Systemy operacyjne

Google Chrome OS 21: aktualizacja innowacyjnego systemu operacyjnego

przeczytasz w 2 min.

Wiele poprawek i dodatków

Firma Google nieustannie pracuje nad rozwojem swojego systemu Chrome OS, który można znaleźć fabrycznie w urządzeniach przenośnych Chromebook, desktopowym Chromebox bądź dokonać samodzielnej instalacji na niemalże dowolnym komputerze.

W bieżącym roku Google przygotowało małą ofensywę, po premierze mobilnego systemu Android 4.1 Jelly Bean i wydaniu dwudziestej wersji Chrome OS, a chwilę później wprowadziła nowe modele swoich urządzeń ze wspomnianym systemem. Teraz gigant z Mountain View przygotował kolejną, tym razem 21 stabilną odsłonę systemu Google Chrome OS.

Wśród największych nowości w systemie należy wymienić dogłębniejszą integrację z usługami Google, dodano m.in. możliwość bezpośredniego zapisywania danych na Dysku Google (Google Drive), czyli przechowywania plików w chmurze. Dostęp do danych będzie więc możliwy z poziomu każdego urządzenia obsługującego klienta Google Drive, na którym dany użytkownik zaloguje się na swoje konto.

google chrome os chromium os system operacyjny wygląd tapeta programy

Google chwali się również przebudowaniem swojego zasobnika aplikacji - bardzo przypominającego teraz inne systemy Linux i poniekąd też poprzednie odsłony systemów Windows. W nowej wersji jest on znacznie mniejszy, co przekłada się na wyświetlanie mniejszej ilości aplikacji w jednym panelu. Dodatkowo na górze zasobnika aplikacji umieszczono opcję omnibox, czyli pole wyszukiwania w internecie.

ChromeOS 20 pulpit aplikacje

W nowej wersji systemu zapewniono obsługę bezprzewodowych padów do gier, umożliwiono dodawanie własnych tapet oraz wprowadzono nowy menadżer połączeń. Nie zabrakło również licznych zmian w aplikacji Cloud Print, zmian w systemie audio oraz lepszej obsługi urządzeń audio podłączanych za pośrednictwem portów USB i HDMI.

Dodano również liczne mechanizmy poprawiające poziom bezpieczeństwa, jak tryb piaskownicy (sandbox) oraz usunięto wiele innych błędów i załatano kilka znalezionych luk w systemie.

Nową odsłonę Linuksa przygotowanego w wydaniu Google Chrome OS, bazującego na otwartym projekcie Linuksowego systemu operacyjnego Chromium OS można pobrać w postaci aktualizacji do poprzednich wersji systemu.


Więcej o Google Chrome OS:

Źródło: Google Chrome OS Blog, Chromium

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dark Devill
  7
  Chciałbym doczekać takich czasów, żeby któraś z dystrybucji Linuxa stała się równie popularna co Windows.

  *zjadłeś dwie literki na końcu pierwszej linijki w słowie "znaleźć"
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Jak to zainstalowac? Podany link prowadzi do pobierania przegladarki a w FAQ znalazlem: "Google Chrome OS is not a conventional operating system that you can download or buy on a disc and install."
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    taki ciekawy nius, który umknął fanowi googla (DS) (..)
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     i jeszcze jedno, na czym polega innowacyjność oschroma?
     • avatar
      RexRX
      0
      Nie każdy pewnie tak chce ale może kiedyś linux pobije windowsa.
      • avatar
       radelgar
       0
       Idzie gdzieś w Pl zakupić Chromebooka albo Chromeboxa?
       • avatar
        Error_Demon
        0
        Linuxem zainteresowałem się ze względu na to że chciałem spróbować czegoś innego. Zainstalowałem Ubuntu i szok, w tym momencie jest to zwyczajny system, każdy użytkownik windowsa by sobie z nim poradził.
        Byłem nieco zdegustowany tym że nie będę mógł pograć sobie w ulubione gry, i również zaskoczenie wszystkie działały (co prawda nie gram w najnowsze tytuły, ale w zasadzie prawie każdą grę da się uruchomić).
        Funkcje systemu które przeciętny użytkownik codziennie używa nie odstają, a nawet przeganiają windowsa pod względem innowacyjności i funkcjonalności.
        Sądzę że dla każdego Kowalskiego i Nowaka obecne wydania Linuxa, są w stanie bez najmniejszego problemu zastąpić Windowsa nawet bez zdolności informatycznych. Kilka stówek byłoby w kieszeni (o ile ktoś myśli o kupieniu systemu), gdyby tylko chcieć zaryzykować i być innym.
        Osobiście porzuciłem zarówno XP i 7 dla Ubuntu i nie żałuję tego prawie pod żadnym względem.
        Co do ideowego parcia życzę wszystkiego najlepszego Ubuntu, ale jeśli system pójdzie w komercję i zainteresują się nim producenci oprogramowania i gier to automatycznie zaczną się pojawiać wirusy i gówniane programiki z reklamami na każdym kroku.
        • avatar
         Nieznośny
         0
         Faktycznie Unity jest beznadziejne, ale Windows 8 czeka to samo - patrz Metro UI. W tym momencie już wolę Unity, aniżeli Metro UI.