Nauka

Ostatni człowiek na Księżycu - Harrison Schmitt - we wrześniu w Polsce

przeczytasz w 2 min.

Spotkanie odbędzie się podczas europejskich zawodów łazików marsjańskich

Harrison Schmitt Apollo 17 pamiątkowe foto

Uczestnik ostatniej załogowej misji na Księżyc, Apollo 17, w dniach 5-6 września odwiedzi Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Pozdamczu koło Chęcin. I choć o miano ostatniego jak dotąd człowieka na Księżycu może rywalizować z dowódcą misji, to na pewno jest jedynym jak dotąd naukowcem, który odwiedził naszego naturalnego satelitę. Wcześniej szkolił innych uczestników misji Apollo.

Spotkanie z Harrissonem Schmittem, obecnie emerytowanym geologiem, profesorem uniwersyteckim, a także senatorem, będzie otwarte dla każdego kto zechce przyjechać na European Rover Challenge (Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich) największą robotyczno-kosmiczną imprezę w Europie. Okazja niezwykła, bo, jak mówi Łukasz Wilczyński prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, amerykanie uważają, że szansa na spotkanie człowieka, który był na księżycu wynosi 1 do 55 milionów.

Apollo 17
Harrison Schmitt w 1972 roku spędził 3 dni na powierzchni Srebrnego Globu. Podczas 22 godzin spacerów udało mu się zebrać 110 kg próbek skał i gleby . Przejechał również 36 kilometrów pojazdem księżycowym.

Były astronauta nie będzie jedynym ciekawym gościem podczas zawodów. Wśród gości specjalnych znajdą się również dr Gianfranco Visentin, szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Giancarlo Genta, znany specjalista ds. robotyki z Politechniki Turyńskiej oraz Robert Zubrin, założyciel stowarzyszenia  The Mars Society. Fani literatury i kina będą mogli porozmawiać z Andy Weirem, autorem bestsellerowej powieści Marsjanin, na podstawie której powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, z Mattem Damonem w roli głównej.

ERC 2015 uczestnicy

Rozmowy z wybitnymi gośćmi i zmagania ponad 300 konstruktorów łazików marsjańskich z całego świata, to nie jedyne atrakcje wrześniowego wydarzenia. Zaplanowano również dwudniowe, plenerowe pokazy naukowo-technologiczne. W programie zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentacje dla najmłodszych. W tej strefie zobaczymy m.in. humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie. Specjalnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty edukacji kosmicznej ESERO.

Jeśli zatem pierwszy wrześniowy weekend macie jeszcze niezaplanowany, albo będziecie w okolicy Kielc, to może warto rozważyć wizytę w Podzamczu. Wszelkie szczegóły dotyczące wydarzenia znajdują się na stronie European Rover Challenge.

Źródło: ERC

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zdziseq
  1
  Ja to bym mu zadal jedno pytanie: "czy naprawde wyladowalismy na ksiezycu?"

  Patrzac na to jaka byla technologia w latach 70tych to nie moge ogarnać jak mozna bylo leciec statkiem kosmicznym ktorym sterowal komputer o mocy kalkulatora!

  Wychodzi na to ze teraz wystarczy miec smartfona z apka sterujaca statek, jakas tam rakietke i siup na ksiezyc :)

  i takie tam do poczytania:

  http://realitysandwich.com/23226/kubrick_apollo/
  • avatar
   leon-san
   1
   Członek najbardziej elitarnego klubu na świecie. Ludzi, którzy byli na Księżycu.
   • avatar
    Pejo_
    -1
    Widać ze pelikany łykają bajki o lądowaniu na księżycu.
    • avatar
     Konto usunięte
     -3
     Nikogo nie dziwi że wszystkie tysiące planet jakie zaobserwowaliśmy, ich księżyców, komet i wszelkich ciał niebieskich nie tylko krążą po swoich torach ale też obracają się w około własnej osi a jeden jedyny księżyc jak na upartego nie?
     Cholera jasna (przepraszam), wysyłamy sondy na granice układu słonecznego i robimy zdjęcia innych galaktyk, trafiamy precyzyjnie sondami w galopujące komety i je badamy a nikt nie wie co jest po drugiej stronie księżyca?
     Najbliższego ciała niebieskiego które mamy na rzut kamieniem?

     Jak długo można wciskać ludziom ciemnotę?
     • avatar
      Konto usunięte
      -6
      Pchają się na tego Marsa, ciekawe co tam jest tak kosztowne ?
      Zbadaliby swoją własną planetę dokładniej, a dopiero poźniej w kosmos
      • avatar
       Konto usunięte
       -17
       Trzeba być lemingiem, aby uwierzyć że ten facio był kiedykolwiek na księżycu!
       • avatar
        simong
        0
        Co to jest Pozdamczu? :)
        • avatar
         radzab7
         0
         Zobaczyłem to zdjęcie i od razu przed oczyma Rammstein - Amerika. :D
         • avatar
          matek103
          0
          ciekawe dlaczego teraz nikt się nie wybiera na księżyc ?