Aplikacje mobilne

Koniec papierowych paragonów. Ministerstwo Finansów zwalczy je aplikacją

przeczytasz w 2 min.

Ministerstwo Finansów przystąpiło do uruchomienia elektronicznej dystrybucji paragonów. Kupujący, którzy nie chcą pobierać ich papierowej wersji będą mogli poprosić przedawcę o e-paragon i zachować go w aplikacji e-Paragony.

Paragon jest dokumentem potwierdzającym dane sprzedawcy i cenę produktu, a klient musi go otrzymać bez wyraźnej prośby z jego strony. Jesteśmy więc nimi bombardowani niezależnie od tego co, gdzie i jak kupujemy. Tymczasem Ministerstwo Finansów dostrzegło wady tego rozwiązania i zaplanowało rewolucję: oferuje naszym telefonom funkcję pobierania paragonów elektronicznych. System ruszy już 15 września, a korzystanie z niego wymaga zainstalowania aplikacji. 

Uzyskiwanie paragonu elektronicznego z aplikacją e-Paragony

O paragon nie trzeba prosić, ale żeby otrzymać jego wersję elektroniczną kupujący przed wizytą w kasie musi posłużyć się aplikacją e-Paragony. Należy się w niej zalogować i pobrać unikalny identyfikator transakcji. Jest to kod paskowy, który sprzedawca powinien zeskanować przy pomocy czytnika.

Na tej podstawie kasa przesyła paragon do HUBu paragonowego Ministerstwa Finansów, skąd klient może go pobrać w terminie od kilku sekund do 30 dni od momentu zakupu. Wystarczy w aplikacji wywołać polecenie “Pobierz”. Platforma wirtualna otrzyma wtedy żądanie o zaktualizowanie danych. Nastąpi ona, jeśli w system uwzględnia paragony, których nie zarejestrowała dotychczas aplikacja.

Aplikacja e-Paragony 2.0

Według Ministerstwa Finansów elektroniczny system wydawania paragonów nie wymaga wskazywania danych kupującego, ale nie do końca tak jest. Żeby z niego korzystać musimy dysponować dostarczaną przez ministerstwo aplikacją. 

Dotychczas w e-Paragonach można było zarejestrować wydany nam paragon papierowy lub elektroniczny i na przykład potwierdzić, czy pochodzi on z legalnej kasy fiskalnej. Ministerstwo Finansów nie dostawało więc wielu jednoznacznych danych na temat użytkowników.

Od 14 września ze sklepu Play lub App Store pobrać można e-Paragony 2.0. W tej wersji aplikacja ma funkcję współpracy z platformą ministerialną, a aktywność użytkowników stanie się istotna. Ich dane będą przetwarzane w większym stopniu i nie będą oni zupełnie anonimowi. 

Dane użytkowników aplikacji e-Paragony

Dostawca oprogramowania dostaje sporo danych na nasz temat już na etapie instalacji (model urządzenia, Konto Google itd.). Konfiguracja aplikacji nie wymaga od użytkownika wskazania jego tożsamości, ale może on to zrobić. Aplikacja e-Paragony wymaga bowiem ustalenia hasła dostępu. To może być dowolnie ustalony kod PIN, ale także dane biometryczne.  

Nie są one zapisywane tylko lokalnie, ponieważ aplikacja e-Paragony ma funkcję tworzenia kopii zapasowej w chmurze. Obecnie dotyczy to tylko urządzeń marki Apple, ale Ministerstwo finansów zamierza ją udostępnić także właścicielom tabletówtelefonów z Androidem. To wygodne: w przypadku ponownej instalacji aplikacji na nowym urządzeniu możemy zachować poprzedni stan aplikacji. Oznacza jednak, że dostawca oprogramowania przechowuje dane w sposób pozwalający na identyfikację użytkownika. 

Korzystanie z systemu e-paragonów Ministerstwa Finansów nie jest obowiązkowe. Możemy nadal oczekiwać od sprzedawców papierowych wydruków. Wprowadzenie systemu nie wykluczy też dostarczania paragonów elektronicznych w sposób dotychczas stosowany przez sprzedawców. Platforma ministerialna będzie więc tylko dodatkiem do funkcjonujących już rozwiązań.

Źródło: infor.pl

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Damian Szymański
  14
  Świetnie. Niedawno praktycznie wszystkim co do joty (z małym wyłączeniem) przedsiębiorcom polecono kupno kasy fiskalnej. Po chwili zarządzono wymianę kas na te elektroniczne aby miały dostęp do internetu i wysyłały na bieżąco dane do skarbówki. Minął rok czy dwa i już kolejna zmiana, e-paragony - czyli znowu zakup urządzenia. Ludzie dajcie chwilę spokoju, praktycznie co rok czy dwa lata jest jakaś wymiana, a JDG też chcą jakoś żyć bo tymi wymianami obciąża się im budżet i powoduje dodatkowy chaos i niepotrzebne utrudnienia. Można było to zrobić stopniowo, rozłożyć w czasie i najpierw dodać opcję dobrowolności itp.
  • avatar
   KENJI512
   11
   "Koniec papierowych paragonów. Ministerstwo Finansów zwalczy je aplikacją"

   Koniec papierowych paragonów. Ministerstwo Finansów zwalczy je SZPIEGOSTWEM TEGO KTO CO KUPUJE.
   • avatar
    Okonio
    8
    Przypominam, że sąd uznał jednoznacznie, że przekazanie przez ministra danych Polaków poczcie w ramach "wyborów kopertowych" było NIELEGALNE.
    Zgadnijcie, kto za to złamanie polskiego prawa odpowiedział (pominę kwestię milionowych kosztów)?
    Cóż, nikt.
    Jaką mamy gwarancję, że ci partacze nie sprzedadzą naszych danych osobowych, skoro już wiadomo, że dysponowali nimi całkowicie nielegalnie i - przede wszystkim - bezkarnie?
    https://www.rp.pl/dobra-osobiste/art38499551-sad-minister-naruszyl-dobra-osobiste-przekazujac-dane-wyborcy-poczcie
    https://kancelariawyrzykowscy.pl/pl/blog/wojewodzki-sad-administracyjny-uznal-skarge-rzecznika-praw-obywatelskich-minister-cyfryzacji-nie-mial-prawa-przekazac-poczcie/
    • avatar
     piterk2006
     6
     Zaczyna powoli być widoczny prawdziwy cel walki z gotówką - całkowita inwigilacja każdej transakcji.
     A tak poza tym to to jest kupa, a nie paragony 2.0 skoro nadal nie jest to aplikacja-terminal dla wszystkich. Obudźcie mnie zatem przy paragonach 3.0 gdy mała firma zaczynająca działalność nie będzie musiała wydawać kilka tysięcy na kasę fiskalną żeby nabijać usługę strzyżenia za 40zł.
     • avatar
      froven
      6
      a czego się spodziewaliście się po ROZDZAWNICTWIE !
      kasa na to z niczego się sama nie bierze. Mam gdzieś czy to za czasów jednego czy drugiego. Normalny człowiek chce spokojnie i uczciwie pracować gdzie nas jest spora większość. A ci na stołkach każdego z nas od momentu urodzenia przypisują plakietkę "potencjalny oszust"
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       "Nastąpi ona, jeśli w system uwzględnia paragony"
       Czy trwają już prace nad aplikacją "e-pisanie", która po zeskanowaniu nazwiska autora będzie wyświetlać informacje "Wyjątkowy producent bubli językowych"?
       • avatar
        xmexme
        2
        inwigilacja gorzej jak w chinach, apetyt władzy rośnie w miarę.żarcia im więcej mają tym więcej chcą typowe zachowanie dla rasy ludzkiej.
        • avatar
         Dexterr
         2
         Zaraz po sztandarowych KorytoDlaSwoich+ i Bezkarność+ PiS wprowadza nowy program Inwigilacja+.
         • avatar
          stanczyk
          1
          A kto mnie zmusi do instalowania tego syfu na telefonie ? Pytam się kto ???
          • avatar
           Aquagen
           1
           Jest to dobra informacja ze ZDROWOTNEGO punktu widzenia. Ten papier paragonowy zawiera Bisfenol A, który jest endokrynnie czynny. Od razu nie otruje, ale dłuższa ekspozycja, czyli wydawanie setek paragonów dziennie, na pewno szkodzi.
           • avatar
            Warmonger
            1
            Wszystko pięknie, dopóki smartfon się nie zepsuje. Akurat jestem w takiej sytuacji, nagle nie można niczego załatwić. Dobrze, że przynajmniej karta płatnicza działa :P
            • avatar
             Trim23
             0
             Ciekawe ile papieru się zaoszczędzi dzięki temu rozwiązaniu. No i czy te paragony będą uwzględniane przy reklamacji produktu.
             • avatar
              youkai20
              0
              Przecież to będzie zajmowało tyle czasu, że nikt z tego nie będzie korzystał.
              • avatar
               michael85
               0
               Wszystko żeby dojechać małych przedsiębiorców i ich klientów, a do tego mieć 100% kontrolę nad tym co kupujemy!

               Witaj!

               Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
               Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

               Połącz konto już teraz.

               Zaloguj przez 1Login