Internet

FBI chce dostępu do historii przeglądania (i nie tylko). Giganci mówią „nie”

przeczytasz w 1 min.

Pomysł FBI jest prosty: „chcemy sprawdzić czyjąś historię przeglądania, to klikamy i mamy”. Bez najmniejszego udziału sądu.

FBI chce poszerzenia swoich możliwości inwigilacyjnych. Rozpatrywane jest danie jej ekspertom możliwości uzyskania dostępu do historii przeglądarki internetowej na żądanie. To właśnie w niej mogą się bowiem znaleźć odnośniki do stron o tematyce terrorystycznej, a dla FBI jest to cenna informacja. 

Po raz kolejny chodzi o oddane części prywatności w zamian za poprawę bezpieczeństwa. W Stanach Zjednoczonych podejmowano takie decyzje już nie raz, ale tym razem jest inaczej. Dlaczego? Ponieważ do tego typu „monitoringu” niepotrzebny ma być sądowy nakaz. Czyż to nie brzmi, jak narzędzie do masowej inwigilacji?

Już teraz FBI może uzyskać dostęp do historii przeglądania użytkownika, ale musi w tym celu uzyskać nakaz sądowy lub zgodę firmy przechowującej takie dane. Wraz z pojawieniem się nowego prawa te wymogi mają odejść w niepamięć. Krótko mówiąc: jak FBI chce, to FBI dostanie. Oprócz historii dostanie jeszcze adresy IP, informacje o logowaniu, dane dotyczące poczty e-mail itd.

FBI coraz chętniej szuka poszlak w Internecie. Świadczą o tym także opublikowane niedawno informacje, że w ciągu zaledwie ostatniej dekady o udostępnienie takich danych Biuro wnosiło 300 000 próśb. Pomysł, że dostęp do nich miałby być przekazywany bez wyraźnego polecenia sądu, brzmi w tych okolicznościach nieco przerażająco.

Internetowi giganci nie chcą dopuścić do wprowadzenia nowych przepisów. Firmy Google, Facebook i Yahoo, wraz z organizacjami ochrony praw człowieka, wystosowały list do władz Stanów Zjednoczonych będący wyraźnym sprzeciwem wobec temu planowi. Pytanie tylko, czy to coś da… 

Źródło: PCWorld, Digital Trends

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  14
  Moim zdaniem to całe "nie" to jest tylko na pokaz, a wszelkie rozmowy są prowadzone tak, że nikt z cywili nigdy się o nich nie dowie.
  • avatar
   r_e_s_e_t
   4
   W USA wiecej ludzi ginie z rąk policji, niż w rzekomych aktach terrorystycznych, a nikomu to nie przeszkadza. Za to inwigilacja w szczególności obejmuje działaczy ruchów społecznych i politycznych. Najgorsze, że ta sama agenda jest realizowana w EU.
   • avatar
    Gregor-34
    1
    Pogięło dzieciaków
    • avatar
     pablo11
     1
     A tym zawsze mało. Mają informacje od google na temat naszego poruszania się po świecie (oficjalnie jak nie odznaczymy w smartphonie opcji by mapa google zbierała o nas info- oficjalnie to info używane jest do pokazywania korków na mapach google). Mają informacje od google prawdopodobnie teraz na temat odcisków palców (bo wszystkie prawilne smartphony ,,muszą" mieć czytnik linii papilarnych- tutaj informacja jeszcze nie potwierdzona ale pewnie sie potwierdzi). Mają informacje o naszym głosie z opcji pisania głosowego z androida. Mają informacje o czym rozmawiamy w domu od facebooka (facebook sie do tego przyznał). Facebook zbiera też w androidzie informacje o pozycji i nie da sie tego wyłączyć. Sieci wifi w wiekszości są już przypisane przez wykrywające je smartphony do miejsc na ziemi to sie nazywa wtedy chyba AGPS. Mają informacje od google na temat 90% stron które przeglądamy bo w 90% stron są stosowane reklamy google. Do tego przeglądarka chrome zczytuje nam wszystkie dane z formularzy użytych w sklepach internetowych więc 100% osób które kupują w internecie za jej pomocą nie jest anonimowych(ciekawi mnie jak strona jest rozpoznawana jako ,,sklep". po płatnościach ??czy po czymś innym? Bo proponuje po jednokrotnym wpisaniu tylko Twoje prawdziwe dane chociaż tylko raz na 50x je wpisujesz). Do tego już istnieją algorytmy rozpoznawania twarzy ludzi po zdjęciach na portalach społecznościowych. Dodać do tego ,,anonimową" sieć TOR którą stworzyło US Army i boki chce sie zrywać z ,,anonimowości".
     A tym jeszcze mało. Skynet im sie marzy.
     Chociaż nie wiem czy nie jesteteśmy juz jego świadkami. Dzisiaj arab mówi w domu obok telefonu z facebookiem że Alkaida jest fajna a USA złe, jutro w miejscu jego domu jest lej po bombie.
     • avatar
      Marucins
      0
      Wolność i bezpieczeństwo... taaaa
      • avatar
       r_e_s_e_t
       0
       Jako ciekawostkę podam wam jeszcze wypowiedzi na temat tego, że skype po wykupieniu przez MS kradł loginy i hasła zapisane w profilach przeglądarek:

       https://web.archive.org/web/20120704152630/http://www.machinesthatgobing.com/linux/skype-security