Gry mobilne

Google WebRTC odpowiedzią na Skype Microsoftu

przeczytasz w 1 min.

Mimo, że dopiero minęła połowa roku, to dla firmy Microsoft był to jeden z ważniejszych okresów w historii. Najpierw nastąpiło zawiązanie bliższej współpracy z firmą Nokia, potem kupno Skype, a w międzyczasie zapowiedź Windows 8 działającego na architekturze ARM. Takie wejście w rynek mobilny nie spodobało się zapewne Google. Nie dziwi zatem fakt, że zamierza ona uderzyć w czuły punkt szefów z Redmond.
 

Google ogłosiło bowiem, że zamierza zintegrować kolejne wersje przeglądarki Chrome z projektem WebRTC, który pozwala na komunikację głosową i wideo w czasie rzeczywistym. Technologia ta opracowywana była przez Global IP Solutions, jednak Google przejęło tą firmę w ubiegłym roku. Wbudowanie w Chrome technologii WebRTC pozwoli na komunikację identyczną jak w Skype, tyle że przez strony internetowe korzystające z HTML 5 i JavaScriptu.
 

Technologia WebRTC
Schemat działania usługi WebRTC (kliknij obraz by powiększyć)
 

Oznaczałoby to realne zagrożenie dla niepodzielnej dominacji Skype, tym bardziej że Google nie zamierza ograniczać się jedynie do Chrome. Firma z Moutain View już prowadzi rozmowy z firmami Mozilla i Opera by również ich przeglądarki zawierały w sobie możliwość korzystania z WebRTC – oczywiście bez konieczności uiszczania opłat licencyjnych.

WebRTC Google - przykłądowa aplikacja
Przykład wykorzystania WebRTC

Zapewne Internet Explorer nie otrzyma możliwości wykorzystania WebRTC. Gdyby technologia ta pojawiła się jedynie w Chrome pozycja Skype nie byłaby aż tak zagrożona, lecz jeśli jednak w grę weszłyby FirefoxOpera ze swoimi użytkownikami, mógłoby to sprawić Microsoftowi problemy.


Więcej o Google Chrome:

Źródło: TechConnect Magazine, Engadget

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  niedługo wykupi Intela, AMD, IBM i asusa (żart)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Koncepcja ze strony Google ciekawa, znając ich potencjał coś z tego wyjdzie na pewno. Osobiście nie korzystam z takich rzeczy jak Skype, jednak im więcej możliwości, wyboru tym lepiej.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Tyle, że ludzie nie chcą wchodzić na stronę internetową żeby gadać ze znajomymi tylko po prostu odpalić program w tle taki jak Skype.
    • avatar
     qLmasakra
     0
     Witam. Osobiście uważam, że większości pracująca do komunikacji woli specjalizowane programy a cała reszta użytkowników czatów będzie zadowolona z WebRTC z prostej przyczyny - nie trzeba instalować. Skype tyje jak kiedyś gg reklamy gierki i inne pierdółki. Jest to pole do popisu dla zdolnych programistów by stworzyć nowy produkt. Skype używam od samego początku (jak tylko powstał) i kiedy już został dopracowany widzę, że ciągle się go psuje. Teraz jeszcze M$ macza w tym paluchy. Pozdrawiam.