Bezpieczeństwo

Hakerzy obrabowywali banki - miliard dolarów w dwa lata

przeczytasz w 1 min.

To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych ataków, jakie dotychczas zostały wykorzystane w cyberświecie.

haker bank

Wygląda na to, że zmienił się sposób obrabowywania banków. Nieujawniona dotąd grupa cyberprzestępców stworzyła i wykorzystała bardzo wyrafinowane złośliwe oprogramowanie, które będąc rdzeniem ataków pozwoliło oszustom wykradać pieniądze z różnych banków mieszczących się w 30 krajach. W ciągu dwóch lat działalności cyberprzestępcom mogło udać się ukraść od 300 milionów do nawet miliarda dolarów (w zależności od przyjętej wersji). Badanie sprawy wciąż bowiem trwa.

To prawdopodobnie jeden z najbardziej zaawansowanych ataków, jakie dotychczas zostały wykorzystane w cyberświecie. Odpowiednie taktyki i metody pozwoliły przez dwa lata wykradać pieniądze z banków, jednak nie więcej niż 10 milionów dolarów jednorazowo. 

Pierwszy atak został przeprowadzony pod koniec 2013 roku. Cybergang wysłał wówczas wiadomości e-mail do setek pracowników banków, którzy podstępnie zostali zachęceni do pobrania złośliwego oprogramowania. Malware ten pozwolił cyberprzestępcom skanować bankowe sieci komputerowe w poszukiwaniu pracowników odpowiedzialnych za operacje finansowe i nadzorowanie systemu bankomatów.

Następnie hakerzy zainstalowali narzędzia umożliwiające przechwytywanie wideo i robienie zdjęć stanowisk pracy tychże osób, co pozwoliło im dowiedzieć się jak oni pracują. Dzięki temu cybergang był w stanie naśladować działanie banku, przez co wszystkie transakcje wyglądały dla systemów zabezpieczających i nadzorujących zupełnie naturalnie.

Zatem gdy wszystkie niezbędne informacje zostały pozyskane, cyberprzestępcy utworzyli mnóstwo fałszywych kont w wielu krajach, na które dokonywano nielegalne przelewy. Największe cele zlokalizowane były w Rosji, ale firma Kaspersky Lab, która jako pierwsza poinformowała o tych atakach, podkreśliła, że banki w Europie, Stanach Zjednoczonych i Japonii także ucierpiały.

Źródło: Digital Trends

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bostonawy
  6
  Good. Zburzyć Banki, spalić pieniądzę bo to one czynią nas niewolnikami.
  • avatar
   kot-kreskowy
   1
   Bystrzaki dostali sowitą zapłatę. Ale czy to dla banksterów strata? siądzie taka gruba ryba, wciśnie jedynkę i ile mu się zachce zer i naciśnie enter. Krótka piłka jak to mawiają najstarsi górale;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Facet na zdjęciu ewidentnie jest amatorem skoro do internetowej akcji nie założył skórzanych rękawiczek. Każdy wie, że są one (razem z kominiarką) niezbędne do tego, aby ukryć w Sieci swoją tożsamość.
    • avatar
     Marucins
     1
     Atakujący, kontrolujący komputer bankiera, podnosił saldo na koncie ofiary (np. z 10 000 PLN do 20 000 PLN), a następnie z tego konta podejmowana była “dodana” gotówka. W ten sposób, ofiara nie orientowała się, że coś jest nie tak (dalej miała tyle samo środków ile przed atakiem), nikt więc nie powiadamiał banku o kradzieży.

     To dopiero nazywa się kreacja pieniądza!
     I kto za to ma zamiar beknąć?
     • avatar
      jkbrenna
      0
      a moze, to wlasnie pracownicy bankow, sobie ta dzialke wzieli----
      • avatar
       Nalovp
       -1
       Banki są dla ludzi korzystających z życia.Dla skąpych,chytrych i oszczędnych jest amber gold.
       • avatar
        Akatzuky
        -5
        No i bardzo dobrze bo banksterzy i ta cała elyta żyje z naszych pieniędzy. Mazel tov.

        Pare ładnych lat temu gościu przy pomocy telefonu wyciągnał z banku kilkanaście milionów i to całkiem legalnie sami mu przelali tą kwote - wystarczy troche socjotechniki + czynnik ludzki naiwność + manipulacja i gościu po godzinie był milionerem jeszcze długi czas sie nie skapneli że w ogóle ich oszukano