Procesory

GlobalFoundries niezależne od AMD - nowa, korzystniejsza umowa zawarta

z dnia
Damian | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Damian
41 komentarzy Dyskutuj z nami

Korzystniej dla AMD, ale bez kasy się nie obędzie

Zakłady produkcyjne GlobalFoundries oficjalnie ogłosiły zawarcie nowej umowy z koncernem AMD, który zgodził się przenieść swoje ostatnie udziały w spółce na rzecz ATIC. Tym samym AMD staje się producentem układów bez własnych fabryk.

Koncern AMD w 2008 roku wydzielił z własnych struktur zakłady produkcyjne GlobalFoundries, których większościowym udziałowcem stał się ATIC. Głównym zamiarem tego przedsięwzięcia była chęć poprawienia rentowności AMD i pozyskanie dla GF alternatywnych kontrahentów, mogących wygenerować dla spółki kolejne zyski. Chociaż od dłuższego czasu GlobalFoundries były niezależne od AMD, to w rękach koncernu z Synnyvale wciąż pozostawało 8,8% akcji. Niedawno poinformowano o podpisaniu umowy, na nomy której AMD zbyło pozostałe akcje.

amd globalfoundries logo

AMD zawarło z GF nową umowę na produkcję chipów, za którą "zieloni" zapłacą 425 milionów dolarów. Wspomniana umowa oznacza dla GF utratę wyłączności w AMD na 28 nm proces technologiczny. Od teraz firma Advanced Micro Devices nie będzie zobligowana do produkcji swoich układów jedynie w GlobalFoundries, jeżeli uzysk z układów będzie zbyt niski w każdej chwili możliwe będzie zawarcie umowy z innymi producentami.

amd byłe fabryki obecnie globalfoundries kompleks drezno

Dodatkowo AMD przekaże około 278 mln dolarów niepieniężnych wartości, dzięki czemu zyska bardziej korzystne warunki umowy. W zamówieniach koncern zapłaci jedynie za sprawne chipy, a nie jak to miało miejsce obecnie za każdy, nawet niesprawny układ. 

globalfoundries logo

Takie działania mają również pozytywnie wpłynąć na GlobalFoundries. Od czasu "uwolnienia" zakłady zdołały nawiązać owocną współpracę m.in. z brytyjską firmą ARM.

Czy takie działania przyniosą sukces? Okaże się w przyszłości.


Więcej o GlobalFoundries:

Źródło: Bittech, Xbitlabs, Tomshardware

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  Panowie czy mi się wydaje, czy wy nie śledzicie doniesień z ostatnich lat?
  AMD ma obecne problemy właśnie z powodu GF. Pierwotnie GF miało wprowadzić proces 28nm już w 2010r.(4Q jeśli mnie pamięć nie myli). Bardzo szybko okazało się, że Arabusy nie mają na to szans i wprowadzili 32nm w 2011r.(czyli gorzej i później).
  Niskie taktowanie CPU w Llano i prądożerność Buldożera to wynik problemów GF z nowym procesem(2 najgłośniejsze ale nie jedyne).
  Tak więc GF to była/jest kula u nogi AMD.
  Akurat ta wiadomość daje szansę na to, że bardzo dobra architektura CPU AMD zostanie wyprodukowana tak jak być powinna.
  Niestety jest z powyższym 1 za to poważny problem.
  Na świecie poza Intelem nie ma zbyt wielu kandydatów, którzy by mogli produkować na znaczną skalę i w zadowalającej jakości x86.
  W nieoficjalnych doniesieniach coraz częściej pojawiają się TSMC i IBM. Ale jak będzie czas pokaże.
  Do tej pory traktowano je jak mało wiarygodne plotki, ale "zerwanie" z GF może świadczyć, że coś jest na rzeczy.
  Być może nieoficjalne negocjacje zbliżają się do końca i najwyższy czas na podjęcie oficjalnych kroków.
  1 z nich chyba właśnie nastąpił(uniezależnienie się od GF)
  10
 • avatar
  Cinas
  W chodzę w kolejny news a tu ten "Morgi" Nie ma tu banów za komentarze pozostające grubo na minusie ??? Z resztą co to za słowo "firemka" Jeżeli AMD by upadło co się nie stanie to morgi będzie wrzucał na intela ze procesor na poziomie i5 2500K będzie kosztował jedyne 2499zł w promocji bo intel nie będzie miał konkurencji i nie będzie wdzięczny za lata trolowania dla wiernego fana morgiego .... Kurde co to za nick w ogóle nie mogę znieść już wypocin tego idioty ...
 • avatar
  Konto usunięte
  Czyli plotki o nawiązaniu produkcyjnej współpracy (i nie tylko produkcyjnej) z IBM stają się coraz bardziej prawdopodobne. Wprawdzie na razie mówi się o produkcji układów do ps4 od amd w zakładach ibm ale plotki o coraz mocniejszych koligacjach z ibm są dalej bardzo żywe (może nawet bardziej niż w 2008r kiedy wprost mówiło się o przejęciu AMD przez IBM).
 • avatar
  Konto usunięte
  Może zobaczymy obniżki cen?
 • avatar
  Konto usunięte
  Gdzie będą produkowane kolejne procesory AMD?
  Rory... IBM... hmm... czyżby?
 • avatar
  sonek231
  Słabo to widze,
  a TSMC stoi.
  -3
 • avatar
  Konto usunięte
  Widac pieniadze znow sa potrzebne - tak bylo za kazdym razem gdy pozbywali sie akcji i samych fabryk. Bardzo zle to wyglada.
  -3
 • avatar
  pomidor
  To już ostatnie lata AMD w x86. Brak fabryk i tuningowania procesu pod potrzeby CPU, porzucenie SOI, porzucenie pościgu za Intelem, kiepska wydajność i brak solidnych następców Bulldozera. To wszystko sprawi że AMD technicznie zejdzie do drugiej ligi, a z tego poziomu walka z Intelem jet przegrana.
  Niech się jak najszybciej przerzucą na ARM, to może zdobędą sensowną pozycję póki jeszcze mają trochę kasy.
  -17
 • avatar
  Konto usunięte
  Jasne lepiej i korzystniej, ale tego na zewnatrz nie widac, wtopili arabusy i chca sie wreszcie dorobic, a to oznacza porzucenie kiepskich, z tymze formalnie to dopiero w 2024 do tego czasu moga robic procesy i chipy pod army a firemka bedzie musiala sie dostosowac. hehe.
  -19
 • avatar
  Konto usunięte
  to tylko udzial co oznacza ze AMD nie steruje ani nie posiada fabryki. AMD po prostu dostaje czesc dochodow wypracowanych przez zarzad tej fabryki. Widocznie nie chce finansowac nieudacznikow.
 • avatar
  Konto usunięte
  to tylko udzial co oznacza ze AMD nie steruje ani nie posiada fabryki. AMD po prostu dostaje czesc dochodow wypracowanych przez zarzad tej fabryki. Widocznie nie chce finansowac nieudacznikow.
 • avatar
  Konto usunięte
  Pożyjemy zobaczymy, może pojawi się trzeci gracz i będą podróbki procków np AMbzet :)