Oprogramowanie

Garść informacji na temat najnowszego Service Pack 3 dla XP

przeczytasz w 0 min.

Z wywiadu jaki przeprowadził serwis Computerworld z przedstawicielami firmy Microsoft możemy dowiedzieć się kilku szczegółów na temat zbliżającej się premiery Service Pack 3 dla systemów z rodziny Windows XP. Ponieważ oczekiwania są dość duże warto poświęcić kilka słów na temat kolejnych usprawnień systemu cieszącego się niesłabnącą popularnością. Warto przypomnieć, że w oficjalnym kanale dystrybucyjnym „paczka” pojawi się 29 kwietnia. Czego możemy się spodziewać?

Po pierwsze, nie powinniśmy oczekiwać cudów. Zestaw zasadniczo zawierać będzie wszystkie poprawki, które pojawiły się po roku 2004 czyli po premierze ostatniego Service Packa. Na pewno zmieni się jedno: sposób aktywacji i dodatkowe 30 dni na jej przeprowadzenie – tak jak w Windows Vista. Wydaje się, że takie podejście jest zgodne z dotychczasową polityką Microsoft, któremu raczej nie zależy na stworzeniu jeszcze mocniejszej konkurencji dla niepopularnej Visty.


Po drugie, zautomatyzowany system uaktualnień Windows Update umożliwi ściągnie za nas SP3 dopiero za kilka tygodni. Microsoft postanowił, że wpierw SP3 pobierane będzie „ręcznie” przez tych użytkowników, którzy świadomie zdecydują się na taki krok. Dopiero po czasie, reszta użytkowników systemu, która ma domyślnie ustawione Windows Update na tryb automatyczny, zyska dostęp do SP3 bez ich ingerencji. Producent po prostu zabezpiecza się jak może przed potencjalnymi problemami jakie mogą wyniknąć po wprowadzeniu „paczki”.

Kolejna wiadomość dotyczy objętości pliku instalacyjnego. Wyniesie ona mniej więcej 520MB czyli nieco mniej niż pierwszy SP do 32-bitowej Visty. W chwili w, której nasz XP uzbrojony jest we wszystkie dotychczas pobrane łatki, WU powinien pobrać nie więcej jak 70MB danych. Service Pack 3 dostępny będzie dla wszystkich edycji systemu XP oprócz wersji Professional x64. Zestaw poprawek planowany na 29 kwietnia adresowany będzie do użytkowników Windows XP w wersji angielskojęzycznej, chińskiej, francuskiej, niemieckiej, hiszpańskiej, japońskiej i koreańskiej. Dopiero po 5 maja należy spodziewać się kolejnych wersji językowych.


Oczywiście instalator SP3 nie będzie wymagał instalowania wcześniejszych poprawek. Kwietniowa „łata” zawierać będzie wszystkie wcześniejsze korekty. Producent podkreśla, że przed przystąpieniem do instalacji SP3 należy usunąć z systemu wszelkie wcześniejsze beta wersje SP3. Dla użytkowników, którzy chcą masowo instalować poprawkę na kilkunastu, kilkudziesięciu maszynach oczywiście pojawi się osobny plik, który bez konieczności używania Windows Update pozwoli im zaktualizować system. Jedną z najciekawszych informacji jakie udało się wydobyć od Microsoft to brak zintegrowanej przeglądarki Internet Explorer 7 w SP3. Instalacja poprawek nie powoduje domyślnego wgrania aplikacji. Na koniec warto dodać, że nie jest jeszcze pewne czy na sklepowych półkach pojawi się pudełkowa dystrybucja Windows XP ze zintegrowanym SP3. Wiąże się to z planami Microsoft dotyczącymi zakończenia dystrybucji systemu w wersji „Box”.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login