Chłodzenie

EK Water Blocks: niektóre karty Radeon HD 7970 są niekompatybilne z blokami wodnymi

przeczytasz w 2 min.

Wystający kondensator może uszkodzić kartę

Niektóre referencyjne karty graficzne Radeon HD 7970 nieznacznie różnią się od pierwowzoru, a przez to nie są kompatybilne z blokami wodnymi.

Pomimo faktu, iż od premiery karty graficznej AMD Radeon HD 7970 minęły już prawie cztery miesiące, to w sklepach nadal królują referencyjne konstrukcje. Na ogół karty te charakteryzują się głośniejszym układem chłodzenia, wyższymi temperaturami i mniejszą podatnością na podkręcanie, ale mają one także zalety – na przykład zgodność z blokami wodnymi.

Okazuje się jednak, że sprawa nie jest taka prosta jak mogłoby się to wydawać, bowiem nie wszystkie „referenty” są takie same.

AMD Radeon HD 7970 laminat sekcja zasilania
Płytka PCB karty Radeon HD 7970 - czerwoną obwódką oznaczono kondensatory sekcji zasilania

Firma EK Water Blocks (specjalizująca się w produkcji elementów do chłodzenia cieczą) poinformowała, iż niektóre karty graficzne Radeon HD 7970 – na pierwszy rzut oka wyglądające jak referencyjne modele – różnią się kondensatorem w sekcji zasilania.

Zamiast standardowego elementu, część producentów postanowiła zamontować trochę inny model – różni się on mniejszą szerokością, niebieskim oznaczeniem (zamiast różowego) oraz minimalnie większą wysokością. Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że koliduje on z blokiem wodnym EKWB FC-7970, a przez to blokuje odpowiedni docisk do chłodzonych elementów.

AMD Radeon HD 7970 laminat sekcja zasilania kondensator
Porównanie wielkości kondensatorów w sekcji zasilania - niestandardowy element zaznaczono czerwoną obwódką

Przed zamontowaniem chłodzenia zalecamy więc dokładne oględziny karty graficznej oraz porównanie wielkości wszystkich kondensatorów w sekcji zasilania (na przykład przy pomocy linijki). Jeżeli jesteśmy posiadaczami niestandardowego modelu, to w żadnym wypadku nie możemy montować na nim bloku wodnego – może to spowodować uszkodzenie karty graficznej.

Wiadomo również, że firma EKWB opracowała nową wersję chłodzenia ze specjalnym otworem w warstwie acetalu. Niestety nie wiadomo jak wygląda sprawa w przypadku pozostałych konstrukcji, niemniej jednak zalecamy ostrożność.

EK FC-7900 blok wodny acetal otwór kondensator
Blok wodny EK FC-7900 - nowa wersja z otworem na wystający kondensator
 

Więcej o chłodzeniu kart graficznych:

Źródło: EKWB, TechPowerUp

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ian666
  5
  Raczej na odwrót: niektóre bloki wodne EK są niekompatybilne z kartami graficznymi

  Karta była pierwsza, blok to do niej dodatek. Powinni lepiej sprawdzać referencyjne konstrukcje bo często są drobne różnice. Zaleciało amatorstwem.
  • avatar
   Lightning
   3
   Producent powinien podać konkretne modele na których można zamontować ten blok wodny.
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    No wiadomo ja osobiście kupił bym Referenta od AMD może im chodziło o to że referenty różnych producentów różnią się?
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Od kiedy to karta jest niekompatybilna z alternatywnymi chłodzeniami. To chyba producenci alternatywnego chłodzenia powinni zadbać o "kompatybilność". Jutro ktoś napisze, że chłodnia od żuka nie pasuje do karty - no coś podobnego.
     • avatar
      Konto usunięte
      -4
      Niedorobki, tak jak zwykle dopiero nabici w butelke wykrywaja fuszere.
      • avatar
       ICE1979
       0
       Ian666 dokladnie pomyslalem o tym samym to tak jak " niektore polonezy nie sa kompatybilne z kolami zapsaowymi" Tym bardziej ze standardowo jest tutaj chlodzenie powietrzem a woda to opcja. Cieszy ze informacja zostala podana niektorym "skladaczom" pewnie sie przyda ale tytul jest nieadekwatny
       • avatar
        KOXsu
        0
        czyżby niektórzy producenci zastrzegli sobie prawo do chłodzenia?