• benchmark.pl
 • Mobile
 • Potwierdziło się, Google wykupuje część HTC - zapłaci 1,1 mld dolarów
Mobile

Potwierdziło się, Google wykupuje część HTC - zapłaci 1,1 mld dolarów

przeczytasz w 1 min.

Google samemu zajmować będzie się smartfonami Pixel, które do tej pory tylko projektowało, a przygotowywanie zlecało właśnie HTC.

Kilka dni temu pisaliśmy o bardzo niskich notowaniach HTC, które w sierpniu tego roku zanotowało najmniejsze przychody od 13 lat. W tym samym tekście sugerowaliśmy, że sytuacje wykorzystać może Google i rzeczywiście tak się dzieje. Znamy szczegóły.

Oficjalnie ogłoszono, iż HTC i Google dopięły szczegóły transakcji opiewającej na 1,1 mld dolarów. Wprawdzie Tajwańczycy nie zostali przejęci całkowicie i nadal pozostaną w branży mobilnej, ale Google wykupiło całkiem sporo.

Przede wszystkim, Google samemu zajmować będzie się smartfonami Pixel, które do tej pory tylko projektowało, a przygotowywanie zlecało właśnie HTC. W związku z tym do Google przenieść ma się około 2 tysięcy dotychczasowych pracowników HTC (głównie z działu badań i rozwoju). Poza tym wydając wyżej wymienioną kwotę, Google zdobywa niewyłączną licencję na własności intelektualne HTC.

Pixel

HTC był wieloletnim partnerem Google i stworzył jedne z najpiękniejszych, najlepszych urządzeń dostępnych na rynku. Jesteśmy podekscytowani i nie możemy doczekać się powitania członków zespołu HTC, którzy dołączą do Google aby rozwijać kolejne innowacje i usprawnić przygotowywanie produktów z kategorii sprzętu konsumenckiego." - Rick Osterloh, Senior Vice President of Hardware w firmie Google

Obydwie firmy podkreślają wieloletnią współpracę i zapewniają o obustronnych korzyściach omawianej transakcji. Co zyskuje Google widać jak na dłoni, ale jak wyglądać będą dalsze losy HTC? Padają zapewnienia, że pokaźny zastrzyk gotówki pomoże w realizacji planów związanych z nowymi smartfonami oraz dalszym rozwojem technologii VR. Pozostaje życzyć powodzenia.

Źródło: blog.google, cultofandroid

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maxdamage
  1
  Tak jak Motorolę: kupić, wydoić z patentów, sprzedać dalej.
  • avatar
   kokosnh
   -1
   Wyobraźcie sobie telefony jakości HTC z 4-5 letnim wsparciem oprogramowania na czystym androidzie, to będzie coś...
   Tylko pytanie jak z cenami, powinno być niby taniej niż ostatnie telefony od google.
   • avatar
    Q'bot
    0
    Nie wiem czy to dobrze dla HTC... sporo chłopa im ubyło, czyli sami już nic nowego nie dadzą rady wymyślić :/
    • avatar
     zou77
     0
     Kiedyś HTC to był ogromny potencjał, szkoda że przespali gdy byli liderem na rynku urządzeń inteligentnych. Wygrał otwarty system Android i iOS. Nie mniej jednak marka z dużym potencjałem bardzo kibicuje, nie tylko z sentymentu
     • avatar
      HomeAudio
      0
      Sam miałem kilka telefonów HTC - i w tamtych czasach to była klasa sama w sobie. Obecnie HTC jest jednym z wielu i od dawna niczym się nie wybija. Dla Google wciąż najważniejsze są patenty w tej firmie i nowe technologie. Na pewno spuścizna HTC Vive była łakomym kąskiem - w końcu VR to technologia przeżywająca ogromny rozwój w ostatnich latach - i tutaj Google może spodziewać się sporych zysków. Czyżbyśmy byli świadkami początku POWAŻNEJ konkurencji na polu VR dwóch potentatów rynku - Facebook'a i Google? Ciekawie ciekawie :)