Komputery

Dell planuje komputery z 80-rdzeniowymi CPU

przeczytasz w 1 min.

Na konferencji Super Computing 08 (SC08), odbywającej się pomiędzy 15, a 21 listopada 2008 w Austin (Teksas, Stany Zjednoczone), Michael Dell, dyrektor generalny drugiej największej na świecie firmy produkującej pecety, uchylił rąbka tajemnicy dotyczącej długofalowych celów firmy. Dell ma w planie wprowadzenie w niedalekiej przyszłości na rynek komputera wyposażonego w 80-rdzeniowy procesor. Premiera takiego cudeńka miałaby nastąpić w okolicach 2010 roku.

Przypomnijmy, że nie jest to pierwszy raz, kiedy mówi się o 80-rdzeniowym CPU. Kilkanaście miesięcy temu Paul Otellini, szef Intela na jednej z konferencji Intel Developer Forum obiecywał wprowadzenie w ciągu 5 lat procesora z osiemdziesięcioma rdzeniami. Wspomniał również, że tego rodzaju chipy powinny być w stanie przetwarzać dane z prędkością terabajta na sekundę.

Na tegorocznej SC08 Michael Dell wskazywał, że w ciągu kolejnych lat w procesorach będzie upakowana coraz większa liczba rdzeni. Będzie ona przekładać się na wyższą wydajność, ale bez podwyższonego zużycia energii. Dzięki temu będzie można tworzyć desktopy o mocy superkomputerów, a wysoką wydajnością dzisiejszych komputerów stacjonarnych w przyszłości będą mogły szczycić się urządzenia przenośne.

Na razie komputer Della z 80-rdzeniowym CPU pozostaje w sferze projektów i zamierzeń, ale dobrze wiedzieć, jakie plany mają najwięksi producenci, żeby wiedzieć, co czeka nas w perspektywie kilku lat.

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Cala perspektywa brzmi rownie niesamowicie jak idea kolejnej architektury intela - Sandy Bridge ale wydajnosc procesorow podaje sie raczej w TFLOPSach niz w terrabitach.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   80 rdzeni brzmi super, myślę że nie byłoby problemem coś takiego zrobić już niedługo, problemem będzie nakarmić je wszystkie. Nawet 4-rdzeniowe Xeony Intela jest stosunkowo łatwo przygłodzić, bo mają ciut wąską szynę do pamięci (udało mi się to programem obliczeniowym, którego używam na codzień), 4-rdzeniowe Opterony radzą sobie lepiej (przynajmniej we wspomnianym przeze mnie programie), ale jakby ich było 8 czy 16 na jednym gniazdku, to nie zdziwiłbym się jakby nawet w Cray XT4 zaczęły mieć prolemy z pasmem do pamięci i oczekiwaniem na nie zajętą szynę.
   • avatar
    deel77
    0
    Przecież już teraz Nvidia oddaje 240 rdzeni:) Poważnie, to dodawanie rdzeni to chyba teraz jedyna droga rozwoju procesorów, która może dać realny wzrost ich mocy. Oprócz problemów w upakowaniem tych procesorów dochodzą też inne np. wspomniane tu wąskie gardła.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     "... myślę że nie byłoby problemem coś takiego zrobić już niedługo..."

     Intel juz ma takie rozwiazanie i sie nazywa Polaris.
     • avatar
      19arek93
      0
      "Będzie ona przekładać się na wyższą wydajność, ale bez podwyższonego zużycia energii." A puki co mamy i7 które zamiast zmiejszyć pobór prądu wciąga go 2x więcej co poprzednicy. Jeszcze troche a ekolodzy będą walczyć z poborem prądu komputerów a nie ze spalinami :| TRAGEDIA ~!