Systemy operacyjne

Ewolucja systemu Mac OS na wideo

przeczytasz w 1 min.

Oto filmy, które przedstawiają, jak zmieniał się system Mac OS (obecnie macOS) od roku 1984 aż do dzisiaj, czyli od 1. do 23. wydania.

1 na 10 komputerów na świecie to sprzęt Apple z Mac OS (czy – zgodnie z obecnie promowaną formą – macOS). Nawet jeśli to niewiele, to nie można zlekceważyć wpływu, jaki ten system operacyjny miał i ma na rynek. W ciągu ostatnich tygodni w sieci pojawiły się dwa filmy, które podsumowują to, jak zmieniał się on na przestrzeni lat, uwydatniając najważniejsze z wprowadzanych nowinek.

Pierwsza wersja systemu Mac OS została udostępniona na początku 1984 roku. Wtedy też na dobre rozpoczął się wyścig pomiędzy Apple a Microsoftem, który w pewnym sensie toczy się nawet dzisiaj. Dzięki tej rywalizacji systemy operacyjne wyglądają i działają dziś tak ...jak wyglądają i działają. Z biegiem lat zyskiwały na funkcjonalności, intuicyjności obsługi i wyglądzie.

Mac OS doczekał się 9 głównych wydań, po czym w 2001 roku pojawił się jego następca, czyli Mac OS X, z czasem przekształcony w OS X, a następnie w macOS. Tak funkcjonuje do dzisiaj, co roku otrzymując nową wersję (obecnie najnowsza to macOS 10.13 „High Sierra”). Ze względu na taką politykę wydawniczą zmiany w kolejnych wersjach są nieco mniej wyraźne niż w kolejnych odsłonach Windows. 

O tym, jak konkretnie przebiegała ewolucja tego systemu, możecie przekonać się oglądając jeden z poniższych filmów (lub jeden i drugi, jeśli macie ochotę) – pierwszy jest dla tych, którzy mają nieco więcej czasu, drugi zaś dla tych, którzy na jego nadmiar nie narzekają:

Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, sprawdźcie też: Ewolucja systemu Windows na wideo.

Źródło: 4096 i Apple Explained na YouTube. Ilustracja: StockSnap/Pixabay (CC0)

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Q'bot
  1
  Coś chyba linki do YT nie styknęły ;P
  • avatar
   mgkiler
   1
   Pytanie. Czy jak ktoś ma Mac-a (stacjonarny) z lat 2007-2010 to może zupdatować system do Mac Sierra?

   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Takie hity jak WarcraftII, DukeNukem3D czy Hexen ogrywałem na Amidze1200 właśnie dzięki MacOS 8.1.

    Zgodność architektur CPU ówczesnych Amig i MAC-ów które korzystały z procesorów Motorolli MC680x0 sprawiała że emulacja MAC-a na Amidze 1200 (+MC68040/40MHz oraz 8MB EDO RAM) osiągała 98% szybkości oryginału. Oj grało się grało... :)

    Pamiętam że na tej samej Amidze, uruchomiłem:
    Workbench-a
    MacOS
    MS-DOS
    Wszystkie OS-y działały stabilnie - RÓWNOLEGLE - i to wszystko w czasach gdy nikt chyba nie marzył o maszynach wirtualnych.
    Oczywiście emulacja MS-DOS działała potwornie wolno bo MC68040 emulował X86.
    • avatar
     darioz
     1
     Po co to oglądać! OSX to tal samo niszowy system jak linuksy!