Internet

Algorytm Google rozszyfruje niemal każde CAPTCHA

przeczytasz w 1 min.

Ale niestety - irytujące ciągi znaków nie znikną.

reCAPTCHA

Niech zgłoszą się ci, którzy przynajmniej raz w życiu zostali mocno podirytowani przez CAPTCHA (to te pokręcone wyrazy, które należy przepisywać na wielu stronach). Las rąk. Nic w tym dziwnego – niejednokrotnie są one wręcz niemożliwe do rozszyfrowania. No, przynajmniej dla nas. Firma Google pochwaliła się bowiem, że jej nowy algorytm jest w stanie odczytywać CAPTCHA z niemal stuprocentową dokładnością.

CAPTCHA to jedna z najczęściej wykorzystywanych aktualnie metod weryfikacji antybotowej/antyspamowej. „Udowodnij, że jesteś człowiekiem – przepisz wyrazy podane powyżej” – brzmią wskazówki. Tymczasem okazuje się, że to właśnie odpowiedni algorytm może sobie poradzić z tym zadaniem lepiej niż my. 

Nowy algorytm firmy Google poradził sobie z wyrazami w narzędziu reCAPTCHA z dokładnością aż 99,8 proc. To stawia zatem przydatność „łamigłówki” pod sporym znakiem zapytania. Okazuje się bowiem, że CAPTCHA nie są tak dobrym weryfikatorem jak można by się tego spodziewać.

CAPTCHAs

Ciekawa jest też historia stworzenia tego algorytmu. Otóż Google zaprojektowało go i wykorzystało do odczytywania znaków i numerów domów ze zdjęć w usłudze Street View. Dzięki temu narzędzie Google jest znacznie dokładniejsze. 

Zaskakujący może być fakt, że algorytm lepiej radzi sobie z rozwiązywaniem CAPTCHA niż z jego podstawowym zadaniem, gdzie uzyskał dokładność na poziomie 90 proc.

Street View algorytm

Firma Google zapewnia jednocześnie, że znalazła już nowe sposoby na uniemożliwienie botom rozczytywanie CAPTCHA. Zatem niestety – irytujące ciągi znaków zostają.

Źródło: TechSpot, Gizmodo

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  jacy4
  22
  Super, teraz szansa na dobre przepisanie captchy spadnie z 1 na 10 do 1 na 100.
  • avatar
   Konto usunięte
   18
   Wystarczy dać prościutkie zadania do rozwiązania typu :)

   Wojtek i Ania mają razem 9 lat. Ania jest starsza od Wojtka o rok. Ile lat ma Wojtek?
   • avatar
    Konto usunięte
    5
    Kurwa jak ja nienawidzę tych jebanych literek. Za każdym razem jak muszę to wpisać przeklinam idiotę który to wymyślił.
    • avatar
     Logox
     4
     Wpisanie Captacha w Aero2 za pierwszym razem graniczy z cudem...
     • avatar
      redhaven21
      3
      Niewiele osób wie jednak, że captcha stworzono po to by zarabiać na was pieniądze! Za każdy wypełniony przez was obrazek dostają mamone. Oto jak to działa: Drugie słowo służy do weryfikacji i trzeba je poprawnie wypełnić. Za pierwsze jednak (them) możemy wpisać cokolwiek - radzę wypróbować. (Niekoniecznie jest to zawsze pierwsze słowo, ale to nie zniekształcone). Otóż twórcy captcha dostają kasę za przenoszenie książek na nośnik cyfrowy, programy nie radzą sobie z tym za dobrze, więc zaprzęgają do roboty was. Jedno słowo to po prostu część skanu z jakiejś książki ;)
      • avatar
       Rocik
       0
       Ciekawe po co google katalogowanie numerów domów.
       • avatar
        m2nster
        0
        a podejrzewalem, ze tylko ja mam klopot z przepisaniem captcha, milo wiedziec ze nie jestem sam :)
        • avatar
         chrismaliszewski
         0
         Wolę Captcha z prostymi grami w JavaScript, których rozwiązanie zajmuje 5-10 sekunk, czyli tyle ile odszyfrowanie niektórych prostych napisów (nie mówiąc o 1-2 minut, gdy każda kolejna jest nie rozszyfrowania...)
         • avatar
          Rebal
          0
          Z tym Wojtkiem i Anią to dobry pomysł. Proste zadania z treścią, które dla obecnych komputerów puki co nie możliwe do rozwiązania to dobry pomysł. Szybciej będzie z ich rozwiązaniem niż z domyślaniem się co jest napisane na obrazku. Jednak głupio nam, że taki fine reader odczyta jakiś hieroglif a my nie.
          • avatar
           Rebal
           0
           Jak zwykle muszę się powtórzyć. Przepraszam za nie używanie mózgu.