Gadżety

Okulary Fujitsu z laserową projekcją obrazu na siatkówkę oka

przeczytasz w 2 min.

Zaprezentowany w tym tygodniu prototyp może łączyć się ze smartfonem lub kamerą zamontowaną na okularach.

Fujitsu okulary
foto: Fujitsu

Choć Google Glass nie spotkały się z tak ciepłym przyjęciem, jak mógłby sobie tego życzyć technologiczny gigant, sama koncepcja inteligentnych okularów pozostaje atrakcyjna zarówno dla producentów, jak i potencjalnych użytkowników. Kolejną firmą, która postanowiła stworzyć własny gadżet tego typu jest Fujitsu. Tym, czym na pewno wyróżnią się okulary Japończyków będzie wyeliminowanie typowego, małego wyświetlacza LCD. Urządzenie Fujitsu zostanie bowiem wyposażone w laser, który dokona projekcji obrazu bezpośrednio na siatkówkę oka użytkownika.

Zaprezentowany w tym tygodniu prototyp może łączyć się ze smartfonem lub kamerą zamontowaną na okularach. W pierwszym przypadku użytkownik ma do czynienia z funkcjonalnością tzw. rzeczywistości rozszerzonej. Oznacza to, że na otaczający nas widok nakładane będą dodatkowe, konkretne informacje, takie jak podgląd stron internetowych, nawigacja czy powiadomienia o wiadomościach, wydarzeniach z kalendarza oraz połączeniach.

Kiedy jednak użytkownik podłączy okulary do kamerki, będzie mógł po prostu zobaczyć to, co znajduje się przed nim. Tego typu podgląd może być szczególnie przydatny dla osób z zaburzeniami widzenia. – „Dzięki tym okularom osoby z wadami wzroku będą mogły czytać książki, gazety i tablice ogłoszeń, jak również poruszać się na zewnątrz” – powiedział Mitsuru Sugawara, dyrektor generalny Fujitsu QD Laser, dodając, że wszystko to niezależnie od stadium zaburzenia.

Projektor wbudowany w okulary rzuca wiązkę laserową RGB nieszkodliwą dla oczu na dwa małe lusterka. Następnie światło przechodzi przez soczewkę oka i trafia do siatkówki. Nie ma konieczności ustawiania ostrości obrazu. I choć na razie proces konfiguracji okularów jest dość skomplikowany, a samo urządzenie nie jest zbyt wygodne, wszystko to są problemy, z którymi inżynierowie Fujitsu mogą się uporać.

Sama idea projekcji obrazów bezpośrednio na siatkówkę za pomocą lasera znana jest od dziesięcioleci. Miniaturyzacja optyki do tego stopnia, by mieściła się w zwykłym ubieralnym gadżecie, to jednak ważny krok do przodu. Oczywiście dalsze prace nad rozwojem tej technologii trwają.

Pierwsza wersja okularów Fujitsu pojawić ma się na rynku już w marcu 2016 roku. Ich cena wyniesie około 2000 dolarów. Dodatkowo zminiaturyzowana i bezprzewodowa edycja zadebiutować ma natomiast za około trzy lata.

Źródło: ComputerWorld

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  UKBIB2012
  13
  trochę więcej mocy za pomocą wirusa komputerowego i będzie laserowa korekcja oka za darmo ...
  • avatar
   raffal81
   9
   Bałbym się nosić coś takiego ;] laser i oko hmmm to nie brzmi dobrze ;P
   • avatar
    dziobolek
    3
    No! Wreszcie coś zmierza we właściwym kierunku...