Systemy operacyjne

Ewolucja systemu Windows na wideo

przeczytasz w 1 min.

Przedstawiamy pięć filmów, które doskonale podsumowują historię najpopularniejszego systemu operacyjnego na świecie – Microsoft Windows

9 na 10 komputerów na świecie ma system operacyjny z rodziny Windows. Otrzymując co jakiś czas kolejne wersje, nie zwraca się aż tak dużej uwagi na to, jak na naszych oczach dokonuje się ewolucja. Dlatego też wyselekcjonowaliśmy pięć filmów, które pozwalają przyjrzeć się temu, jak Microsoft rozwijał swój flagowy produkt – od samego początku, aż po Windows 10.

Jak zmieniało się logo Windows

Na początek coś luźniejszego, czyli ewolucja logo – dziś jednego z najbardziej rozpoznawalnych znaków na świecie. Od zawsze przedstawiało ono zawarte w nazwie okno, które to jednak tylko w wersjach 3.1-7 było wielokolorowe (i bardziej też wtedy przypominało flagę):

Dźwięk uruchamiania systemu Windows

Także dźwięk uruchamiania systemu Windows ewoluował na przestrzeni lat. Choć najbardziej charakterystyczny jest dźwięk z XP, najciekawsza historia wiąże się z tym, który powstał na potrzeby wersji 95. Po pierwsze dlatego, że stworzył go Brian Eno (komponujący zdecydowanie dłuższe utwory niż kilkusekundowy dżingiel, a mający zainspirować się 150 przymiotnikami podesłanymi przez Microsoft), po drugie dlatego, że autor wykorzystał do tego… komputer Apple. Jak sam mówi: „nigdy nie korzystałem z pecetów, nie lubię ich”.

Jak ewoluował system Windows

Mamy też dla was film, przedstawiający jak wyglądały kolejne wersje systemu Windows i co było w nich takiego rewolucyjnego. Ot, szybkie podsumowanie:

A to już coś dla utrwalenia wiadomości:

Wszyscy je kochamy – reklamy

Gdyby nie dobra promocja, system Windows mógłby nie zyskać tak dużej popularności. Zobaczcie, w jaki sposób Microsoft przedstawiał najciekawsze funkcje swojego stale rozwijającego się produktu i jak zachęcał do tego, by zdecydować się na zakup każdej kolejnej wersji systemu:

A teraz pytania do was: podzielcie się w komentarzach, którą wersję systemu Windows wspominacie (a może ocenianie, bo wciąż korzystacie) najlepiej, które logo i który dźwięk podoba wam się najbardziej i która reklama była według was najciekawsza.

Źródło: YouTube, BBC, Mashable, Windows Community. Foto: Breakingpic/Pexels (CC0)

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  raffal81
  7
  Pomyśleć że dla niektórych w tym dla mnie, pierwszym systemem operacyjnym był DOS z NAKŁADKĄ NORTON COMMANDER :D:D:D:D:D
  • avatar
   DanyGee
   4
   Siódemka the best we wszystkim.
   A z reklam najlepsza była ta :D
   https://www.youtube.com/watch?v=QG-ORLkMiyY
   • avatar
    Fenio
    2
    Rewolucją był tylko Windows 95. Pierwszy Windows który wyparł inny system operacyjny i stał się standardem.
    • avatar
     JAZ99
     1
     Ech, nostalgia, pamiętam, pamiętam ten początek ;)
     Bo mnie jeszcze uczyli na PDP11 :)

     I dlatego nie marudzę na W10 - szybko się przesiadłem, nie czekając tak długo jak z 3.1 , 95, XP czy 7 (NT i Visty nigdy nie miałem :) A odkąd mam andka, to próbuję paluchami po monitorze jeździć - ech, przyzwyczajenie, to druga natura człowieka :)
     • avatar
      PITUCH1
      1
      XP zrobił robotę - przełom, ale j/w kolega zauważył tony śmieci się zbierało, 7 owszem, ale odwieczny problem ze sterami, 8 i 8.1 to nieporozumienie , 10 jak najbardziej, chociaż zaczyna mnie wpieniać bo wczoraj kamerka "przedpotopowa" (ale już HD) działała , wciśnięte stery od XP, a dzisiaj już nie śmiga. 3@ nową, po kolejnym update.
      Stery do grafy , jako nvidia jeszcze wyrabia i do rupieci (a mam z takimi do czynienia) stery idzie podebrać (6600GT AGP ostatnio) to już Radeon (czyt. AMD) sobie nie radzi :) zwłaszcza stery do starych lapów.
      no cóż nie ma uniwersalnego systemu :(
      • avatar
       Hakuren
       0
       Z systemów MS na pewno najmilej wspominam starego dobrego DOS-a czy to wersji 5 czy jakiejś późniejszej. Z typowych Windowsów to W98 bez SP1 ale za to z managerem QEMM (nie działał z SP1). Chodziło jak złoto. Później zdecydowanie W2000, XP to już nie było całkiem to - choć można było cały szmelc wyłączyć. Wszyscy klną Vistę, a ja nie powiem złego słowa. Jedyny system, który nigdy się nie wysypał. Nigdy. Absolutnie pozytywne wrażenia. No i 7 do teraz. Ransomware10 mam licencję, ale to totalna katastrofa.
       • avatar
        chrisplbw
        0
        dubel
        • avatar
         adix1066
         0
         Windows 1.0 super logo :)
         • avatar
          Himoto
          0
          Do dzisiaj w szafce leżą dyskietki od 3.11 i płyty z oryginalnymi 95 i 98 z dyskietkami startowymi [95 dostałem w spadku od wuja :) ].
          • avatar
           szybki_kp
           0
           Ja to dopiero we wrześniu 2016 przesiadłem się na Win10 z WinXP i na razie nie narzekam, a to czy ktoś korzysta z Unixa, Amiga OS, iOS, czy też Visty to już jego wybór. Pozdrawiam

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login