Procesory

GlobalFoundries niezależne od AMD - nowa, korzystniejsza umowa zawarta

przeczytasz w 1 min.

Korzystniej dla AMD, ale bez kasy się nie obędzie

Zakłady produkcyjne GlobalFoundries oficjalnie ogłosiły zawarcie nowej umowy z koncernem AMD, który zgodził się przenieść swoje ostatnie udziały w spółce na rzecz ATIC. Tym samym AMD staje się producentem układów bez własnych fabryk.

Koncern AMD w 2008 roku wydzielił z własnych struktur zakłady produkcyjne GlobalFoundries, których większościowym udziałowcem stał się ATIC. Głównym zamiarem tego przedsięwzięcia była chęć poprawienia rentowności AMD i pozyskanie dla GF alternatywnych kontrahentów, mogących wygenerować dla spółki kolejne zyski. Chociaż od dłuższego czasu GlobalFoundries były niezależne od AMD, to w rękach koncernu z Synnyvale wciąż pozostawało 8,8% akcji. Niedawno poinformowano o podpisaniu umowy, na nomy której AMD zbyło pozostałe akcje.

amd globalfoundries logo

AMD zawarło z GF nową umowę na produkcję chipów, za którą "zieloni" zapłacą 425 milionów dolarów. Wspomniana umowa oznacza dla GF utratę wyłączności w AMD na 28 nm proces technologiczny. Od teraz firma Advanced Micro Devices nie będzie zobligowana do produkcji swoich układów jedynie w GlobalFoundries, jeżeli uzysk z układów będzie zbyt niski w każdej chwili możliwe będzie zawarcie umowy z innymi producentami.

amd byłe fabryki obecnie globalfoundries kompleks drezno

Dodatkowo AMD przekaże około 278 mln dolarów niepieniężnych wartości, dzięki czemu zyska bardziej korzystne warunki umowy. W zamówieniach koncern zapłaci jedynie za sprawne chipy, a nie jak to miało miejsce obecnie za każdy, nawet niesprawny układ. 

globalfoundries logo

Takie działania mają również pozytywnie wpłynąć na GlobalFoundries. Od czasu "uwolnienia" zakłady zdołały nawiązać owocną współpracę m.in. z brytyjską firmą ARM.

Czy takie działania przyniosą sukces? Okaże się w przyszłości.


Więcej o GlobalFoundries:

Źródło: Bittech, Xbitlabs, Tomshardware

Komentarze

41
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  10
  Panowie czy mi się wydaje, czy wy nie śledzicie doniesień z ostatnich lat?
  AMD ma obecne problemy właśnie z powodu GF. Pierwotnie GF miało wprowadzić proces 28nm już w 2010r.(4Q jeśli mnie pamięć nie myli). Bardzo szybko okazało się, że Arabusy nie mają na to szans i wprowadzili 32nm w 2011r.(czyli gorzej i później).
  Niskie taktowanie CPU w Llano i prądożerność Buldożera to wynik problemów GF z nowym procesem(2 najgłośniejsze ale nie jedyne).
  Tak więc GF to była/jest kula u nogi AMD.
  Akurat ta wiadomość daje szansę na to, że bardzo dobra architektura CPU AMD zostanie wyprodukowana tak jak być powinna.
  Niestety jest z powyższym 1 za to poważny problem.
  Na świecie poza Intelem nie ma zbyt wielu kandydatów, którzy by mogli produkować na znaczną skalę i w zadowalającej jakości x86.
  W nieoficjalnych doniesieniach coraz częściej pojawiają się TSMC i IBM. Ale jak będzie czas pokaże.
  Do tej pory traktowano je jak mało wiarygodne plotki, ale "zerwanie" z GF może świadczyć, że coś jest na rzeczy.
  Być może nieoficjalne negocjacje zbliżają się do końca i najwyższy czas na podjęcie oficjalnych kroków.
  1 z nich chyba właśnie nastąpił(uniezależnienie się od GF)
  • avatar
   Cinas
   9
   W chodzę w kolejny news a tu ten "Morgi" Nie ma tu banów za komentarze pozostające grubo na minusie ??? Z resztą co to za słowo "firemka" Jeżeli AMD by upadło co się nie stanie to morgi będzie wrzucał na intela ze procesor na poziomie i5 2500K będzie kosztował jedyne 2499zł w promocji bo intel nie będzie miał konkurencji i nie będzie wdzięczny za lata trolowania dla wiernego fana morgiego .... Kurde co to za nick w ogóle nie mogę znieść już wypocin tego idioty ...
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Czyli plotki o nawiązaniu produkcyjnej współpracy (i nie tylko produkcyjnej) z IBM stają się coraz bardziej prawdopodobne. Wprawdzie na razie mówi się o produkcji układów do ps4 od amd w zakładach ibm ale plotki o coraz mocniejszych koligacjach z ibm są dalej bardzo żywe (może nawet bardziej niż w 2008r kiedy wprost mówiło się o przejęciu AMD przez IBM).
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Może zobaczymy obniżki cen?
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Gdzie będą produkowane kolejne procesory AMD?
      Rory... IBM... hmm... czyżby?
      • avatar
       sonek231
       -3
       Słabo to widze,
       a TSMC stoi.
       • avatar
        Konto usunięte
        -3
        Widac pieniadze znow sa potrzebne - tak bylo za kazdym razem gdy pozbywali sie akcji i samych fabryk. Bardzo zle to wyglada.
        • avatar
         pomidor
         -17
         To już ostatnie lata AMD w x86. Brak fabryk i tuningowania procesu pod potrzeby CPU, porzucenie SOI, porzucenie pościgu za Intelem, kiepska wydajność i brak solidnych następców Bulldozera. To wszystko sprawi że AMD technicznie zejdzie do drugiej ligi, a z tego poziomu walka z Intelem jet przegrana.
         Niech się jak najszybciej przerzucą na ARM, to może zdobędą sensowną pozycję póki jeszcze mają trochę kasy.
         • avatar
          Konto usunięte
          -19
          Jasne lepiej i korzystniej, ale tego na zewnatrz nie widac, wtopili arabusy i chca sie wreszcie dorobic, a to oznacza porzucenie kiepskich, z tymze formalnie to dopiero w 2024 do tego czasu moga robic procesy i chipy pod army a firemka bedzie musiala sie dostosowac. hehe.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           to tylko udzial co oznacza ze AMD nie steruje ani nie posiada fabryki. AMD po prostu dostaje czesc dochodow wypracowanych przez zarzad tej fabryki. Widocznie nie chce finansowac nieudacznikow.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            to tylko udzial co oznacza ze AMD nie steruje ani nie posiada fabryki. AMD po prostu dostaje czesc dochodow wypracowanych przez zarzad tej fabryki. Widocznie nie chce finansowac nieudacznikow.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Pożyjemy zobaczymy, może pojawi się trzeci gracz i będą podróbki procków np AMbzet :)