Oprogramowanie

Firefox 3.5: nowe funkcje, premiera

z dnia
Grzegorz Kubera | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Grzegorz Kubera
45 komentarzy Dyskutuj z nami

Mozilla udostępniła najnowszą wersję Firefoksa. Edycja 3.5 jest podobno ponad 2 razy szybsza od wersji 3.0 i 10 razy szybsza od 2.0 przy przetwarzaniu JavaScriptu. Aplikacje
internetowe do obsługi poczty, strony ze zdjęciami, internetowe aplikacje biurowe (np. edytory tekstu) będą teraz działać sprawniej i reagować szybciej na polecenia użytkownika.

Poniżej znajdziecie krótki opis poszczególnych funkcji.

Tryb przeglądania prywatnego
Gdy włączymy tryb przeglądania prywatnego żadne informacje związane z przeglądaniem internetu nie będą zapisywane, wliczając w to odwiedzane strony czy pliki cookies (ciasteczka). Tryb ten ma zadbać o prywatność internautów.

Zapomnij o stronie
Jeśli odwiedzisz jakąś stronę i bardzo nie spodoba ci się jej treść, nowa funkcja Firefoksa umożliwia całkowite usunięcie wszystkich śladów jej odwiedzenia. Funkcja znajduje się w menu Historia ->Widok -> Usuń stronę.

Audio i wideo
Firefox 3.5 oferuje nominalną obsługę audio i wideo bezpośrednio w przeglądarce. Można z łatwością oglądać klipy w formacie Ogg Theora, bez potrzeby instalacji jakichkolwiek wtyczek. Umożliwia to twórcom stron internetowych dostarczanie ciekawszej i bardziej interaktywnej treści poprzez dołączanie multimediów w zgodzie ze standardami sieciowymi.

Geolokacja
Jeżeli zgodzisz się udostępnić informacje o swoim położeniu wybranej stronie internetowej, będzie mogła je wykorzystać do wyświetlenia dodatkowych treści, takich jak mapy i ciekawe miejsca w okolicy, które są warte uwagi. Geolokacja jest opcjonalna – Firefox
nie wyśle informacji o położeniu bez zgody użytkownika.

Pobieralne czcionki
Twórcy stron internetowych mogą tworzyć swoje własne czcionki, które zostaną
poprawnie wyświetlone, nawet jeśli nie były zainstalowane na komputerze użytkownika.

Nominalny JSON
Firefox 3.5 nominalnie obsługuje format JSON, wykorzystywany w wielu nowych aplikacjach internetowych, aby kodowanie i dekodowanie informacji w formacie JSON było wydajniejsze niż wcześniej.

API Drag and Drop (przeciągnij i upuść)
Firefox 3.5 wprowadza nowe API obsługujące przeciąganie i upuszczanie, umożliwiając lepsze wsparcie dla tej technologii przez aplikacje sieciowe.

Uporządkowane karty
Uporządkuj otwarte karty, zmieniając ich kolejność, przeciągając je we właściwe miejsca jednym ruchem myszki. Gdy okno przeglądarki staje się zbyt małe dla otwartych kart, przeciągnij kartę poza pasek kart, aby otworzyć ją w nowym oknie przeglądarki.

» Pobierz Firefoksa 3.5

Źródło: Inf. własna, Mozilla.com

Komentarze

45
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  XaRaDaS
  Jedyna dobra opcja to zapomnij o stronie, reszta niepotrzebna :D jeszcze gdyby zintegrowali klienta poczty byłoby dobrze i żeby ta funkcja działała w nim :D
 • avatar
  ancymonek
  najlepszy jest własnie zapomnij o stronie :) reszta bez rewelki
 • avatar
  janker92
  a mi się podoba również funkcja "tryb przeglądania prywatnego"
 • avatar
  naviretlav
  ostatnia funkcja mnie irytuje , da sie to wylaczyc w ifconfigu ?
 • avatar
  OT. Mamy drugi gratisowy T-shirt benchmark.pl do wręczenia :)
  Otrzymuje pierwszy komentarz z hasłem: FireFox jest najlepszy ;P
 • avatar
  entuzjasta789
  "FireFox jest najlepszy" ale i tak uważam że googole chrome jest jeszcze lepsza niż majlepsza:D
 • avatar
  maw136
  a ja jestem za Operą 10
 • avatar
  TheSpeed
  FireFox jest najlepszy! I nie pisze tego dla T-shirtu, a z własnej inwencji :P
  Już testuję wersję 3.5 i naprawdę wydaje się szybsza :>
 • avatar
  suchy262
  FireFox jest najlepszy
 • avatar
  assistant
  Faktycznie, jest szybciej ;)
 • avatar
  alek31
  Skoro Firefox jest najlepszy, to czemu w benchamrku przeglądarek nawet opera jest od niego lepsza, nie mówiąc tym bardziej o chrome, czy safari.
 • avatar
  KuliG
  FajerFoxa porównując z innymi tylko opera wychodzi z starcia w kawałkach :D

  chrome to wielki klon firefoxa z inną oprawą graficzna i paroma funkcjami.


  według mnie szybciej chodzi od innych ;) ale może to przez sprzęt ;D
 • avatar
  Slammer88
  Kapa że trzeba samemu instalować a nie zrobi się to samoczynnie jak aktualizacja :/
 • avatar
  adamos2k
  Trzeba pamiętać, że benchmarki to nie wszystko. Ważna jest także wygoda użytkowania i możliwość personalizacji a pod tym względem firefox nie ma sobie równych. Więc mimo, że firefox jest wystarczająco szybki i ma ogromne możliwośći personalizacji.
 • avatar
  Avake
  Używałem FF do tej wersji, ponieważ, nie działa mi:/. Gdy zainstaluję i włączę to po parudziestu sekundach nic się nie dzieje tylko cały komputer się zawiesza i trzeba restartować. Na innych dyskach też nie działa, wie ktoś jak to naprawić?
 • avatar
  Konto usunięte
  @AVAKE:
  Odinstaluj FF, uruchom edytor rejestru i wywal wszystko co z FF masz związane (trochę tego może być, jednak rób to z głową, aby nie wywalić przydatnych kluczy). Po tym restart i instalacja od nowa.
  Może jakaś wtyczka powoduje błąd w nowej wersji.
  pozdrawiam
 • avatar
  chronos
  Porażka to właściwe słowo:

  1. Zużycie RAM-u nadal bez zmian. Zamiast się chwalić jaka ta przeglądarka jest "rzekomo" szybsza niż konkurencja należy zastanowić się głęboko nad sensem wykorzystania przez nią pamięci. Trzy otwarte zakładki i 170 MB RAM-u to dramat NIEZMIENIONY od lat!

  2. Nie działają dodatki z poprzedniej wersji. 90% z nich zostało wyłączonych przy aktualizacji do nowej wersji. Krótka decyzja zatem i powrót do wcześniejszej wersji. Wolę funkcjonalność a nie atrapę
 • avatar
  wolfikx
  A mi na dzień dobry udało się powiesić FF przy korzystaniu jednej nowinki czyli geolokalizacji ;)
 • avatar
  wredniak
  dramat to by był jakbyś miał komputer z przed lat, nie tragizujmy
  mam 23 zakładki z racji pracy i jest to 250mb, outlook nie ma zakładek i zjada 100mb, java z jednym okienkiem 105mb, explorer z jedną stroną 70mb

  a co do dodatków to trzeba mieć żal do ich twórców że nie aktualizują swoich programów. lepiej aby przeglądarka działała szybciej i wymagała zmodernizowania dodatków niż miałaby emulować zachowania starszej przeglądarki bo mamy dodatek z przed roku.
  z wielu dodatków które posiadam tylko dwa nie mają jeszcze wsparcia dla 3.5 (update notifier i switchproxy) reszta albo niedawno wydała aktualizacje albo w ciągu tygodnia dwóch wydają.
 • avatar
  Drey_Radek
  Jestem zaskoczony bardzo pozytywnie:) Szybkie uruchamiania i kilka ciekawych dodatków. Najbardziej przypadł mi do gustu tryb przeglądania prywatnego i zapomnij o witrynie:)
 • avatar
  kkastr
  Firefox 3.5 pod linuxem faktycznie przyspieszył działanie. W teście Peacekeeper wersja 3.0 uzyskała ok. 500 pkt, nowsza ma ok 800 pkt. Nie jest to może obiecywany dwukrotny wzrost, ale postęp jest znaczny. Oby tak dalej.
 • avatar
  O.C MIZIU-KIZIU
  no powiem szczerze, ze wyjechany do 7 potegi jest firefox. Swietnie sie na nim przeglada jest widocznie szybszy w porownaniu ze starsza wersja
 • avatar
  Pacucman2
  e tam, firefox nic ciekawego nie ma. Najlepszy to jest chrome a w drugiej kolejności opera.
 • avatar
  naos_pl
  kolejny krok na przód, w następnej wersji poproszę tylko jeszcze każdą zakładkę w osobnym procesie.
 • avatar
  Konto usunięte
  A dla mnie naj..naj..najlepszy jest IE8...:) działa ok, lata mi ile zrzera ramu, stabilnie, nie wiem co mógł by robić szybciej jak mam łącze 2mb neostrade.... używam z przyzwyczajenia. Dobrze że jest wybór na rynku, dla każdego coś dobrego. Pozdrawiam
 • avatar
  koliny
  A jak dla mnie firefox to najlepsza przeglądarka ma ciekawe funkcje i wtyczki (np. ABP do wyłączania reklam flashowych) A teraz mamy jeszcze tryb Por...Prywatny ,szybsze przetwarzanie skryptów i usuwanie stron.

  Btw. IE8 nie ma słownika czego bardzo mu brakuje ,widzę to zwłaszcza w postach ;p
 • avatar
  dariusz.p
  jestem pod wrażeniem nowej wersji super!