Ciekawostki

Foxconn rośnie - kupuje Belkin (a z nim Linksys)

przeczytasz w 1 min.

Foxconn nie chce być już jedynie producentem cudzego sprzętu, ale też mieć własne portfolio produktowe. Przejęcie firmy Belkin za 866 milionów dolarów może być istotnym krokiem w kierunku realizacji tej koncepcji.

Przejęcie firmy Sharp w 2016 roku pokazało, że Foxconn chce być czymś więcej niż „tylko” właścicielem jednej z najważniejszych sieci fabryk elektroniki użytkowej, produkującym sprzęt Apple, Sony czy Microsoftu. Zatrudniający około 1,5 miliona pracowników gigant z Tajwanu dał na to kolejny dowód jeszcze tego samego roku, zakładając Future Mobility zajmujące się elektrycznymi i autonomicznymi autami, a następnie teraz – dokonując kolejnego zakupu. I to nie byle jakiego.

26 marca 2018 roku Foxconn poinformował o przejęciu istniejącej od 35 lat firmy Belkin International wraz z wszystkimi należącymi do niej markami, w tym Linksys i Wemo. Czekająca na zatwierdzenie umowa opiewa na kwotę 866 milionów dolarów (w gotówce). 

Dlaczego Foxconn skusił się na Belkin? Między innymi za sprawą jego personelu, na który składają się cenni naukowcy i inżynierzy, mający na koncie ponad 700 patentów. Przede wszystkim jednak dla obszernego katalogu sprzętu: od routerów i innych urządzeń sieciowych (nie wyłączając z tego komponentów internetu rzeczy), po rozmaite gadżety i akcesoria do urządzeń mobilnych. 

„Ten ruch pozwoli nam skuteczniej realizować cel dostarczania technologii sprawiającej, że życie ludzi na całym świecie jest lepsze, wygodniejsze i bardziej satysfakcjonujące. […] To przejęcie daje nam też dostęp do większej ilości zasobów, które możemy zainwestować w naszych ludzi, by jeszcze lepiej wykorzystywać potencjał” – powiedział Chet Pipkin, dyrektor generalny Belkin. Sidney Lu piastujący to samo stanowisko w Foxconn Interconnect Technology dodał, że jest „podekscytowany pozyskaniem Belkina i jego możliwościami w przestrzeni produktów premium”.

Wyraźnie widać, że Foxconn nie chce już tylko produkować cudzego sprzętu, ale też chce mieć własne marki (którym zamierza pozostawić jednak pewną niezależność). Nie jest jednak jeszcze powiedziane, że to się uda. Władzom Stanów Zjednoczonych ostatnio zdarza się bowiem nie zgadzać się na przejęcia krajowych przedsiębiorstw.

Źródło: The Verge, Softpedia, Foxconn

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  derekpl
  0
  Kiedys linksys byl klasa sama w sobie jesli chodzi o urzadzenia domowe.
  Oby nie skonczyl jak d-link czy tp-link
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   "Obozy niewolniczej pracy Sp.z o.o" pożerają kolejne firmy, niezbyt przyjemny widok.