Ciekawostki

Giętkie ekrany AMOLED odmienią elektronikę

przeczytasz w 2 min.

Firma Samsung postawiła kolejny krok na drodze ewolucji swojej technologii wyświetlaczy - stworzyła 4,5-calowy elastyczny, cienki ekran AMOLED. Podobnym osiągnięciem może pochwalić się również instytut ITRI.

 Warto przeczytać:
 

Wyprodukowanie odpowiednio cienkiego, elastycznego, a zarazem dobrej jakości ekranu, który mógłby posłużyć za do opracowania w pełni użytkowego e-papieru, jest od jakiegoś czasu marzeniem większości firm takich jak LG, czy Sony. Coraz bliżej tego celu jest Samsung. Firma zaprezentowała 4,5-calowy, elastyczny oraz cienki wyświetlacz typu AMOLED (Active-Matrix Organic Light-Emitting Diode), który dysponuje rozdzielczością 800 x 480 pikseli (proporcje boków 5:3). Podobne lecz sztywne wyświetlacze można spotkać w smartfonach Samsunga i LG. Ponadto deklaruje się, że udało się zmniejszyć zarówno pobór prądu, jak i czas reakcji. Kolory na pewno też nie należą do najgorszych. Oficjalna prezentacja odbędzie się w przyszłym tygodniu na Flat Panel Display Convention w Japonii .
 

Dwa ekrany AMOLED, po lewej produkcji Samsunga, po prawej ITRI
 

Film prezentujący jeden z wczesnych prototypów

Okazuje się, że podobnymi sukcesami może pochwalić się tajwański ośrodek Industrial Technology Research Institute, który stworzył 6-calowy, giętki ekran - również wykorzystujący technologię AMOLED - o grubości zaledwie jednego milimetra. W konstrukcji użyto autorskiej technologi FlexUPD, co pozwoliło na uzyskanie dobrych kolorów nie tracąc na możliwościach wyginania wyświetlacza.Bohaterowie filmu Czerwona Planeta korzystali z komputerów wyposażonych w giętkie wyświetlacze

ITRI rozważa w swoim oświadczeniu powstanie smartfonów, tabletów, czy e-readerów wyposażonych w właśnie ten wyświetlacz, który po użyciu danego sprzętu mogliśmy byśmy zrolować i schować, zmniejszając tym samym rozmiar urządzenia. Ponadto komercjalizacje tego wynalazku zapowiada współpracująca z ITRI firma AU Optronics, która zamierza w przyszłości umieścić go w swoich "giętkich" czytnikach książek elektronicznych.
 

Źródło: TechConnect, ITRI

Polecamy artykuły:  
Test: jeszcze szybsze Core i3 i Core i5
Testy monitorów LCD: 9 modeli Full HD
Niedrogie a wydajne: 5 x GTS450

 

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Makkk
  0
  Zapomniałeś Kuba o filmiku:

  http://www.youtube.com/watch?v=f8S8tbQMp2k

  :}
  • avatar
   Dragoslaw25
   0
   Ja mam takie coś w swoim telefonie.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Piosenka w wyżej zamieszonym filmiku - coś pięknego :D Ten refren... ;p
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Świetnie, najwyższy czas :)
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      BYŁO o tym.
      • avatar
       Czaszka
       0
       Awesome :O
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        "który po użyciu danego sprzętu mogliśmy byśmy zrolować i schować"

        google translate chyba zawiódł :P

        • avatar
         .Alx.
         0
         Wbrew tytułowi, NIC się nie zmieni !
         OLED'y zostały zaprezentowane 21 LAT TEMU !!! I do tej pory nie znalazły szerokiego zastosowania, mimo rewelacyjnych parametrów. No i jak zawsze, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę ! Produkcja ekranów OLED jest niezwykle tania (docelowo), więc nie dałoby się czerpać takich zysków jak z LCD. Powszechnie lansuje się teorię o krótkiej żywotności OLED, ale historia uczy, że nauka łatwo rozwiązuje problemy technologiczne (np. łamanie kolejnych barier "nieprzekraczalnych" w gęstości upakowania tranzystorów, czy pojemności HD), pewnie rozwiązania już są gotowe, ale patenty na wszystko ma Eastman Kodak i wcale nie śpieszy się z ich upowszechnieniem.
         Czyli, podstawą wszelkich działań jest zasada by (jak zawsze) ... wydoić klienta !
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          E-paper to nie takie co po odcięciu zasilania zachowuje obraz? Bo ja wyłaczymy diody LED to obraz znika.
          • avatar
           CziKilla
           0
           A można e-papierem podetrzeć tyłek? :-P