Bezpieczeństwo

Rośnie liczba szpiegujących programów dla konstrukcji z systemem Apple iOS

przeczytasz w 3 min.

Według firmy Doctor Web, rośnie liczba aplikacji szpiegujących dla urządzeń z systemem Apple iOS. Najbardziej narażone są konstrukcje z jailbreak.

doctor web apple ios iphone ipad szkodliwe oprogramowanie spyware

W ostatnim czasie wiele firm zajmujących się bezpieczeństwem, przestrzegało przed zbliżająca się falą szkodliwego oprogramowania przeznaczonego dla mobilnego systemu Google Android. Jednak, jak się okazuje nie tylko „zielony robocik” jest na to narażony, ale i również jak zapewnia Doctor Web, także i mobilny system Apple iOS.

Eksperci z firmy Doctor Web, zajmującej się tworzeniem oprogramowania antywirusowego, ostrzegają przed aplikacjami szpiegującymi przeznaczonymi dla urządzeń przenośnych firmy Apple. Jak się okazuje, szkodliwe oprogramowanie, w tym głównie typu spyware umożliwia przestępcom pozyskanie takich informacji jak: wiadomości SMS, historia połączeń, współrzędne GPS, kontakty czy zdjęcia.

Warto dodać, że większość tego typu szkodników może działać jedynie na urządzeniach, w których zmodyfikowany został oryginalny system operacyjny, a więc dokonano tzw. jailbreaku, czyli odblokowania systemu Apple iOS.

Właściciele urządzeń klasy iPhone czy też iPad przywykli do myśli, że są one całkowicie bezpieczne, ale jest to tylko częściowo prawda i dotyczy ona głównie tych urządzeń, w których nie zostały przeprowadzone żadne modyfikacje systemu operacyjnego. Sporo użytkowników z uwagi na wiele restrykcji nałożonych przez firmę Apple decyduje się wykonać tzw. jailbreak, czyli proces usuwania ograniczeń nałożonych przez firmę na system iOS, pozwalający na dostęp do nieautoryzowanego oprogramowania, zwłaszcza na pobieranie aplikacji za pośrednictwem innych źródeł niż sklep Apple, a więc np. sklepu Cydia.

doctor web panel sterownia apple ios szkodliwa aplikacja kradzież danych

Mimo, iż system iOS przez wielu uznawany jest za bardzo bezpieczny, to jednak nie jest on całkowicie wolny od zagrożeń, szczególnie jeśli użytkownik dokonuje nieprzewidzianych przez producenta zmian w systemie operacyjnym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jailbreak daje nie tylko dostęp do nowych aplikacji, ale również oznacza obniżenie poziomu bezpieczeństwa naszego urządzenia. Chwilowy wzrost funkcjonalności może się więc szybko zakończyć np. utratą wszystkich danych – to oczywiście czarny scenariusz, ale jak najbardziej możliwy.

Pamiętajmy, że ofiarą ataków typu spyware można zostać również nie modyfikując swojego systemu samodzielnie. Taką operację jest w stanie przeprowadzić osoba, która uzyska dostęp do naszego urządzenia. Zainstalowanie aplikacji typu spyware nie zajmuje przestępcom wiele czasu. Wszystko, czego potrzebują, to dostęp do urządzenia z systemem iOS, pobranie oprogramowania ze sklepu Cydia i skonfigurowanie aplikacji szpiegującej. Niestety od czasu instalacji, będzie ona działała w sposób niezauważalny dla użytkownika. Należy więc pamiętać, by nie udostępniać swojego urządzenia niezaufanym osobom.

doctor web apple ios szkodliwe oprograowanie wykres najczęściej wykradane dane

Autorzy programów szpiegujących zazwyczaj za cel biorą sobie zminimalizowanie możliwości ich wykrycia, dlatego nazwy tego rodzaju aplikacji są zazwyczaj bardzo neutralne i brzmią np. Radio, MobileService czy MessagingService i tym samym często nie wzbudzają podejrzeń. Warto również pamiętać, że w większości przypadków, spyware dla iOS nie tworzy oddzielnych skrótów na pulpicie, a także może zostać ukryte poprzez odpowiednie ustawienia. Co więcej, istnieją sposoby, aby ukryć ikonę i sam katalog Cydia tak, że w przypadku dobrze zaplanowanego ataku, przestępca może dyskretnie zainstalować spyware na urządzenie z systemem iOS. Funkcje aplikacji typu spyware dla iOS są zróżnicowane w zależności od wersji oprogramowania.

Obecnej baza sygnatur wirusów zbudowana przez Dr.Web zawiera już ponad 50 wpisów dla aplikacji typu spyware, które należąc do 15 różnych rodzin. Biorąc pod uwagę, że szacunkowa liczba urządzeń, które poddano procesowi jailbreaku, przekracza obecnie 20 milionów, zagrożenie atakami typu spyware dla urządzeń firmy Apple jest bardzo poważne.

doctor web apple ios wykres podział na aplikacje

Dlatego dla celu ochrony przed potencjalnym niebezpieczeństwem ujawnienia poufnych informacji, czy utraty danych warto pamiętać o kilku prostych, ale niezwykle ważnych zasadach:

 • Nigdy nie zostawiaj urządzenia mobilnego w miejscach publicznych – dobrze przygotowany przestępca może niezwykle szybko zainstalować na nim oprogramowanie szpiegujące.
 • Zwróć uwagę na podejrzane zachowanie urządzenia mobilnego, takie jak pojawienie się z niewiadomego powodu dziwnych wiadomości lub zmian w interfejsie graficznym.
 • Stwórz "czystą" kopię zapasową zawartości urządzenia: ułatwi to odzyskanie wszystkich ważnych danych i przywrócenie początkowego stanu systemu operacyjnego (w większości przypadków jailbreak może zostać anulowany przez aktualizację lub przywrócenie system operacyjnego).

Źródło: Doctor Web, geek (foto)

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  "Jak się okazuje, szkodliwe oprogramowanie, w tym głównie typu spyware umożliwia przestępcom pozyskanie takich informacji jak: wiadomości SMS, historia połączeń, współrzędne GPS, kontakty czy zdjęcia"

  A zwróciliście uwagę jakie uprawnienia wymaga przeciętna aplikacja w google play ? :/
  • avatar
   .Alx.
   3
   "...zagrożenie atakami typu spyware dla urządzeń firmy Apple jest bardzo poważne"

   Takie ataki dotkną tylko mały procent użytkowników i to głównie tych lekkomyślnych, w dodatku szkody zazwyczaj są niewielkie.

   Najpoważniejszym zagrożeniem jest LEGALNA INWIGILACJA, którą dotknięte jest 100% użytkowników ! NSA i inne instytucje państwowe, nie tylko w USA, bo UE ma INDECT, mają nieustanny dostęp do naszych danych, robią to w "świetle prawa", które same sobie tworzą. Pełny dostęp mają też koncerny, które to wykorzystują w różnych celach, np. targetowanie reklam.

   Więc nie demonizujcie i nie siejcie histerii, bo prawdziwe zagrożenie wybraliśmy sobie sami ..."demokratycznie".
   • avatar
    mati0706
    1
    Era Iphona wygasa.
    • avatar
     Andari
     0
     wystarczy wpisac سمووحخ ̷̴̐ خ ̷̴̐ خ ̷̴̐ خ امارتيخ ̷̴̐ خ na iOS lub iShitzu i soft wywala :P
     • avatar
      poncjusz
      0
      A co za różnica oni czy rząd USA.
      • avatar
       Amshel
       0
       pierwszy wykres, % udzial wykradanych danych - ZAJEBISTY! :)