Ciekawostki

Google może oberwać grzywną 3 mld euro

przeczytasz w 1 min.

Według Komisji Europejskiej firma Google działa monopolistycznie, promując w wyszukiwarce własne usługi.

Nawet powyżej 3 miliardów euro może wynieść grzywna, którą Komisja Europejska zamierza nałożyć na Google. Za co? Niezmiennie od lat – za domniemane praktyki monopolistyczne internetowego giganta. 

Firma Google została oskarżona przez KE o łamanie prawa antymonopolowego już 7 lat temu. Od tego czasu toczy się spór, w wyniku którego już wkrótce zapaść ma oficjalny wyrok (ponoć) skazujący. 

Rekordowa grzywna

Według informacji The Telegraph, Amerykanie mogą otrzymać karę finansową w wysokości około 3 miliardów euro. Jeżeli ta kwota by się potwierdziła, mielibyśmy do czynienia z absolutnym rekordem, jeśli chodzi o kary nakładane przez KE za działania antymonopolowe. Dotychczas najwięcej zapłacił Intel w 2009 roku – 1,1 miliarda euro. 

Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że teoretycznie grzywna dla Google może być jeszcze większa. Zgodnie z obowiązującym prawem Komisja Europejska może zarządzać 10 proc. ostatniego rocznego przychodu, co w przypadku giganta z Mountain View oznaczałoby… 6,6 miliarda euro.

Czym zawiniło Google?

Komisja Europejska zamierza ukarać Google za monopolistyczne działania w zakresie wyszukiwarki internetowej. Amerykanie wyżej stawiali w wynikach swoje usługi (konkretnie zaczęło się od porównywarki cen w sklepach internetowych) niż serwisy rywali. W efekcie – według KE – firma Google utrudnia dostęp do konkurencyjnych rozwiązań.

Co więcej, to niejedyne, co Komisja Europejska zarzuca firmie Google. Po wydaniu tego wyroku Amerykanie będą musieli być gotowi na kolejny. Trwa bowiem dochodzenie w związku z rzekomym nadużywaniem pozycji lidera w sektorze systemów mobilnych (mowa, rzecz jasna, o Androidzie).

Źródło: The Telegraph, MarketingLand

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  28
  Według mnie, Unia Europejska powinna zostać rozwiązana na zawsze a ludzie którzy sprawowali w niej władzę, bardzo dokładnie prześwietleni.
  Niech ta pomyłka zniknie z naszej planety a jeszcze lepiej z kary historii.
  • avatar
   Konto usunięte
   15
   Jak to jest, że czepiają się Google za wprowadzanie swoich rozwiązań, ale nie robią tego z Microsoftem odnośnie ich produktów? Przecież to właśnie MS ma najbardziej agresywną politykę ze wszystkich.
   Mooogę skorzystać z dx12 na win7? Proszę...
   NOOPPPPPPPPPPPEEEE!!
   • avatar
    baca130
    10
    Promują swoje produkty w swojej wyszukiwarce i za to mają być ukarani? Przecież to jest paranoja. Żeby chodziło jak jakieś łapówki czy coś podobnego to zrozumiałbym, ale nie to.
    • avatar
     vandam
     7
     Śmieszny jest trochę ten świat. Takie kwoty to praktycznie już wirtualne są. Ciekawe na co ta kasa zostanie przeznaczona.
     • avatar
      PL_SBX
      6
      Śmieszne. Niech lepiej idą dalej regulować krzywiznę banana.
      • avatar
       hink1
       3
       Jak widac UE nie ma kasy by placic za swoje nieudolne decyzje, wiec szukaja byle glupoty, zeby sie nachapac.

       Skoro google jest taki monopolistyczny to niech go zablokuja. Niech usuna wszystkie telefony z androidem.

       Windows jest uzywany przez strzelam 90% ludzi na ziemi i prawie kazda aplikacja jest pisana pod windows ale to nie jest monopolistyczne.
       • avatar
        krynka
        2
        Omg, niech ktoś naprawi podwójne komenty..
        • avatar
         Konto usunięte
         2
         Raczej nie ma to sensu, jeśli wyżej stawiając swoje rzeczy, to raczej normalne, bo to ich własność. W takim radzie powinni tez zając ie nvidia, amd, dalej intelem, M$, ale przede wszystkim samym sobą, bo oni to dopiero są złodziejami o światowym zasięgu. Chociażby Tusk, jeszcze rozumiem przyjąć kogoś z osiągnięciami na tak istotne stanowisko, ale on nie był wart nawet bycia politykiem, a co dopiero być na tak wysokiej pozycji, jedynie co zrobił, to wyprzedał Polskę i zapewne własnie za to dostał to stanowisko, wątpię, że z innego powodu, iż nawet na standardy polityczne, to był przygłup niewiarygodny. Nie dałbym mu pracować u mnie jako ogrodnik, a co dopiero jako polityk.
         • avatar
          Fiona
          2
          I dlatego amerykanie chcą za wszelką cenę umowy handlowej USA - UE.

          Po jej wprowadzeniu komisja będzie mogła im nagwizdać.
          Każdy szwindel koncerny przejdzie.

          Sądy będą prywatne - jak myślicie kto zawsze będzie w nich wygrywaj i czemu będzie kosztować go to tak mało ???

          jak europejczycy pozwolą na ta umowę to cofniemy się o 200 lat, nie technologicznie, ale jeśli chodzi o prawa człowieka, ochronę rynku, itd...

          No wszyscy zatęsknimy za tym ohydnym żarciem jakie teraz jest w sklepach...
          Bo to amerykańskie to dopiero będzie syf....

          Ale ludzie o tym nie wiedzą i cisza....
          PIS przy tym to jak ziarenko piasku przy całej plaży
          • avatar
           krynka
           0
           A kto ukara M$ za to, że windows ma 90% czy tam ile udziałów w komputerach? I dlaczego M$ nie wydaje officea na linuksa? Mi to wygląda na utrudnianie używania innych systemów...
           • avatar
            Vento87
            -1
            Witam wszystkich serdecznie. Moje zdanie w tej sprawie jest takie, Google jest firmą która ma swoją "tablicę" - na której to ich sprawa co będą wyświetlać. Nie chciałbym (dziwne porównanie..) by ktoś mi zarzucił, że promuję jedną markę na swojej działce bo mam: nożyce bosch, kosiarkę bosch, agregat bosch i wąż ogrodowy bosch a nie kupiłem np czegoś z stilla.

            Prawo antymonopolowe powinno działać gdy jedni płacą innym by Ci "kupowali ich produkty" a nie gdy ja na swoim produkcie będę zamieszczać swoje jako priorytet... Chyba, że wchodzą w to pieniądze gdzie firmy płacą by być wysoko w listach to wtedy jeśli nie jest się na umownej pozycji można... polemizować...
            • avatar
             kamil112234
             -1
             Czyli jakbym produkował samochody i otworzył salon, w którym to samochody produkowane prze zemnie stałyby w pierwszym rzędzie to oznaczałoby to działania monopolowe...? to że google promuje w swoich usługach swoje usługi jest marketingiem a nie praktyką monopolistyczną