SSD

Dysk marzenie "posiadacza" superkomputera

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
38 komentarzy Dyskutuj z nami

Dyski wykorzystujące pamięci stałe (SSD) to technologia, która pozostawia znacznie większe pole do popisu niż tradycyjne talerzowce. Podczas targów Supercomputings 2010 w Nowym Orleanie ogłoszono rekord liczby operacji wejścia/wyjścia na sekundę (IOPS) wśród dysków SSD.

Nie łudźmy się. Rekordzista nie jest produktem przeznaczonym dla "zwykłych" komputerów. Ale możemy sobie wyobrazić, co stanie się za kilka-kilkanaście lat, gdy technologie pamięci staną się tańsze i jeszcze lepsze niż dziś.

  Warto przeczytać:
 

Produkt firmy Fusion-io z serii ioDrive Octal może poszczycić się wynikiem równym 1 000 000 IOPS - ponad cztery razy więcej niż opisywany przez nas WarpDrive. Dodatkowo model ten oferuje aż 5,7 TB pojemności oraz 6,2 GB/s transferu. Do komunikacji z komputerem wykorzystuje on magistralę PCI-Express x16 2.0. Warto zaznaczyć, że najnowszy interfejs SATA w wersji III dla „zwykłych” dysków oferuje przepustowość 6 Gb/s, a więc ponad 8 razy mniejszą niż w przypadku produktu Fusion-io.

Warto zwrócić w tym momencie uwagę na fakt, że niewiele większą przepustowość (6,4 GB/s) oferują pamięci DDR2 o taktowaniu 800 MHz. Można powiedzieć, że w dobie tak wydajnych dysków SSD, sens stosowania ramdysku nabiera coraz mniejszego znaczenia.
 


Firma Fusion-io już od roku ma w swojej ofercie dwa inne dyski SSD z serii Octal, które także komunikują się z komputerem za pomocą portu PCI-Express x16 2.0. Pierwszy z nich ma pojemność 2,56 TB i wykorzystuje kości pamięci SLC NAND flash, natomiast drugi ma dwukrotnie większą pojemność, lecz w tym przypadku zastosowano pamięci MLC NAND flash.

Mniej pojemny model oferuje transfer na poziomie 6,2 GB/s dla odczytu i 6 GB/s podczas zapisu oraz 26-mikrosekundowy czas dostępu. Z kolei bardziej pojemny zapisuje nieco "wolniej", bo tylko z prędkością 4 GB/s, a jego czas dostępu wynosi 30 mikrosekund. Produkty te to prawdopodobnie połączone w macierz RAID osiem dysków SSD.
 

 

Dysk zajmuje w komputerze - a raczej w serwerze - dwa gniazda kart rozszerzeń. Cała karta jest także bardzo długa - mierzy około 30-35 centymetrów. Dwa mniej pojemne dyski twarde są zgodne z 64-bitowymi systemami operacyjnymi Microsoftu: Windows Serwer 2003 i 2008, XP, Vista, 7 oraz z Linuksami: Red Hat Enterprise Linux 4 i 5, SUSE Linux Enterprise Server 10 i 11, Oracle Enterprise Linux v4 i v5. Nowo zaprezentowany dysk SSD prawdopodobnie zgodny jest z tymi samymi systemami operacyjnymi, choć tego jeszcze producent nie potwierdził,

Tak wydajny dysk SSD znajdzie zastosowanie w takich dziedzinach nauki jak klimatologia, kosmologia, nanotechnologia oraz obrona, gdzie dane, którymi posługują się naukowcy liczone są w petabajtach (1 PB = 1024 TB), a szybki dostęp jest bezwzględnym priorytetem.

Źródło: legitreviews.com, fusionio.com
 

Polecamy artykuły:    
Fotogaleria: obudowa jakiej jeszcze nie było
TOP-10: Monitory
G eForce GTX 580 - najszybsza w rodzinie

 

Komentarze

38
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dodatkowo model ten oferuje aż 5,7 TB pojemności oraz 6,2 GB/s transferu. Warto zaznaczyć, że najnowszy interfejs SATA w wersji III dla „zwykłych” dysków oferuje przepustowość 6 Gb/s, a więc ponad 8 razy mniejszą niż w przypadku produktu Fusion-io.

  Skoro pierwszy dysk ma transfer 6,2GB/s a najnowszy SATA w wersji III ma transfer 6GB/s i jeśli według Ciebie to jest o 8 razy mnie to ja sie pytam gdzie Ty matematyke robiłeś???
  -1
 • avatar
  deel77
  W Amidze miałem lepszy dysk:)

 • avatar
  jacy4
  Ciekawe jak szybko odpalałby się na nim windows 7 ?
 • avatar
  CziKilla
  i dwa inteligentne komentarze za nami, dziękujemy Wam autorzy!
 • avatar
  lukjac
  i wąskim gardłem nie będzie dysk, a ... procesor :) :) hehe
 • avatar
  rancosster
  szybkość szybkością... ale ciekawi mnie żywotność takiego dysku, ktoś się orientuję ?
 • avatar
  kubbak
  No i HD5970 zdetronizowany pod względem długości.

  Ciekawe jak na tym dysku uruchamiała by się winda :D.
 • avatar
  Konto usunięte
  ciekawe czy takie cudo mogło by posłużyć jako pamięć ram wolna ale jaka ilość :p
 • avatar
  KONAn
  Sie podniecacie ile by to Win 7 się ładował...nie ładował by sie bo nie da się z tego dysku bootować...podobnie jak z każdego innego wyprodukowanego przez Fushion-io...
 • avatar
  Konto usunięte
  kwestia czasu.
 • avatar
  d i l
  Widzę, że w obudowy powinny być niedługo robione bez kieszeni na 5,25". Napędy optyczne i mechaniczne dyski pójdą na emeryturę, piątek wieczór jakby co ;)
 • avatar
  wildthink
  Tutaj nawet nikt nie ośmielił się napisać o cenie - kosztować to będzie pewnie z połowę ceny trójmiejskiej Galery (żartowałem)
 • avatar
  Konto usunięte
  MOja wina nie powinnem czytac wieczorem news'ow. Zwracam honor i przepraszam.
 • avatar
  tom_1984
  RAM przestaje być potrzebny. Wystarczy plik wymiany ustawić na 10 GB i już.
 • avatar
  Konto usunięte
  Ale ceny nie podano :)
 • avatar
  jarzu
  Juz pisze list blagalny do Swietego Mikołaja o takie cacuszko,na biegunie pewnie juz to ma na swoim serwerze bo niby jak tu obskoczyc tyle dzieci na swieta nie majac dobrej bazy danych na szybkim SSd-ku;)
 • avatar
  Konto usunięte
  Cytuje:
  "Można powiedzieć, że w dobie tak wydajnych dysków SSD, sens stosowania ramdysku nabiera coraz mniejszego znaczenia."

  Myśle że nie bardzo. Póki co, żywotność związana z cyklami zapisu, ciągle deklasuje to zastosowanie. A przekładając to przez cene, jest jeszcze gorzej.
  Na dodatek czas dostępu 30us jest w praktyce ponad 300 razy wolniejszy od dostępu do pamięci systemowej ram.

  Na razie SSD są dla tych co nie mają na co kasy wydać, albo jako dysk do laptopa, albo do konkretnych zastosowań gdzie inne rozwiązania są po prostu za wolne.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Warto zwrócić w tym momencie uwagę na fakt, że niewiele większą przepustowość (6,4 GB/s) oferują pamięci DDR2 o taktowaniu 800 MHz. Można powiedzieć, że w dobie tak wydajnych dysków SSD, sens stosowania ramdysku nabiera coraz mniejszego znaczenia."
  Stare wolne pamięci i podobny transfer co jeszcze nie dostępne urządzenie klasy top hpc, a do tego 6x szybszy dostęp niż w tym "dysku".
 • avatar
  Konto usunięte
  Chętnie bym zobaczył test nowego Raptora 600Gb SATA 6Gb/s, 32 MB Cache. Jak ktoś gdzieś taki spotkał to proszę o linka.