Internet

Facebook, Snapchat i Instagram od 16. roku życia

przeczytasz w 1 min.

Parlament Europejski zadecydował, że serwisy społecznościowe nie są odpowiednie dla młodych osób.

Parlament Europejski zadecydował: korzystanie z serwisów społecznościowych, takich jak Facebook, Snapchat, Twitter i Instagram, będzie dozwolone wyłącznie dla osób, które ukończyły szesnasty rok życia. 

O tym, że taki projekt może wejść w życie wiemy już od jakiegoś czasu. Serwis Financial Times donosi jednak, że decyzja już zapadła i osoby niemające szesnastu lat nie założą kont w serwisach społecznościowych od roku 2018.

Unia Europejska zamierza jednak dać rodzicom prawo do wyrażenia zgody na korzystanie z tych serwisów przez ich dzieci. Nie wiadomo jednak jeszcze dokładnie, w jaki sposób weryfikowana ma być autentyczność takiej zgody.

Sposób na weryfikację wieku również nie jest znany. Mówi się jednak, że może zostać wprowadzony wymóg przesyłania skanu dokumentu tożsamości albo – co bardziej prawdopodobne – do konta będzie musiała być przypisana karta kredytowa.

A co jeśli ktoś złamie to prawo? Sam użytkownik najpewniej będzie czysty. Na tym, by do oszustw nie dochodziło zależeć będzie jednak serwisom społecznościowym. Te mogą bowiem zostać ukarane grzywnami sięgającymi 4 proc. obrotu na rynku globalnym.

To, w jaki sposób serwisy będą kontrolowały swoich użytkowników, pozostaje wolnym wyborem ich samych. W różnych usługach weryfikacja może zatem odbywać się na różne sposoby.

Nowe prawo spotyka się z ciepłym przyjęciem, szczególnie wśród starszych internautów. Jak można się jednak domyślać, nowe przepisy nie podobają się ani młodym osobom, ani właścicielom serwisów społecznościowych. Nie jest bowiem tajemnicą, że wyraźną część ich użytkowników stanowią właśnie niepełnoletni.

A wy uważacie te przepisy za dobre?

Źródło: Financial Times

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kokosnh
  17
  O ile sam pomysł nie jest zły, to wizja konieczności skanowania dokumentu, lub dodawania karty do konta społecznościowego, jest beznadziejna.
  • avatar
   Konto usunięte
   8
   Społecznościówki od 16 roku powiadacie? Tak jak porn od 18...

   Zaznacz "TAK" jeśli masz ukończone 16 lat. I na tym się skończy. A ludziki obradowali przez bóg wie ile trwoniąc czas i pieniądze.
   • avatar
    Nullmaruzero
    2
    To teraz będę musiał rejestrować kartę SIM i przypisać kredytową do konta na FB? xD Pocałujta wójta w chu*ta...
    • avatar
     neXt___
     0
     Kretyńskie lewackie myślenie. Tylko lewacy są dość głupi, aby myśleć, że zakazywanie czegokolwiek likwiduje problem. Tutaj potrzebna jest rozsądną profilaktyka, bo tylko ona miałaby szansę zmienić myślenie. Tutaj mamy kolejne zrządzenie, które służy do wyciągania kolejnych danych, pod płaszczykiem ochrony dzieci. Wstyd mi za tych, którzy przyklaskują temu pomysłowi.
     • avatar
      Konto usunięte
      -2
      Sam nie posiadam zadnego konta na portalach spolecznosciowych ale uwazam ze wszelkie, nie do konca zrozumiale, zakazy to ZLO!!! A dzieciaki jeszcze bardziej nakreci zakazany owoc.
      • avatar
       Gonsiorr
       0
       Jak będzie działać to jestem za. Ale tu raczej trzeba ludzi edukować. Bo nie tylko młodzi robią syf na takich portalach.
       • avatar
        dezmont
        0
        Za, a nawet i przeciw :)