Ciekawostki

Hongkońska firma zatrudniła... komputer

przeczytasz w 1 min.

W ciekawych czasach przyszło nam żyć.

Wall-E

W ciekawych czasach przyszło nam żyć. Dziś niemal o wszystkim już decydują maszyny – całe nasze życie zależy od poprawnego działania wszechobecnych systemów informatycznych. Czy wkrótce komputery będą dosłownie nami rządzić? Cóż, może obecnie jest to nieco na wyrost. Jak się jednak zaraz przekonacie, „nieco” to idealne słowo.

Deep Knowledge Venture to hongkońskie przedsiębiorstwo z branży finansowej. Oficjalnie ogłosiło ono, że w jej zarządzie zasiadł właśnie nowy członek. Nie byłoby może w tym niczego dziwnego, gdyby nie fakt, że rzeczonym członkiem jest… robot. 

VITAL to cechująca się wysokorozwiniętą ponoć sztuczną inteligencją maszyna. Komputer został wyposażony w oprogramowanie mające zdolność do samouczenia się. Odpowiednie algorytmy analizują poznane informacje i sytuacje z przeszłości, i na tej podstawie organizują kolejne ruchy maszyny.

Na jakim stanowisku zasiadł VITAL? Doradcy do spraw inwestycji. Według przedsiębiorców sztuczna inteligencja jest już tak zaawansowana, że znacznie lepiej od człowieka (który w przeciwieństwie do maszyny może mieć gorszy dzień) poradzi sobie z oceną, które inwestycje mają szanse na powodzenie, a które niekoniecznie.

Na razie VITAL tylko pomaga przy podejmowaniu decyzji, ale z czasem – i rosnącym doświadczeniem – maszyna ma stać się samowystarczalna i z automatu określać, które inwestycje są opłacalne. Czy to się uda przekonamy się pewnie już wkrótce. 

Źródło: PRWeb, OpenWalls, Disney

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Poczekajmy aż założy związek zawodowy...
  • avatar
   13
   Pozostaje jeszcze pytanie... - co z wynagrodzeniem?
   • avatar
    Renji
    3
    Początkiem końca ery ludzi, będzie moment w którym pierwszy komputer będzie w stanie sam sie uczyć wszystkiego, i do tego poczuje jeszcze własne JA.
    • avatar
     wdowa94
     2
     I za kolejne 10 lat takich robotów będzie już wiele, a wtedy o pracy i emeryturach możemy zapomnieć ;)

     Nawet kierowcą nie będzie trzeba być, bo już są samojezdne samochody i ciężarówki, pociągi, samoloty (w samolocie człowiek tylko nadzoruje)... Smutna przyszłość leniwych grubasów bez kasy...
     • avatar
      Author
      0
      Tylko czy to jest legalne. Z tego co wiem nie mozna nadawać podstawowych praw maszynie nawet zwierzęta to rzeczy wg prawa a rzecz nie może być członkiem zarządu. Więc albo art jest z du albo kogoś tam na wschodzie pogięło.

      Człowiek rodzi sie z podstawowymi prawami a nadawanie maszynie cech i praw osobowych jest nielegalne. Idąc dalej tą drogą sami się w końcu zdyskredytujemy i unicestwimy bo kiedyś taka maszyna uzna że jest lepsza od cuchnącego worka mięsa.
      • avatar
       wiktorrp
       0
       Tylko czekać, aż uzna ,że ludzie mu nie są potrzebni do tego co robi
       • avatar
        Marucins
        0
        Rozdmuchany news. Zwykła analiza i prognozowanie danych.
        • avatar
         webster58
         0
         Dla fanów teorii zawłasdnięcia świata przez komputery polecam fragment o "Kubusiu Puchatku" z książki "Czarne Oceany" Jacka Dukaja. Gdzie właśnie komputer do analiz finansowych (nazwany Kubuiem Puchatkiem) dostaje własne Ja i co się dzieje gdy chcą go wyłączyć. Naprawdę kawał dobrej lektury :)
         • avatar
          Tyskie89
          0
          Jak zacznie ogladac ifixit czyli takie fixhuh albo redfix to im zawali lacze i poinwestowane.