Systemy operacyjne

HarmonyOS oficjalnie zapowiedziany - nowy system od Huawei

przeczytasz w 1 min.

Doniesienia na temat prac Huawei nad własnym systemem operacyjnym pojawiały się od dłuższego czasu. Dziś większość zagadek została rozwiązana. Oto HarmonyOS.

HarmonyOS - nowy system operacyjny

Prezentacja odbyła się podczas Huawei Developers Conference 2019. Richard Yu, CEO chińskiego producenta potwierdził, iż prace nad HarmonyOS trwały od 2017 roku (chociaż niektórzy obserwatorzy sugerują, iż zauważalnie dłużej). Trudno powiedzieć, na ile przyśpieszyły je ostatnie napięcia na linii USA - Chiny i chyba nie ma to większego znaczenia. Najważniejsze będą możliwości przygotowanej platformy.

Trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż HarmonyOS nie pojawi się od razu na smartfonach Huawei i Honor, chociaż w dalszej perspektywie ma być alternatywą dla Androida. Z ujawnianych informacji wynika, iż HarmonyOS będzie można zobaczyć na większości inteligentnych urządzeń, a więc nie tylko na smartfonach, ale też tabletach, laptopach, telewizorach, słuchawkach, głośnikach, urządzeniach wearables, a także w pojazdach.

Kwestie techniczne w największym stopniu dotyczą deweloperów, ale całkowicie nie wypada ich pomijać. HarmonyOS wykorzystuje nowy projekt mikrojądra (micro kernel), które, przynajmniej wedle zapowiedzi, zapewni nie tylko zwiększone bezpieczeństwo, ale i niskie opóźnienia. Akcentowany jest zredukowany kod (około jedna tysięczna kodu jądra Linux).

Przewidziano obsługę języków C, C++, Java, JavaScript oraz Kotlin. Jeśli zastanawiacie się, z jakimi aplikacjami jest w stanie współpracować HarmonyOS to śpieszymy zaznaczyć, iż z aplikacjami zgodnymi z HTML5, Androidem oraz Linuxem.

HarmonyOS - pierwsze urządzenia

HarmonyOS będzie platformą open-source. Na pierwsze urządzenie prezentujące przynajmniej część jego możliwości nie będziemy czekać szczególnie długo. Już jutro pokazany zostanie telewizor pracujący pod kontrolą omawianego systemu. Większej ekspansji wypada spodziewać się w przyszłym roku.

Huawei nie porzuca obecnie systemów Android i Windows. Jednocześnie twierdzi, że w razie konieczności jest już w stanie poradzić sobie o własnych siłach.

Źródło: Huawei Mobile

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  4
  A jednak! :) Moim zdaniem dobre posunięcie. Monopol w każdym wydaniu jest zły. Jeśli stworzą do tego w pełni funkcjonalny sklep i zachęcą wszystkich najważniejszych deweloperów, to może być solidny konkurent Androida.
  • avatar
   Aranda
   2
   No i super. A widzieliście jaki był szum informacyjny? Najpierw Hongmeng że zastąpi androida. Za kilkanaście dni nowe wiadomości że Hongmeng nie będzie w ogóle na telefony. Hurrra! Android nie zagrożony a Google świętuje. Teraz okazuje się że jest już coś. Chińczycy to mądry naród. Oni już wiele lat wcześniej przewidzieli pewne sytuacje skoro nad swoimi systemami pracują os 2012 roku a może i wcześniej. Ten szum informacyjny jest celowy. Chodzi o to żeby nikt za wiele nie wiedział. A podejrzewam że w zanadrzu mają jeszcze sporo niespodzianek. Cieszę się że będzie nowy system. Najważniejsze dla klienta to konkurencja. A po Black Berry i windowsie został tylko android (gadżetów applowskich nie liczę i poważnie nie traktuję. Nie za te pieniądze które wołają. ).
   • avatar
    shirase
    1
    Pierwsze przecieki mówiły, że będziemy mieć do czynienia z Linuksem sparowanym z jakimś autorskim kompilatorem, ale skoro mowa o mikrokernelu, to musi być coś zupełnie innego. Ciekawe, w jaki sposób zamierzają zapewnić kompatybilność programów i czy będą jakieś straty na wydajności.
    • avatar
     Kenjiro
     0
     Z jednej strony nieciekawie, bo tylko zwiększa się fragmentacja, ale z drugiej może dzięki temu uzyskamy system lepszy niż Android, a z trzeciej może Android podchwyci kilka ciekawych rozwiązań z konkurencji.
     • avatar
      NewUnnamedUser
      0
      Fajnie. Może być ciekawie. Myślę, że system będzie w porządku sam w sobie a już na pewno któreś jego wydanie. Natomiast najważniejsze jest zaplecze, w sensie sklep/aplikacje. Siłą Androida i nawet Windowsa jest właśnie to, że jest na te systemy niezliczona ilość aplikacji/oprogramowania. Zobaczymy za jakiś czas jak to się rozwinie ^^
      • avatar
       DragonRed
       0
       Ludzie pouciekali z komentowania na tym portalu masowo i to widać bo wygląd , przejrzystość oraz sama aura bijąca z tej strony zniechęca do pisania tutaj.
       Może miał być taki cel jak chociażby na PCLab aby na portalu zostali wierni fani Intela , którzy sami ze sobą piszą udając jak to AMD dla nich dobre jest.
       HarmonyOS to jest coś na co czekam od wielu lat i z całą pewnością jak będę miał tylko okazję to z miłą chęcią przetestuję ten system operacyjny.
       Zapowiada się coś lepszego od jakiegokolwiek wydanego systemu operacyjnego od Amerykanów i w końcu może w tym kraju wezmą się do roboty.
       Bo Hardware już dawno cierpi z powodu braku odpowiedniego software do jego wykorzystania.
       • avatar
        Andrzej81
        -10
        NIE NIE nie kupie szpiega systemu