Nauka

Dzieci generują energię elektryczną biegając po korytarzach - eksperyment w brytyjskiej szkole

przeczytasz w 1 min.

Szkoła rozpoczęła pilotaż nowej technologii, umożliwiającej łatwe generowanie energii elektrycznej. Potrzebna jest tylko niewielka pomoc dzieci.

Panele prądotwórcze

Technologia to nie tylko karty graficzne, peryferia, gry wideo, kamery czy urządzenia RTV. Dlatego też od czasu do czasu piszemy również o innowacjach – szczególnie jeśli są tak niecodzienne, jak ta, która jest tematem tego newsa. Otóż szkoła w angielskim hrabstwie Kent rozpoczęła pilotaż nowej technologii, która umożliwia generowanie energii elektrycznej na korytarzach. Potrzebna jest tylko niewielka pomoc dzieci. Spokojnie, wszystko odbywa się humanitarnie.

Normalnie w szkołach prosi się, a wręcz wymaga, aby dzieci przestały biegać po korytarzach. We wspomnianej brytyjskiej placówce jest wręcz przeciwnie – uczniowie bez przerwy mogą je przemierzać. A to wszystko za sprawą umieszczenia w podłogach specjalnych paneli, które, gdy się po nich chodzi, generują energię elektryczną. 

Ile? Wystarczająco, by zasilić 853 telefony, jeden na czas dwóch i pół roku lub żarówkę na 2 miesiące. Samochód elektryczny napędzany przez to źródło przejechałby natomiast bez problemu przeszło 11 kilometrów. Mało? Na pierwszy rzut oka – tak. Trzeba jednak uwzględnić fakt, że w całej szkole jest tylko 12 metrów takich paneli, a to zupełnie zmienia punkt widzenia.

„Uczniowie naprawdę czerpią przyjemność z umożliwiania im uderzania, biegania i skakania po nich” – powiedział dyrektor szkoły Matthew Bexter.

Twórca paneli – Laurence Kemball-Cook – jest absolwentem szkoły Langton Boy’s Grammar School, w której miejsce ma opisywana akcja. Jak przyznaje – miło jest powrócić do szkoły, by edukować dzieci w dziedzinie odnawialnej energii.

Technologia ta wydaje się więc świetnym pomysłem, sprawdza się i jak informuje Kemball-Cook – nie jest zbyt droga. Kto wie – być może pewnego dnia stanie się normą.

Źródło: eTeknix, Independent

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  dondahaka
  21
  Genialne ! zamontować to w każdym domu w Ameryce i podpiąć pod komputer. Ile dziecko wybiega, tyle potem będzie mogło posiedzieć na komputerze. Rozwiąże się problem nadwagi :)
  • avatar
   kamil112234
   11
   na drogi z tym :D
   • avatar
    Promilus
    6
    Niech zgadnę, piezoelektryki? Czemu tego w newsie nie podano :) Żeby było śmieszniej można takie kafelki już gdzieniegdzie kupić. Inna sprawa to uzysk z tego, a także trwałość, no ale ...
    • avatar
     kitamo
     0
     Smieszna sprawa, bo 13 lat temu myslalem o tym ale by zastosowac to w chodniku - tyle ludzi co dziennie przechodzi po nim moglo by spokojnie wygenerowac energie ktora zasili oswietlenie danej ulicy.
     W sumie latwiej zastosowac panele sloneczne, ale wymusza to ich zmudna konserwacje i mycie co szczegolnie w zasyfionym centrum miasta jest trudne.

     Witaj!

     Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
     Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

     Połącz konto już teraz.

     Zaloguj przez 1Login