Ciekawostki

Ciemna strona Bitcoina - kryptowaluty powodują problemy psychiczne

Kryptowaluty to zdecydowanie jeden z gorętszych tematów ostatnich lat, który przyciąga coraz większe grono zainteresowanych. Niestety, cyfrowa waluta może mieć także negatywne skutki – wg koreańskich badań, ponad połowa inwestujących w krypto cierpi na problemy psychiczne.

Ostatni krach Bitcoina był tylko kwestią czasu, niemniej jednak na pewno zaskoczył wiele początkujacych inwestorów. Z tej też okazji firma Alba Heaven przeprowadziła ciekawe badania wśród południowokoreańskich studentów - ankieta dotyczyła zainteresowania cyfrową walutą, wyników finansowych i skutków związanych z inwestowaniem. Wyniki wyglądają… dosyć niepokojąco.

Handel kryptowalutami cieszy się sporym zainteresowaniem, ale tylko cześć inwestujących wykazuje zyski

Na 1750 ankietowanych 23,6% studentów aktywnie handluje kryptowalutami (przy czym jest to 34,4% mężczyzn i tylko 14,4% kobiet). Warto jednak zaznaczyć, że tylko 40% z nich osiągnęło zyski, a jedna trzecia badanej grupy zanotowała duże straty (te przypadają właśnie na wielki krach krypto z maja).

Powody dla których studenci zdecydowali się inwestować w kryptowaluty są różne. 52,9% ankietowanych wskazało zmienną klasę aktywów cyfrowych w pozytywnym świetle, 33% wysokie zwroty z inwestycji, a 31% niską barierę wejścia. Co ciekawe, 15,1% stwierdziło, że cyfrowa waluta może być najlepszą okazją do "pokonania hierarchii klas".

Kryptowaluty u większości inwestujących powodują problemy psychiczne

Handel kryptowalutami to stosunkowo nowe zjawisko, które od wieloma względami przypomina hazard. Niestety, może ono mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego. 

Badania Alba Heaven pokazują, że skala problemu jest naprawdę spora. 68,3% ankietowanych przyznało się, że cierpi na problemy psychiczne w okresie załamania rynku. Jedna trzecia osób doświadczyła wahań nastroju, utraty koncentracji, a nawet poczucia uzależnienia od handlu kryptowalutami. Inwestujący w krypto przyznają się też do problemów ze snem czy trudności z utrzymaniem codziennej rutyny.

Jeżeli planujecie inwestować w kryptowaluty, na pewno warto dobrze to przemyśleć – handel cyfrową walutą może wiązać się z dużymi zyskami, ale może też skutkować utratą oszczędności i załamaniem zdrowia psychicznego. Krach Bitcoina pokazuje, że najbardziej poszkodowani zwykle są najmniej doświadczeni inwestorzy.

Źródło: Liveinvesging, Crypto Geek (foto)

Komentarze

40
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  StaryZgred
  25
  Dokładnie. I dlatego bądź mentalnym biedakiem, miej stabilną pracę, płać podatki, spłacaj kredyt na mieszkanie i obowiązkowo umieraj nie dłużej niż rok po przejściu na emeryturę. No i czytaj benchmarka i nie używaj adblocka.
  • avatar
   rlistek
   17
   "Warto jednak zaznaczyć, że tylko 40% z nich osiągnęło zyski, a jedna trzecia badanej grupy zanotowała duże straty"

   No bo przecież to dokładnie na tym polega. Jedyną wartością jaką mają bitcoiny itp. to kasa za którą kupują je inni "inwestorzy".
   Także każda złotówka zarobiona przez kogoś to jest (więcej niż) złotówka stracona przez kogoś innego.
   Piramida finansowa w najczystszej postaci.

   Bitcoinowcom bardzo zależy na utrzymywaniu tego fałszywego (błąd przeżywalności) społecznego przekonania, że "na bitcoinie się zarabia i to jak dobrze", pisząc i pokazując ludzi, którzy się na tym obłowili i celowo przemilczając te masy frajerów, które potraciły na tym oszczędności życia. Dokładnie po to, żeby utrzymywać ten napływ nowych frajerów do wydojenia.

   Niesamowicie śmieszni są też ludzie, twierdzący, że "już zarobili tyle i tyle na bitcoinach" bo kupili za mniej niż wykazuje obecny kurs, a dalej je trzymają. Otóż nie, nic jeszcze nie zarobili. Zarobią (lub stracą) dopiero w momencie, gdy te kupione bitcoiny uda im się komuś odsprzedać.
   • avatar
    carbo888
    12
    No kto by pomyślał, że hazard może powodować problemy psychiczne.

    P.S. Hulajnogę elektryczną można wygrać $)
    • avatar
     Cezarr
     12
     Jeżeli ktoś cierpi w momencie załamania rynku to znaczy, że włożył więcej niż jest w stanie stracić. Nie szkoda mi takich cwaniaków, którzy chcieliby szybko zarobić.
     • avatar
      rafael
      8
      Za to papierowe waluty (fiducjarne) mają same zalety. Można ich nadrukować ile trzeba, a nawet jeszcze łatwiej dopisując cyfry w komputerowym rekordzie. To, że spowoduje to inflację, od czasu do czasu galopującą, że oszczędzający stracą oszczędności życia, nie powoduje żadnych problemów psychicznych, załamań, z samobójstwami włącznie. Jest bardzo łatwe, bo nie trzeba wykonywać skomplikowanych, prądożernych obliczeń jak w przypadku BC, nad którym, na dodatek, nasi Umiłowani Przywódcy nie mają kontroli.
      • avatar
       Tuchajbey
       4
       "kryptowaluty powodują problemy psychiczne" Kolejny clickbait. Mam już powoli dość :D Po pierwsze nie powodują tylko mogą powodować. Po drugie: I co z tego ? Jak by się zastanowić to wszystko może powodować zaburzenia psychiczne jeżeli podejdzie się do tego w skrajnie niewłaściwy sposób. Powtórzę to co inni w komentarzach: benchmark.pl to jakiś rzart a redakcja ma opinię czytelników gdzieś bo cały czas trzyma poziom 0. Jakby ktoś pytał to wpadam tutaj żeby się pośmiać bo rzetelnych informacji tutaj nie ma. Używajcie adblocka bo benchmark zarabia na reklamach :)
       • avatar
        Yansi
        3
        I znowu namaział clickbajta :P
        • avatar
         hegazi
         3
         Tak, tak.

         Kryptowaluty powodują problemy psychiczne dokładnie tak jak robiły to: gry, telewizja, kino a jeszcze wcześniej książki.

         Jest to nic więcej jak kolejne urojenia przygłupów.
         • avatar
          pablo11
          1
          No cóż, szkoda mi tych, którzy zainwestowali na górce w kryptowalutę, bo ja spodziewałem się, że to rypnie dużo szybciej (tak z 2 miesiące szybciej). Mają szkołę od życia, że jak o czymś do inwestowania robi się głośno, to należy od tego uciekać, bo za chwile będzie krach. Bo szum jest zrobiony po to, by ktoś mógł w spokoju sprzedać.
          • avatar
           michael85
           1
           Uwzięliście się czy jak? Giełda też powoduje choroby psychiczne, a gracze zużywają na świecie wiecej prądy niż cała sieć BTC. Czy to oznacza że trzeba zakazać grania? Skonczmy z tą paranoją!
           • avatar
            Mavis
            -1
            Przepraszam jeśli nie umiem czytać ze zrozumieniem ale dla mnie te liczby sie jakoś nie spinają : przy czym jest to 34,4% mężczyzn i tylko 14,4% kobiet
            • avatar
             gicmo
             -1
             Skutek pomylono z przyczyną, trzeba być już wcześniej "uwarunkowany" aby inwestować w krypto
             • avatar
              dexiji
              0
              XDXDXD
              • avatar
               allkorro
               0
               Jeśli piszesz że ktoś trzyma poziom "0" to sam trzymaj poziom i pisz "żart"a nie rzart...bo teraz twój poziom zszedł na "-1"
               • avatar
                Wenezo
                0
                Spokojna głowa to już koniec btc w tym odcinku, zapraszam do następnego sezonu.
                • avatar
                 uraharu
                 0
                 czy ktoś może polecić jakiś dobry portfel kryptowalutowy ? Taki na którego adres można by kopać np. Monero ?
                 czy w każdym portfelu online do wypłaty środków trzeba wysyłać skany paszportu lub dowodu osobistego?
                 • avatar
                  bench
                  0
                  Brak kasy, niska pensja powodują dużo większe problemy psychiczne....
                  • avatar
                   Pete67
                   0
                   czytanie benchmarka może powodować problemy psychiczne... komentarz ten ma tyle samo wartości co artykuł.
                   • avatar
                    Dzentel
                    0
                    "przy czym jest to 34,4% mężczyzn i tylko 14,4% kobiet"

                    a pozostałe 51% jakiej są płci?