Oprogramowanie

Nowy benchmark Futuremark 3DMark - data premiery, zrzuty ekranu i galeria testów

przeczytasz w 2 min.

Aplikacja pozwoli na przetestowanie wydajności komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i smartfonów.

Futuremark 3DMark benchmark logo

Już od jakiegoś czasu wiadomo, że fińskie studio Futuremark pracuje nad nową wersją benchmarka 3DMark. Aplikacja będzie służyć do pomiaru wydajności komputerów stacjonarnych, laptopów, tabletów i smartfonów, a zostanie ona podzielona na trzy tryby.

Fire Strike przeznaczony będzie dla najwydajniejszych komputerów stacjonarnych. Znajdziemy tutaj dwa testy graficzne, jeden test procesora i jeden test mieszany (obciążający zarówno procesor, jak i kartę graficzną), które wykorzystywać będą silnik zgodny z DirectX 11 – do jego uruchomienia wymagany będzie więc akcelerator graficzny działający w tym trybie.

Dla słabszych komputerów stacjonarnych i laptopów udostępniony zostanie tryb Cloud Gate, który oferować będzie dwa testy graficzne i jeden test procesora. Całość ma wykorzystywać silnik zgodny z DirectX 11, lecz ograniczony do poziomu Direct3D 10. Z tego też powodu do jego uruchomienia wymagana będzie karta graficzna obsługująca DirectX 10.

Najmniej wymagający tryb Ice Storm przeznaczony będzie dla laptopów, tabletów i smartfonów (choć oczywiście będzie go można także uruchomić na komputerach stacjonarnych). W tym przypadku znajdziemy dwa testy graficzne i jeden test fizyki, które na urządzeniach z systemem Windows i Windows RT zostaną uruchomione w trybie Direct3D 9, natomiast na urządzeniach z systemem Android i iOS w trybie OpenGL ES 2.0.

Z informacji producenta wynika, że wersja na dla komputerów stacjonarnych jest już gotowa i zostanie publicznie udostępniona w najbliższy poniedziałek – 4 lutego 2013 roku dokładnie o godzinie 19:00 naszego czasu (godzina 18:00 czasu UTC). Poniżej możecie zobaczyć pierwsze zrzuty ekranowe z okna aplikacji.

Futuremark 3DMark benchmark zrzut ekranu

Futuremark 3DMark benchmark zrzut ekranu ustawienia

Futuremark 3DMark benchmark zrzut ekranu wyniki wykresy

Po ukończonym teście, oczywiście oprócz uzyskanych wyników, zostaną udostępnione dokładne informacje dotyczące wyświetlanych klatek na sekundę, obciążenia procesora, taktowania procesora oraz temperatury procesora i karty graficznej. Trzeba przyznać, że to całkiem ciekawa i przydatna funkcja.

Futuremark 3DMark benchmark zrzut ekranu wyniki wykresy statystyki

Dokładna data premiery nowego 3DMarka dla urządzeń mobilnych jeszcze nie jest znana, ale podobno jest to bardziej kwestia tygodni, aniżeli miesięcy.

Źródło: Futuremark, 3DMark

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dragonik
  9
  Benchmark swoje a gry swoje.
  • avatar
   pentaggon
   1
   No nareszcie premiera za kilka dni.
   • avatar
    1
    Dla zainteresowanych - w dniu premiery nowego 3DMarka na HWBocie startują też zawody MSI w trybie Fire Strike ;)
    http://hwbot.org/competition/msi_3dmark_challenge/stage/879_3dmark_fire_strike/
    • avatar
     Next_Gen_1987
     -7
     Tak się zastanawiam... Po co te benchmarki, dobrze wiemy, że postój konsolowy ogranicza wszystkie gry obecnie. Może takie testy miały by sens za rok gdy wyjdą konsole nowej generacji.
     • avatar
      misiek12_sdz
      0
      Zakryliście wyniki ale i tak da się je odczytać z wykresu ;) Już widzę że na moim lapku to będzie pokaz slajdów skoro SLI GTX680 ledwo trzyma 30fps i to nie na extreme, bo tam mówimy już o liczbach jednocyfrowych.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Czekam, przetestuję się.