Drony

Wyjątkowo irytujące odgłosy pojazdów - zgadnijcie, kto wygrywa

przeczytasz w 2 min.

Jaki popularny ostatnio pojazd irytuje swoim odgłosem bardziej niż samochody? Oto odpowiedź.

Chyba każdy z nas uzna odgłos paznokcia przesuwającego się po tablicy za wyjątkowo nieprzyjemny i denerwujący. To z pewnością bezwzględny lider w kategorii irytujących nas dźwięków, chyba nawet wysokie tony nie są tak denerwujące, bardziej przeszkadzają. Być może równie irytujący jest głos nielubianej osoby, lecz ta awersja ma swoje granice, w przeciwieństwie do wymienionego na początku odgłosu. Nielubianego bez względu na nację czy poglądy i ludzkie doświadczenia.

Odgłosy mechanicznych pojazdów

A gdybyśmy ograniczyli się do świata pojazdów, oczywiście nie takich jak furmanka, ale tych kojarzących się nam z nowoczesnością. Kto byłby liderem w zestawieniu? Mnie osobiście irytują odgłosy kosiarek, które są z wielkim zaangażowaniem wykorzystywane przez miejskie instytucje do pozbawiania trawników resztek tego co jeszcze można byłoby nazwać trawą. Ale to moje zdanie.

Innym dźwiękiem, który czasem mnie złości są odgłosy motolotni. Ciągłe zmienianie mocy, podlatywanie w górę, opadanie i znowu powtarzanie całej sekwencji wznoszenia, przeszkadza w spokojnym spędzaniu czasu osobom znajdującym się w pobliżu. Bardziej niż samochody przejeżdżające w pobliżu, przelatujący nisko samolot czy deskorolka mknąca po kostce Bauma.

Dźwiękom wydawanym przez motolotnię bliżej już do dźwięku, który w badaniu NASA oceniono jako wyjątkowo irytujący.

Najbardziej irytujący dźwięk wydaje…

Test psychoakustyczny przeprowadzony na grupie 38 osób wskazał, że odgłos latającego drona jest tym co irytuje bardziej niż odgłos przejeżdżającego samochodu.

Drony wykorzystane w testach to DJI Phantom 2, Stingray 500 oraz DaX 8. Pierwsze dwa mają po cztery wirniki, ostatni ma ich osiem, jest też najcięższy (waga 8 kilogramów). W trakcie testów za pomocą czułego mikrofonu zebrano ich odgłosy podczas wykonywania różnych manewrów, a potem odtworzono je grupie testowej w specjalnym pomieszczeniu za pomocą 31-kanałowego systemu audio. Grupa nie była poinformowana, że są to odgłosy dronów, nawet jeśli przemieszano je z odgłosami samochodów.

Drony testowe

Wykorzystane do porównania samochody poruszające się z podobną prędkością (do 10 m/s czyli 36 km/h, co dla drona może już sporą prędkością, dla samochodu to powolne toczenie się po drodze) to Subaru Impreza Sport, Ford Econoline 350, ciężarówka MaxxForce DT Durastar i van Grumman Kurbmaster/Utilimaster.

Osoby wyselekcjonowane do odsłuchy to ludzie o dobrym słyszeniu, w wieku 18-50 lat, mężczyźni i kobiety. Cała procedura jest była dość skomplikowana, dla nas najważniejsze, że to drony najbardziej denerwowały. I co ciekawe, różnica w wysokości lotu nie wpływała na ocenę. Dron na 20 metrach był tak samo irytujący jak dron nadlatujący na wysokości 100 metrów. Odgłosy samochodów były rejestrowane z odległości jedynie 10 metrów.

Wyjaśnienie wyników testu

Skąd taka irytacja dźwiękiem wydawanym przez przelatującego drona? Wygląda na to, że nie chodzi tu o sam ton jaki generują silniki drona. A o fakt, że przejeżdżający samochód mija nas i znika w oddali, tak jak i jego dźwięk. Dron unosi się w naszym otoczeniu dużo dłużej, wykonuje też manewry podobne do wspomnianych motolotni. Przypuszczam, że gdyby porównać odgłosy drona do odgłosów samochodu, który grzeje silnik na parkingu, różnice w stopniu irytacji ze strony każdego z pojazdów byłyby mniejsze.

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że samochody pod koniec XIX wieku również były pojazdami wyjątkowo niepokojącymi społeczeństwo. Uważano je nie tylko za zagrożenie dla bezpieczeństwa przechodniów, ale też za wywierające negatywny wpływ na zachowanie zwierząt.

Dziś po ponad dwóch stuleciach ewolucji pojazdów kołowych napędzanych inną siłą, niż siła naszych mięśni, ich odgłosy w zasadzie nikogo nie irytują. A wprowadzenie pojazdów elektrycznych czyni samochody jeszcze cichszymi.

Tymczasem drony to nadal relatywnie nowa kategoria pojazdów. Bardzo szeroka, bo obejmująca zarówno urządzenia zabawki, jak i duże drony transportowe. Ich odgłos nie jest jeszcze tak dobrze znany każdemu człowiekowi, nie zadomowił się w naszych głowach, nic więc zaskakującego, że uznano go za najbardziej irytujący z odgłosów pojazdów mechanicznych.

Zgadzacie się z taką oceną?

Źródło: Endgadget, NASA

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Gniot
  15
  Co za bzdura !! Na pierwszym miejscu powinien być
  motor-ścigacz. Jak to dziadostwo przejedzie po ulicy pod oknami to nawet tv nie słychać ani tego co się do siebie mówi. A nie Dron co za tępak to wymyślił ?
  • avatar
   HemaN
   5
   Macie rację, motocykle i skutery są wyjątkowo irytujące, ale to raczej wina ich użytkowników, którzy w zdecydowanej większości mają problemy z myśleniem... Jakieś 2 lata temu w moim mieście otwarto obwodnicę o parametrach drogi "S" a i tak dawcy narządów muszą się popisywać w centrum miasta wieczorem, kiedy większość ludzi próbuje zasnąć.

   Inny irytujący dźwięk to 1.4 TDI, wtajemniczeni wiedzą o co chodzi :) .

   Za to na drugim biegunie są: bokser chłodzony powietrzem, duże diesele, szczególnie te dwusuwowe, ale też te chłodzone powietrzem :) .
   • avatar
    tomangelo
    3
    Zgodzę się z przedmówcami, irytują osoby które kupują motocykle w myśl zasady "najważniejsze by był głośny", przez co do jazdy po zatłoczonym mieście kupują moto 500ccm, większość czasu stoją, ale na każdym skrzyżowaniu ruszają z pełnych obrotów żeby jak najszybciej dotrzeć do kolejnego czerwonego światła. W zasadzie samochodów z wycinanymi tłumikami też się to tyczy. To w sumie jednak raczej sprawka tego że drażni nas ilość decybeli aniżeli sam odgłos, w końcu dron wygrywający to zestawienie raczej nie brzmi głośniej niż wspominane tu pojazdy.
    • avatar
     Radical
     2
     Najbardziej irytujące są odgłosy silników w gran tourismo 5 i 6.
     • avatar
      bodziokrak
      1
      Ja bym dodał, wprawdzie nie pojazd, ale małżeństwo pare dni po ślubie piętro wyżej, pytanie do mężów i żon po ilu dniach wygasa ten żar?
      • avatar
       mesjan
       -1
       A ja myślę że najbardziej irytującym głosem są głosy starych z sypialni.
       • avatar
        Vendeur
        0
        Ludzie o dobrym "SŁYSZENIU"? A może "słuchu" redaktorku...?