Aplikacje mobilne

Facebook znów na cenzurowanym - zbierał dane użytkowników Androida

przeczytasz w 1 min.

Pojawiające się informacje dowodzą, iż przez lata aplikacje mobilne Facebook, Facebook Lite i Messenger zbierały dane użytkowników Androida. Co najgorsze, mowa o dalece posuniętej inwigilacji obejmującej nawet rejestry połączeń.

Facebook znajduje się obecnie na cenzurowanym. Zapewne słyszeliście już o aferze z Cambridge Analytica. Jeśli nie, to szczegóły znajdziecie w podlinkowanej publikacji. Niestety pojawiają się kolejne niepokojące informacje związane z prywatnością użytkowników.

W związku ze wspomnianą aferą temat stał się bowiem dla wielu bardzo interesujący (lepiej późno, niż wcale). Tym razem sprawa związana jest z osobami, które korzystały z aplikacji Facebook, Facebook Lite, a przede wszystkim Messenger na smartfonie z systemem Google Android.

Jak ustalił Dylan McKay (a potwierdziły także inne źródła), Facebook zbierał dane użytkowników w bardzo szerokim zakresie. Najwięcej kontrowersji wzbudził fakt, iż w przypadku niektórych użytkowników były to nawet rejestry połączeń.

Teoretycznie tak dalece posunięta inwigilacja możliwa była w przypadku starszych wersji systemu - do 4.1 Jelly Bean. Później nieco zmieniła się polityka prywatności, ale wcześniej nadane uprawnienia dla aplikacji nie zostały cofnięte. Poza tym twórcy aplikacji mogli korzystać z niebezpiecznego w omawianym kontekście API aż do października zeszłego roku.

Facebook odniósł się już do całej sprawy na swoim blogu. Z przedstawionego wpisu dowiadujemy się, iż wszystkie kroki podejmowane są w celu ułatwienia użytkownikom korzystania z aplikacji, a zabieranie danych odbywa się tylko i wyłącznie za ich zgodą. Tu wracamy jednak do wspomnianego API, w przypadku aplikacji tego producenta zmiany na korzyść użytkowników zaszły dopiero pod koniec zeszłego roku.

Co z użytkownikami Apple iOS? Akurat w przypadku tej sprawy wydają się bezpieczni.

Źródło: mashable, twitter - Dylan McKay

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  sn00p
  7
  Do tej pory podstawą był program antywirusowy.Teraz przydał by się nam wszystkim program antyfacebookowy :)
  • avatar
   smar.n
   5
   Powinna być możliwość wywalenia tego gówna z systemu definitywnie a nie tylko wyłączenia.
   • avatar
    am333
    4
    Tak naprawdę to nie wiem po co komu fejsbuk. Mam wrażenie że ludziom wmówiono potrzebę posiadania tego komunikatora ( czy jak to nazwać) i nic więcej. Ja nigdy nie miałem, nie mam i nie mam zamiaru z tego korzystać. Tak samo moi znajomi - nikt nie ma, a nie jesteśmy jakimiś wapniakami czy dziadami leśnymi. Jeżeli mamy potrzebę to dzwonimy albo piszemy sms, wiadomości można przeczytać na różnych portalach - i tyle :) Swoją drogą, możecie przedstawić 10 merytorycznych powodów, absolutnie wyjątkowych nie do podważenia, dla których warto mieć fejsbuka ?
    • avatar
     Dragonik
     1
     Wystarczy zrootować telefon i można usunąć każdą aplikację:)
     • avatar
      KORGAN
      -17
      Zaraz zlecą się nerdowie bez znajomych którzy napiszą, że nie mają fejsa :D