Blok wodny EKWB EK-RAM Dominator do chłodzenia pamięci RAM

przeczytasz w 1 min.

Z myślą o entuzjastach

EK Water Blocks EK-RAM Dominator blok wodny dla pamięci RAM zdjęcie montaż

EK Water Blocks wzbogacił swój asortyment o bloki wodne EK-RAM Dominator, które przeznaczone są dla desktopowych pamięci RAM.

Na ogół chłodzenie cieczą wykorzystywane jest do schłodzenia procesora lub karty graficznej, a już rzadziej stosowane jest na sekcji zasilania i chipsecie płyty głównej. Specjalizująca się w tej branży firma EK Water Blocks postanowiła jednak pójść o krok dalej i opracowała chłodzenie dla pamięci operacyjnej.

Radiatory EK-RAM Dominator zostały wykonane z anodyzowanego aluminium i dostosowane są do desktopowych pamięci RAM (SDRAM, DDR, DDR2 i DDR3). Warto jednak wspomnieć, iż standardowo pasują tylko do dwustronnych modułów – w przypadku jednostronnych modeli wymagane jest umieszczenie dodatkowego termopadu o grubości 1,5 mm (niestety nie jest on dodawany w zestawie).

Przed montażem wymagane jest zdjęcie standardowych radiatorów (oczywiście o ile są) i posmarowanie kości pastą termoprzewodzącą, która nie przewodzi prądu.

W sprzedaży dostępne są zestawy z dwoma radiatorami EK-RAM Dominator oraz bloki wodne odprowadzające z nich ciepło – w konfiguracji dla dwóch lub czterech modułów pamięci. Radiatory zostały wycenione na prawie 25 euro, natomiast bloki wodne w zależności od wersji na 30 – 45 euro.

Źródło: EKWB

Strefa Windows 8

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  Nie widzę sensu chłodzenia pamięci RAM. A już na pewno nie cieczą... Pieniądze wyrzucone w błoto - nieopłacalne.
  • avatar
   kitin
   7
   Jeżeli ktoś jest entuzjastą, to czemu nie?
   • avatar
    Vatharian
    4
    Wysoko taktowane RAMy potrafią się konkretnie nagrzać, zwłaszcza, jeśli jest to upakowane gęsto 4 lub 6 modułów. Teoretycznie nie ma to na nic wpływu, o ile nie przekroczy jakiejś morderczej temperatury, typu 70-80 stopni (na przez przykład podgrzanie gorącym powietrzem z
    CPU i zablokowanym przepływem powietrza plątaniną kabli), ale w tym brocha producenta, żeby produkt był odporny na własne ciepło. Jest go co prawda sporo, i może promieniować na otaczające podzespoły, ale nie aż tyle, żeby mogło to mieć na coś wpływ... Chociaż nieźle wygląda, zwłaszcza na LGA2011. Tyle, że bloki EK dla pamięci RAM, zwłaszcza dla Dominatorów są dostępne od... pięciu lat? Gdzie tu nowość?
    • avatar
     Veeon
     1
     Cyba ze ktoś mocno kręci i tak to nie da znacznej poprawy wydajności.
     • avatar
      Veeon
      0
      Po co chłodzić ram i to jeszcze blokiem wodnym?!
      • avatar
       ADiS_
       0
       Niech mi ktoś powie czy zmieszczą się takie 4 obok siebie ? :D
       Czy musi byc przerwa 1 slot pomiędzy :/