Internet

Google ostatecznie żegna się z Flashem - cóż, najwyższy czas

przeczytasz w 1 min.

Flash znajduje się już jedną nogą w grobie, a Google nie zamierza go reanimować. Wręcz przeciwnie: chce, by druga noga dołączyła do pierwszej, co dobitnie pokazuje ostatnia zapowiedź amerykańskiego giganta.

Czasy Flasha już za nami – pora się z nim żegnać ...i Google to robi

Nikt nie odbiera oczywiście Flashowi roli, jaką odegrał w budowaniu Internetu, jaki dziś mamy. Wszak to dzięki niemu strony przestały być nudne – wypełniły się animacjami i interaktywnymi elementami. To, co na początku mogło się podobać, z czasem stało się jednak uciążliwe, a do tego zaczęło poważnie obniżać nasze bezpieczeństwo w sieci. Innymi słowy: czas się z nim żegnać i to właśnie robi gigant z Mountain View. Zapowiedział, że wyszukiwarka Google nie będzie już indeksować treści wykorzystujących tę technologię.

Flash logo

Treści Flash, a także Shockwave przestaną być indeksowane przez Google jeszcze przed końcem tego roku. Jeśli znajdują się na stronach, będą ignorowane – jeśli są samodzielnymi plikami, w ogóle nie zostaną zaproponowane użytkownikom. To kolejny krok na drodze, której celem jest zapewnienie nam nie tylko najbardziej precyzyjnych i wartościowych, ale też najbezpieczniejszych i najmniej inwazyjnych wyników podczas wyszukiwania. 

Hej, Flash, miło było, ale już cię nie potrzebujemy

Krok jest stanowczy, ale bez wątpienia nie jest zaskakujący. Nawet samo Adobe zapowiedziało, że zakończy obsługę Flasha do końca przyszłego roku, a „do widzenia” tej technologii powiedziały też najpopularniejsze przeglądarki internetowe: Google Chrome, Mozilla Firefox, Apple Safari i Microsoft Edge – wszystkie te programy domyślnie blokują tego typu treści. 

Nie spodziewajcie się więc, że będzie to jakaś ogromna zmiana. To, co Google robi tym krokiem, to przekazuje programistom konkretną wiadomość: „hej, zaraz mamy 2020 rok, skończcie wreszcie z tym Flashem, bo mamy już dużo lepsze technologie”. Czas wykorzystać HTML5.

Źródło: ZDNet, Engadget

Warto zobaczyć również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Warmonger
    0
    Nie będzie już darmowych gierek we Flashu? :v

    Ale fakt, technologia bardzo niewydajna.