Ciekawostki

Dzień Babci i Dziadka - czy seniorzy korzystają z nowych technologii?

przeczytasz w 2 min.

Czy seniorom grozi wykluczenie technologiczne? Badania pokazują, że nie. Potrafią oni czerpać przyjemność z korzystania z Internetu.

babcia dziadek laptop

Dziś Dzień Babci, a jutro Dzień Dziadka. Z tej okazji, wraz z Uniwersytetem SWPS, postanowiliśmy zwrócić uwagę na problem dotyczący tego, czy seniorom grozi wykluczenie technologiczne i czy nowe technologie bardziej są dla nich przeszkodzą czy też szansą. 

Nasze babcie i nasi dziadkowie wychowywali się w świecie bez Internetu, komputerów czy smartfonów. To, co dla nas jest zupełnie normalne, dla seniorów może okazać się barierą nie do przeskoczenia. Nie musi tak jednak być. Z badania przeprowadzonego przez Uniwersytet SWPS wynika bowiem, że osoby starsze są zainteresowane rozwijaniem swoich umiejętności, dłużej niż kiedyś pozostają aktywne i wykazują sporą dawkę optymizmu.

Internet wartościowy dla seniorów

Całą swoją młodość nasi dziadkowie przeżyli bez dostępu do Internetu, więc najpewniej nie jest im on niezbędny do życia. Czy może być jednak przydatny? Anna Maria Wieczorek-Taraday, neurokognitywistka z Uniwersytetu SWPS twierdzi, że jak najbardziej tak. – „Tak, jak i każda inna grupa wiekowa, mogą oni korzystać z mediów społecznościowych, co pozwolić może im na tworzenie sieci społecznych, poznawanie nowych ludzi bądź utrzymywanie kontaktu z ludźmi, którzy już są w kręgu ich znajomych. Tworząc krąg osób o podobnych zainteresowaniach dajemy sobie wsparcie w trudnych chwilach. To, jak pokazują badania, również pozytywnie wpływa na funkcjonowanie poznawcze”.

Internet może też być dla seniorów źródłem informacji o bieżących wydarzeniach politycznych, społecznych i kulturowych. W sieci istnieje też bardzo dużo kursów pozwalających na rozwijanie umiejętności i zainteresowań, wśród których coś dla siebie z pewnością znajdują także osoby starsze. – „[W Internecie] jest więc wiele różnych możliwości, które można wykorzystać, aby rozwijać siebie oraz aby poprawiać swój dobrostan psychiczny i fizyczny” – dodaje Anna Maria Wieczorek-Taraday.

Największa bariera: interfejs

Według Wiesława Bartkowskiego ze School of Form największą trudnością dla seniorów jest zrozumienie i przyswojenie obecnie najpopularniejszych interfejsów użytkownika. Elementy wyświetlane na ekranie oraz sterowanie urządzeniami typu klawiatura i myszka nie jest dla człowieka naturalne, a przez to zrozumienie tego typu zasad nie jest łatwe, szczególnie dla osób w podeszłym wieku. To jednak może się zmienić, a właściwie zmiana ta już się rozpoczęła.

„Technologia może dziś wydawać się niedostępna dla osób starszych. Twierdzimy tak jednak dlatego, że mamy na myśli technologię ekranową, a interfejsy graficzne są z natury trudne w użyciu. To nie jest coś, do czego ewolucja nas stworzyła i musieliśmy się przystosować żeby używać tych interfejsów. To dla wielu, szczególnie osób starszych, jest barierą nie do przeskoczenia. Uważam jednak, że myślenie w tych kategoriach jest błędne, bo technologia się cały czas zmienia i myślę, że to jest tylko forma przejściowa” – mówi Wiesław Bartkowski. 

„Ekrany zdominowały świat, ale zmianę widać już dzisiaj. Te nowe produkty nie są jeszcze masowo używane, ale są one nadzieją dla osób, które czują się jeszcze cyfrowo wykluczone. Mówię tu o coraz bardziej fizycznych, namacalnych interfejsach, które funkcjonują w świecie, tak jak my. Przykładem może być chociażby interfejs głosowy, który dla nas, ewolucyjnie, jest znacznie bardziej naturalny. A myślę, że to pójdzie jeszcze dalej, że nowoczesne interfejsy będą jeszcze bardziej zanurzone w przedmiotach codziennego użytku. Nie będziemy musieli sięgać po specjalne urządzenie, tylko ten interfejs będzie wszędzie w naszym otoczeniu” – dodaje.

Babcie i dziadkowie w sieci

Z badań, między innymi Gemiusa, wynika, że seniorzy coraz częściej korzystają z portali społecznościowych, robią zakupy w sieci i w Internecie wyszukują potrzebnych im informacji. Oczywiście należy pamiętać, że osoby starsze mają ograniczone możliwości poznawcze i chłoną wiedzę wolniej od młodych. Są jednak w stanie zrozumieć podstawy nowych technologii i czerpać przyjemność z korzystania z nich. Warto o tym pamiętać.

My zaś, pragniemy złożyć wszystkim Waszym Babciom i Dziadkom życzenia zdrowia, pomyślności,  spełnienia marzeń oraz pociechy z wnuków! :)

Źródło: SWPS, inf. własna

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mesjan
  5
  Dziadkowie lubią nowsze technologie, przeszli z rózgi na kabel od prodiża ;)
  • avatar
   szataniel
   2
   mój dziadek (lat 89) aktywnie korzysta z laptopa z Win7 i tabletu z Androidem. czyta artykuły w necie, ogląda filmy na YT, bez problemu odpali sobie film na DVD albo z pliku, odtworzy listy mp3 i doda do nich jakieś kawałki, czasami udziela się na forach. nic skomplikowanego (FB stanowi juz wyzwanie), ale pozwala mu to zachować większy kontakt ze światem. dla mnie bomba.
   • avatar
    adam6056
    2
    Moi ledwo telefon komórkowy sprzed 10 lat obsługują :P
    • avatar
     Marucins
     0
     Z roku na rok - TAK. Liczba się zwiększa.
     60 lat na karku to rocznik 1956. Do tego dochodzi dostępność sprzętu w Polsce i osobiste zaangażowanie w poznawanie technologii.

     Ciekaw jestem, jak nasze dzieci będą obcykane gdy stuknie im 60 :)