Nauka

Owoce z drukarki 3D są już faktem - dobre dla człowieka?

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
18 komentarzy Dyskutuj z nami

Mimo że pomysł drukowanego steku czy jabłka nie jest dzisiaj dla nas zbyt atrakcyjny, pewnego dnia może stać się codziennością.

Dovetailed owoc

Jedzenie z drukarki 3D to bardzo kontrowersyjny temat. I choć może nie stanie się ono standardem w ciągu najbliższych kilku lat, to jednak możemy być pewni, że z racji swoich właściwości w końcu to nastąpi. Cóż, dobrze smakuje, nie zabije cię, przygotowanie trwa chwilkę, jest stosunkowo tanie… a że sztuczne? Dzisiaj i tak większość jedzenia szprycowana jest chemią. Tak więc mimo że pomysł drukowanego steku czy jabłka nie jest dzisiaj dla nas zbyt atrakcyjny, pewnego dnia może stać się codziennością.

Przejdźmy jednak do sedna sprawy. Otóż okazuje się, że jedzenie z drukarki 3D nie pozostaje już tylko w sferze wyobraźni. Założona zaledwie trzy lata temu angielska firma Dovetailed opracowała bowiem rozwiązanie umożliwiającą drukowanie „owoców”, wykorzystując do tego technologię molekularną, zwaną sferyfikacją (w ogromnym uproszczeniu – płyn zamieniany jest w „żelki”). Nie jest to metoda nowa – powstała w latach 50. ubiegłego wieku – ale wciąż prężnie się rozwija. 

W połączeniu z technologią druku 3D możliwe jest uzyskanie dowolnego kształtu i koloru owocu. Obecność rzeczywistego soku owocowego w „sztucznych” produktach miałaby natomiast gwarantować, że takie jedzenie byłoby w pełni odpowiednie dla człowieka. Również smak – dzięki idealnym proporcjom – miałby być zawsze taki sam.

„Nasza owocowa drukarka 3D nie tylko stworzy nowe możliwości dla zawodowych kucharzy, ale też znajdzie zastosowanie w naszych domach. Na nowo definiujemy pojęcie świeżych owoców na żądanie” – chwali się Vaiva Kalnikaitė, dyrektor kreatywny i założyciel Dovetailed. Zapewnia on też, że proces drukowania zajmuje zaledwie kilka sekund. 

Źródło: 3DPrint

Komentarze

18
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  No ale co to za owoc, skoro jest to żelek? Jak drukarki będą w stanie wydrukować prawdziwy owoc, z prawdziwych komórek, to wtedy porozmawiamy.
  32
 • avatar
  Mam nadzieję że szybko ktoś wymyśli drukarki 3d pozwalające na wydrukowanie sprawnie działającego umysłu.
  Bo jak widać co nie którym osobom przydała by się wymiana.

  Co do drukowania "owoców czy warzyw" to jak cofanie się wstecz.
  Najpierw niszczymy prawdziwy owoc warzywo aby potem dodać do niego chemikalia i "złożyć" na nowo jak dla mnie to paranoja.
  22
 • avatar
  -Ale dobre truskawki jadłem.
  -Weź mi wyślij
  :D
  21
 • avatar
  Przyszła zagłada USA - drukowane hamburgery
  12
 • avatar
  Zacytuje znajomego: potrollowac w miejscu publicznym, wydrukowac gowno o smaku czekolady
 • avatar
  Super, krok do przodu. Dalej czekam, aż będę mógł ściągnąć Triple Whoppera z torrentów.
 • avatar
  Star Trek :> Nic do dodania, nic do ujęcia :) Ludzie lecący na marsa na pewno się ucieszą z takiej opcji :)
 • avatar
  Piractwo nabiera nowego wymiaru :).
 • avatar
  Niech tylko spróbują, a wyprowadzam się do Afryki.
 • avatar
  Tak, za jakiś czas w sklepie będzie można usłyszeć rozmowę:
  -Co to za odmiana jabłek, że taka droga?
  -To jabłka wydrukowane na drukarce 3D!

  Wolę już pójść na działkę i zjeść własne jabłko całkowicie za darmo ;-P.
 • avatar
  to by była niezła opcja można by było np: wypróbować sobie smaki różnych owoców albo potraw , ale tak na co dzień to ja zostanę przy kotleciku i ziemniaczkach z sosem : )
 • avatar
  Wiedzialbym lepiej co bym mial jesc to moze bym jadl?
  -4
 • avatar
  Druk 3D bardzo prężnie się rozwija! Co prawda drukowanie żywności jest wciąż mocno niszowe i prototypowe, i raczej miną lata zanim zostaną wdrożone w przemysł, ale i tak super się czyta :) Wszystkim zainteresowanym technologią druku 3D polecam Sygnis, sprzedają drukarki, robią wydruki i doradzają! www. sygnis. pl