SSD

Gigabyte wprowadza pierwsze SSD pod PCIe 5.0. Są ogromne!

przeczytasz w 2 min.

Czekaliśmy, czekaliśmy i się w końcu doczekaliśmy! Firma Gigabyte wprowadziła do oferty dyski Aorus Gen5 10000 – to pierwsze modele, które korzystają z interfejsu PCI-Express 5.0.

Dyski SSD PCIe cieszą się coraz większym zainteresowaniem klientów. Na rynku pojawiają się też pierwsze konstrukcje korzystające z interfejsu PCI-Express 5.0 – swoje modele zaprezentowała właśnie firma Gigabyte.

Gigabyte Aorus Gen5 10000 – pierwsze dyski korzystające z PCI-Express 5.0

Mowa o modelach Gigabyte Aorus Gen5 10000 1 TB i 2 TB – to pierwsze dyski SSD pod PCI-Express 5.0, które pojawią się w Europie (wprawdzie wcześniej pojawiły się modele CFD Gaming PG5NFZ, ale obecnie są one dostępne tylko w Azji). 

Producent zastosował kontroler Phison E26 oraz kości pamięci 3D TLC NAND (najprawdopodobniej są to 232-warstwowe układy firmy Micron). Całość wspomaga dodatkowa pamięć podręczna DDR4 DRAM - 2 GB w wersji Aorus Gen5 10000 1 TB i 4 GB w wersji Aorus Gen5 10000 2 TB.

Gigabyte Aorus Gen5 10000
Nawet słabszy model o pojemności 1 TB ma być dużo wydajniejszy od modeli korzystających z interfejsu PCI-Express 4.0

Zastosowane komponenty mają przekładać się na świetną wydajność – w przypadku modelu o pojemności 1 TB transfery sekwencyjne sięgają 9500 MB/s przy odczycie i 8500 MB/s przy zapisie, a w przypadku modelu o pojemności 2 TB jest to odpowiednio 10 000 MB/s i 9500 MB/s. Możemy zatem liczyć o 37% lepsze osiągi względem nośników pod PCI-Express 4.0.

Gigabyte Aorus Gen5 10000 mogą nie pasować do każdej płyty głównej

Dyski Aorus Gen5 10000 wyróżniają się autorskim układem chłodzenia M.2 Thermal Guard XTREME. Konstrukcja obejmuje masywny radiator z dwoma ciepłowodami (elementy pokryto powłoką nanowęglową, która ma wspomagać odprowadzanie ciepła).

Trzeba przyznać, że całość wygląda naprawdę imponująco:

Gigabyte Aorus Gen5 10000

Gigabyte Aorus Gen5 10000

Co prawda nie znajdziemy tutaj dodatkowego wentylatora, ale nawet sam radiator ma sprawnie odprowadzać ciepło - według deklaracji producenta, dyski z takim chłodzeniem utrzymują temperaturę w okolicach 60 stopni Celsjusza. Nie ma więc ryzyka przegrzewania nośnika.

Gigabyte Aorus Gen5 10000

Warto jednak zauważyć, że zastosowany radiator jest sporych rozmiarów (44,7 mm wysokości!) i może powodować problemy z kompatybilnością na niektórych płytach głównych (producent udostępnił nawet listę niekompatybilnych modeli Gigabyte/Aorus).

Gigabyte Aorus Gen5 10000 niebawem w sprzedaży

Modele Gigabyte Aorus Gen5 10000 mogą być ciekawą propozycją dla najbardziej wymagających użytkowników. Według niemieckiego oddziału producenta, dyski podobno lada chwila mają pojawić się na rynku. Ceny jednak pozostają nieznane.

Źródło: Gigabyte

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  -SnR3-
  9
  To chlodzenie to chyba jakis zart. 9500/8500 tez NIC specjalnego w porownaniu do gen4
  • avatar
   Yetii
   4
   Sztuka dla sztuki, ja pass.
   • avatar
    KMN123
    3
    Poczekam na mniejsze chłodzenie... i większą wydajność. Żeby odczuć róznicę w porównaniu z M.2 Gen4x4 musiałbym używać dysków zamiast DDRAM lub pracować z aplikacjami, które non stop zapisują/odczytują coś z/na dysk.
    • avatar
     que_pasa
     2
     Kiedy pojawiły się pierwsze SSD cieszyło mnie że są mniejsze, mniej się grzeją itd. Później podobnie widziałem postęp z nvme. Obecnie idziemy w kierunku większego rozmiaru dysku z chłodzeniem od talerzy 3.5 cala. Zysk wydajności póki co to tylko w benchmarkach.
     • avatar
      Gumis1989
      1
      Przecież to chłodzenie było już w gen4. Nie wiem skąd ten szok. A jak komuś się nie mieści, to niech kupi płytę w wersji waterforce (obok dysku jest blok wodny).
      • avatar
       Johnyfin
       0
       Sami znawcy i gracze z PS5 tutaj. Te dyski to super sprawa dla grafikow pracujacych z ogromnymi plikami i ogromna iloscia plikow. Dla mnie bompa. Majac sprzet tutaj z DDR5, I9 6 Ghz i M2 6500 Mbit , 4090. ..chetnie kupie to cudo. Tylko profesjonalisci docenia ten hardware.
       • avatar
        Warmonger
        0
        Na razie ciekawostka dla entuzjastów :F
        • avatar
         cyberant
         0
         Jak zawsze.. bolączka pragnących nowości. Za kilka miesięcy jak produkt dopracują, to pojawią się szybsze dyski które jednocześnie będą się mniej grzały... i nie będzie na nich takich radiatorów albo durnych głośnych wentylatorów.

         Jak na razie lepiej zainwestować w RAM, nawet 32 czy 64GB, a dyski tradycyjnie do jak najrzadszego odczytu i zapisu danych które potem podlegają obróbce w RAM. I tak nawet dysk SSD gen 1 jest wystarczająco szybki żeby pobierać z niego dane, np. film 4k i montować... czy w kilka sek wczytać i uruchomić grę. Gen 5 teraz to raczej dla hobbystów niż dla realnego przyrostu wydajności w pracy.
         • avatar
          Ravmaster
          0
          I to jest idealny przykład tego w jakim kierunku nie powinny iść te nośniki. Jedna z zalet - kompaktowość idzie w 3 du.. z powodu radiatora. W niektórych płytach głównych to nawet nie wejdzie, bo będzie kolidował z gpu czy też czymś innym. Niestety ale w przypadku SSD stabilność > prędkość w szczególności, że w realnym wykorzystaniu nie będzie ta prędkość odczuwalna.
          • avatar
           syncpoland
           0
           mam 2 x 2TB gen4 i nie widze sensu inwestowania w lepszy.. nawet jak kupowalem te gen4 to sie zastanawialem nad gen 3 po prostu bo tez 5500 a 7500 to nie jakas mega roznica.
           • avatar
            Kasuja Wpisy Automatem
            0
            to wszystko jest coraz bardziej chore :( jeszcze trochę a radiator będzie montowany na matrycy LCD, na przepalających się wtyczkach od nvidia, i na powietrzu przenoszącym sygnał wifi (hehe). ciekawe kiedy kaloryfer na myszy i klawiaturze.
            • avatar
             Armani
             0
             Jak zwykle kwestia czasu. Zaraz wejdzie T-FORCE CARDEA Z540, następnie kolejni i kolejni producenci. W końcu laptopy też muszą dostać w końcu te dyski także beż obaw.