Procesory

Dwurdzeniowy Atom już w sprzedaży

przeczytasz w 1 min.

Intel rozpoczął sprzedaż długo zapowiadanych energooszczędnych procesorów Atom w wersji z dwoma rdzeniami. Układ oznaczony numerem 330 pojawił się z końcem zeszłego tygodnia. Cena jaką musi ponieść zamawiający 1000 sztuk procesora wynosi 43 dolary z jednego „scalaka”. Na dzień dzisiejszy jest to równowartość niecałych 97 złotych. Oczywiście jako pierwsi dwurdzeniowego Atoma otrzymali producenci płyt głównych, netbooków oraz tzw. nettopsów (mini-desktopów – np. ASUS Eee BOX).

Nowy Atom 330 cechuje się częstotliwością zegara na poziomie 1600MHz, obsługą szyny FSB z częstotliwością 533MHz, 1 megabajtem pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), TDP na poziomie 8W. Co oczywiste, „330-ka” została wyprodukowana w procesie technologicznym 45 nm.

Co ciekawe, nowy „podwójny” Atom jest nieznacznie tańszy od jednordzeniowego N270. Choć różnica 1 dolara nie jest wielka, to warto o tym wspomnieć. Mówi się, że nowe CPU trafić ma głównie do komputerów typu nettops. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie aby procesor pojawił się w nieco bardziej rozbudowanych netbookach.

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Gothar
    0
    ludzie na allegro sprzedaja jednordzeniowe Pentium 4 1,60 MHz za 24zł o zabójczym TDP w porównaniu do Atoma to może by zrobic test tych dzieł masowego rażenia.