Internet

10 Gbps Internet od Google w ciągu 3 lat

przeczytasz w 1 min.

Poważne plany giganta z Mountain View.

Google Fiber

Firma Google pracuje nad nową technologią, która pozwoli na przesyłanie danych z prędkością 10 Gbit/s za pośrednictwem światłowodowego Internetu szerokopasmowego. „Świat zmierza do tego. To się stanie” – powiedział CFO giganta z Mountain View, Patrick Pichette. Dodał też, że na zdziesięciokrotnienie aktualnych osiągnięć (1 Gbit/s) nie potrzeba dekady – zmiana nadejdzie już w ciągu trzech najbliższych lat. Większa prędkość sprawić ma, że użytkownicy chętniej będą decydować się na korzystanie z bardziej wymagających usług internetowych.

Usługa Google Fiber została uruchomiona w lipcu 2012 roku jako stukrotnie szybsza od standardowych połączeń. Na razie dostępna jest wyłącznie w Kansas, wkrótce przeniesienie się na inne stany, a z czasem pojawić ma się na całym świecie. W ciągu najbliższych trzech lat technologia ma mocno ewoluować, czego wynikiem ma być właśnie uzyskanie prędkości transferu danych na poziomie 10 Gbit/s. 

Cóż, to spore wyzwanie, ale zdecydowanie nie nieosiągalne. Co chwilę dostajemy informacje o kolejnych rekordach osiąganych przy wykorzystaniu różnych technologii. Nie ma więc żadnych przeszkód, które miałyby uniemożliwić Google zrealizowanie swojego celu. My możemy jedynie trzymać kciuki.

„Od samego początku usługa Google Fiber miała na celu przyspieszenie internetu dla rodzin. Widzieliśmy frustracje użytkowników spowodowane prędkością internetu w ich domach. Nikt nie lubi zawieszonych na etapie buforowania filmików. Najpierw zdecydowaliśmy się więc udostępnić Fiber osobom prywatnym, a w przyszłości będziemy mieli produkt dla małych przedsiębiorstw” – czytamy na blogu Google Fiber.

Źródło: ITProPortal, PCWorld, Redusers

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  33
  W PL raczej tego nie dożyję. W USA, GB, Japonii czy Korei Pd. całkiem prawdopodobne.
  • avatar
   KamilSTI
   11
   I wkraczamy w kolejny stopień inwigilacji google'a :)
   • avatar
    Marucins
    11
    Niech z YT zrobią porządek bo obecnie to pośmiewisko odnosząc się do działania sprzed kilku lat.
    • avatar
     Konto usunięte
     8
     "Wkrótce", "z czasem"...

     Zaraz wracam - idę po maść na potłuczenia - spadłem z fotela dusząc się ze śmiechu...

     P.S.
     Z życia moich znajomych wzięte:
     - 1 km od granic Krakowa - internetu przewodowego brak, kiedy będzie: nie wiadomo, co jest: radiówka 4 mega
     - kilka mil od granic Londynu - internetu optycznego brak, kiedy będzie: nie wiadomo, co jest: miedziany 1-4 mega
     • avatar
      LGV8V
      2
      Słuchajcie 10 Gbps żaden problem dal mojej radiówki, tym bardziej że wieczorami miewa przebłyski 0mb/s to jest światowy wynik...

      Otóż u mie światłowody leżą dosłownie z góra 200m od mojego podwórka, już ładnych pare lat w ziemi.
      Żadna istytucje nie potrafi sfinalizować tego przedsięwzięcia,
      tłumacząc się tym że koszty podłączenie przekroczą koszty ponownego położenia i podłączenia.
      Tłumacze sobie to tym że to jest Polska niestety chory kraj którym zażadzają chorzy niekompetentni do tych celów ludzie...

      Zapomnieliście dodać w tytule tak jak kolega wyżej napisał że jest to prędkość dla Usa, Japonii itp. dla krajów wysko rozwiniętych.
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       A ja proponuje was bydlaki zapakować do ciężarówek, wypakować do magazynu, podłączyć do terminala, uśpoć. I sobie siedźcie w matrixie. Banda głupiego bydła, która oddaje swoją wolność, np. trzymając pliki w chmurze, itp. DAWNY to zamało powiedziane.
       • avatar
        Grinch
        -17
        Że tak się zapytam, po co normalnemu Kowalskiemu internet 10Gbit/s ? Nie widzę tu zastosowania dla większości użytkowników internetu, no chyba, że do torrentów...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Moim zdaniem to z polską to będzie na tyle problem że jeżeli wejdzie u nas Google Fiber w takiej ofercie w jakiej jest w Kansas to automatycznie upadnie projekt Neostrady, UPC, Netii i im podobnych firm, gdyż można mieć 5Mbps za, uwaga, za free, a najmniejszy abonament Neostrady to 10Mbps, może szybszy, lecz trzeba płacić za niego 50 zł jeśli się ma łącze, lub dodatkowo 30 za jego utrzymanie + kasa na start, ale to jest też i w Googlowskich wiaderkach z internetem, tylko nie obowiązuje nas łańcuch zwany ładnie umową i w przypadku Kansas masz bite 7 lat, to daje niecałe $50 rocznie, czyli w przybliżeniu 30 zł miesięcznie, można też przez pierwszy rok wpłacać im po $25 miesięcznie przez pierwszy rok, czyli ratami. Chciałbym, aby to weszło u nas, lecz posiadam co do tego wielkie wątpliwości gdyż wtedy rozpoczęła by się istna pożoga pomiędzy innymi dostawcami internetu a Googlem.