Technologie i Firma

Dyski WD Red z helem i o pojemności 10 TB - do NAS-a

przeczytasz w 2 min.

Wydajne, niezawodne i przystosowane do pracy w warunkach firmowych. Oto dyski WD Red i WD Red Pro o pojemności 10 TB.

Na to, czy serwer NAS dobrze sprawdza się w firmie, wpływ ma nie tylko sam ten sprzęt, ale też dyski, jakie są w nim zamontowane. Western Digital wprowadził na rynek podzespoły, które powinny zdać egzamin – to zaawansowane serie WD Red i WD Red Pro wykorzystujące hel i mogące pochwalić się pojemnością aż 10 TB.

Biznesowa seria WD Red została wprowadzona na rynek pięć lat temu i zdobyła dużą popularność, głównie za sprawą wydajności i niezawodności. Najnowsze modele wykorzystują czwartą generację technologii helowej HelioSeal, co przekładać ma się na zwiększenie pojemności i efektywności energetycznej dysków. Mogą też pochwalić się prędkością obrotową na poziomie 5400 RPM lub 7200 RPM (w wersji Pro).

3,5-calowe dyski WD Red i WD Red Pro 10 TB to także nowa wersja technologii NASware (3.0), która zapewniać ma redukcję czasu przestojów oraz uproszczenie procesu integrowania. Te drugie mają również zwiększoną niezawodność, dzięki  technologii równoważenia 3D Active Balance Plus.

Dyski WD Red są stworzone do domu i małej firmy, jako że są kompatybilne z serwerami maksymalnie 8-zatokowymi, podczas gdy biznesowe WD Red Pro potrafią pracować w NAS-ach 16-zatokowych. Obie serie są ponadto przystosowane do pracy w trybie 24/7.

Specyfikacja WD Red 10 TB (WD100EFAX) / WD Red Pro 10 TB (WD101KFBX):

 • Typ: HDD
 • Rozmiar: 3,5 cala
 • Pojemność: 10 TB
 • Interfejs: SATA 6Gbps
 • Prędkość obrotowa: 5400 RPM (Red) / 7200 RPM (Red Pro)
 • Transfer danych: 210 MB/s (Red) / 240 MB/s (Red Pro)
 • Cache: 256 MB
 • Kompatybilność: NAS-y 8-zatokowe (Red) / 16-zatokowe (Red Pro)
 • MTBF: 1 000 000 godz.
 • Wymiary: 147 x 101,6 x 26,1 mm

Dyski WD Red i WD Red Pro 10 TB powoli wchodzą do sprzedaży. Sugerowane ceny wynoszą odpowiednio 494 i 533 dol. – „Dyski WD Red przeznaczone są do systemów NAS, które charakteryzują się specyficznymi wymaganiami wobec HDD. Odpowiadają one na wciąż rosnące zapotrzebowanie na budżetowe, niezawodne i kompatybilne produkty storage, które umożliwiają klientom redukowanie kosztów użytkowania sprzętu” – mówi producent.

Źródło: Western Digital

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AndreoKomp
  4
  Brakuje mi informacji o ilości zastosowanych talerzach lub ile danych obecnie WD może pomieścić na jednym talerzu. Coś wiadomo na ten temat?
  Pamiętam jak kilka lat temu Seagate mówił, że przy zapisie metodą PMR nie pójdzie upakować więcej danych. Jak widać, WD chyba nie przeczytało tej informacji i dlatego już chyba dwukrotnie udało im się zwiększyć upakowanie danych.
  • avatar
   ElFi_
   3
   "Dyski WD Red są stworzone do domu i małej firmy, jako że są kompatybilne z serwerami maksymalnie 8-zatokowymi, podczas gdy biznesowe WD Red Pro potrafią pracować w NAS-ach 16-zatokowych"
   Jak taki WD RED się zorientuje, że włożony jest do NASa 12 zatokowego i że ma nie pracować?
   • avatar
    bodziokrak
    1
    A czy podczas pracy będzie wydawać z siebie śmieszne zniekształcone dźwięki jak u człowieka?
    • avatar
     JAZ99
     0
     Poczekam, aż stanieją do 500 zł z 500$ ;)
     • avatar
      klosz007
      -2
      Podrygi zdechłej ostrygi że tak powiem. Pojemność HDD już praktycznie nie rośnie (helowe dyski HDD o pojemności 10 czy 12TB są dostępne na rynku profesjonalnym od dawna), ceny praktycznie nie spadają a wraz z coraz większymi pojemnościami są tylko coraz bardziej abstrakcyjne w stosunku do oferowanej pojemności.

      Macierze do zastosowań profesjonalnych z półki enterprise (np. taki Dell EMC VMAX3 jeśli komuś to coś mówi) już praktycznie odeszły od dysków HDD na korzyść dysków SSD 3,5 cala o pojemnościach 6TB i wyżej (Samsung robi już dyski SSD 16TB). Takie SSD są de facto tańsze - zużywają mniej prądu, wytwarzają mniej ciepła, macierze są bardziej kompaktowe, nie wspominając już o dramatycznej różnicy w wydajności.
      • avatar
       darioz
       -5
       Wincyj talerzy! Jeden talerz pomieści maksymalnie 2 TB danych i to już jest ostateczna granica i więcej się już nie zmieści! Więc co robią producenci HDD? Dają wincyj talerzy dlatego mamy dyski 4TB, 6TB, 10TB 12TB.
       Jeśli te dyski mają po 10TB to oznacza że władowano tam pięć talerzy po 2TB!

       Witaj!

       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

       Połącz konto już teraz.

       Zaloguj przez 1Login