Gry

E-sport na Igrzyskach Olimpijskich 2024 - jest taki pomysł [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Niewykluczone, że na Igrzyskach Olimpijskich za 7 lat w Paryżu zagoszczą rozgrywki e-sportowe w postaci konkurencji medalowej.

Aktualizacja [30.08.2017]: Szanse na to, że e-sport faktycznie stanie się częścią Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku, są coraz większe. Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, Thomas Bach, z góry jednak zaznacza, że jeśli tak się stanie, to nie należy nastawiać się na CS:GO czy inne brutalne gry. 

Igrzyska Olimpijskie, jak przypomina Bach, mają promować równość i zdrową rywalizację. Przemoc nie jest raczej tym, po co miłośnicy sportu wybierają się na taką imprezę. Dlatego też nie ma co liczyć na strzelaniny, a raczej spodziewać się turniejów na przykład z serią FIFA w roli głównej. 

News [10.08.2017]: Spór o to, czy e-sport można traktować na równi z tym „klasycznym” sportem trwa i pewnie długo jeszcze nie doczekamy się jego finału. Bez wątpienia jednak przełomowe byłoby włączenie elektronicznych zmagań do kalendarza Igrzysk Olimpijskich. A Francuzi, którzy będą gościć najlepszych sportowców w 2024 roku, rozważają taki właśnie scenariusz.

E-sport jako konkurencja medalowa na Igrzyskach Olimpijskich 2024 w Paryżu – taki pomysł ma francuska komisja, której współprzewodniczącym jest Tony Estanguet. Kajakarz górski na emeryturze zdradził, że w planach jest poważne przyjrzenie się rozgrywkom elektronicznym, co pozwoli podjąć ostateczną decyzję w tej sprawie.

Warto przypomnieć, że e-sport zagościł już na igrzyskach. Konkretnie podczas ubiegłorocznej imprezy w Rio – odbyły się wówczas „mecze pokazowe” pomiędzy ośmioma reprezentacjami w Smite i Super Smash Bros. na Wii U. Konkurencja medalowa to jednak poziom wyżej. Poziom, który wcześniej osiągnięty ma zostać podczas Igrzysk Azjatyckich w 2022 roku. 

Myślicie, że to dobry pomysł, by e-sport zagościł na Igrzyskach Olimpijskich? 

Źródło: Kotaku, AP. Foto: Jakob Wells/Wikimedia (CC BY 2.0)

Komentarze

72
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  4
  Sport = RYWALIZACJA, a nie wysiłek fizyczny.

  Szachy
  Wyścigi samochodowe
  Darty
  Łuk
  Strzelectwo

  To również sport przecież.

  Kiedy do ludzi dotrze, że słowo "sport" ma bliżej do słowa "rywalizacja", niż do zwrotu "wysiłek fizyczny".

  • avatar
   raist9
   1
   Obawiam się, że większość profesjonalnych graczy nie przeszła by kontroli antydopingowych...
   • avatar
    indianad
    1
    @Snack3rS7PL
    Zwykle jestem biernym uczestnikiem dyskusji ale tym razem jednak się wtrącę. Nie komentuję tutaj Twojego zdania czy esport nadaje się na IGRZYSKA OLIMPIJSKIE (nie na OLIMPIADĘ - jak piszesz ignorancie).

    "czy ktoś z was wyobraża sobie, że nasi babcie czy dziadkowie, albo nasi ojcowie, czy matki będą oglądać zmagania e-sportowców" - a czy ktoś z naszych Babć czy Dziadków lub Mam i Ojców wyobrażał sobie kiedykolwiek, że będzie się mógł tak łatwo skontaktować z kimkolwiek z rodziny przez durne pudełeczko do rozmów? Raczej NIE. Więc co mamy teraz zrobić idąc Twoją logiką? wyjąć Smartfony (pisownia celowa) z kieszeni i mówić "ale to głupie i debilne przecież to nie prawdziwa rozmowa" a na koniec wyrzucić je do kosza?

    "Żyjecie w swoim świecie, nie mając świadomości tego, jak już bardzo jesteście odrealnieni" - w tym momencie Ty jesteś odrealniony ponieważ nie przyjmujesz do wiadomości zwykłego postępu i ewolucji. Kiedyś powstały gry, ludzie byli w nich coraz lepsi i tak powstał e-sport. Tak samo niegdyś było ze sportami. Na 100% są produktem ewolucji zwykłych (albo i nie) zajęć domowych lub tego co robiono być może "a żeby czas zabić".
    • avatar
     wiktorn86
     -3
     Impreza mająca być w zamyśle pokazem tężyzny fizycznej sprowadzona do roli komercyjnej trampoliny dla wątpliwej jakości sezonowych rozrywek młodzieży. Policzek dla wszystkich atletów.
     • avatar
      darioz
      -3
      TO JEST JUŻ CHORE!!! MAM NADZIEJE ŻE KTOŚ POWSTRZYMA TEGO SZALEŃCA ZANIM DOPROWADZI IGRZYSKA OLIMPIJSKIE DO KATASTROFY!!!
      • avatar
       AlexPL
       -4
       Grupa ludzi nazwała rywalizację na monitorze komputera sportem. Jak to brzmi: "jestem sportowcem". Fakt jest taki, że to po prostu gracze komputerowi. Aby nie było. Sam pykam w BF i Civ. Ale żebym się chwalił że e-sport uprawiam?
       • avatar
        krynka
        0
        A jakoś gry w warcaby czy szachy to nie dali na igrzyska :(

        Więc niech zrobią sobie własne zawody na e-sport.
        • avatar
         rlistek
         0
         > FIFA
         > esport

         Wybierz jedno.