Ciekawostki

HDMI 1.4 obsłuży technologię 3D

przeczytasz w 1 min.

Konsorcjum HDMI przygotowuje specyfikację 1.4 i już zapowiada, że najnowsze złącza będą obsługiwać 3D. W 2010 r. sprzedaż telewizorów 3D ma wynieść 400 000 egzemplarzy.

Złącza HDMI (High-Definition Multimedia Interface) służą do podłączania zewnętrznych urządzeń, takich jak konsole do gier czy odtwarzacze Blu-ray, do wyświetlaczy (głównie telewizorów). Obecnie wiele złączy HDMI opartych jest na specyfikacji 1.3, która nie obsługuje technologii 3D.

Nadchodzący standard 1.4 będzie wspierał 3D. Konsorcjum HDMI planuje się spotkać pod koniec stycznia 2010 i wprowadzić dodatkowy format 3D do specyfikacji HDMI 1.4. Kiedy konsorcjum wybierze już odpowiedni format, producenci będą musieli obowiązkowo wdrożyć najnowsze złącza obsługujące 3D w takich urządzeniach jak telewizory czy dekodery.

Rynek 3D rośnie już teraz. Sony zapowiedziało już, że będzie nadawać Mistrzostwa Świata  w Piłce Nożnej 2010 w 2D i 3D, chce też wprowadzić w 2010 r. pierwsze telewizory 3D do sprzedaży. Koreańska Komisja Łączności planuje zaś uruchomienie próbnego nadawania telewizji 3D (jeden program) w drugiej połowie 2010 r.

Samsung i inni producenci chcą pokazać telewizory 3D na targach Consumer Electronics Show 2010, które odbędą się 7-10 stycznia w Las Vegas. LG z kolei spodziewa się, że sprzedaż telewizorów 3D wyniesie w przyszłym roku 400 000 egzemplarzy.

Stowarzyszenie Blu-ray Disc Association również zakończyło już specyfikację płyt 3D i w sklepach pojawią się filmy i gry 3D. Na zbliżających się targach CES zobaczymy także stereoskopowe filmy 3D Blu-ray - AMD i NVIDIA mają zamiar przeprowadzać odpowiednie prezentacje. Jak widać, technologia 3D odegra w 2010 r. dużą rolę.

- 3D to dopiero powstający rynek, ale będzie się szybko rozwijał - twierdzi Steve Venuti, prezes HDMI Licensing.

Źródło: PC Advisor.co.uk

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  wildthink
  0
  Tak, i będziemy siedzieć przed telewizorami w tych śmiesznych okularkach. Ja dziękuję.
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   I wychodzi na to ze nvidia znowu jest (moze nie prekursorem) ale firma ktora ostro pchnela temat do przodu pokazujac ze jest na to rynek, i jest to mozliwe w domu za ludzka kase.
   Tak samo jak bylo z uzywaniem GPU do czegos innego niz tylko grania :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    czyli ceny telewizorow z HDMI 1.3 powinny poleciec na leb na szyje, a na zakup telewizora z 1.4 trzeba poczekac... swoja droga HDMI 1.3 dlugo nie zagoscił. Troche to niepokojace kiedyś bylo kilka standardow podlaczenia tv z zewnętrznymi urządzeniami, a weszło HD ze swoim HDMI majac to wszystko ujednolicić a juz mamy jego 10 wersji: 1.0, 1.1, 1.2, 1.2a, 1.3, 1.3a, 1.3b, 1.3b1, 1.3c, 1.4

    (no 9 bo 1.4 jeszcze oficjalnie nie ma)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     ciekawe co nowego z 3D SONY, LG i Sam zaprezentują na CES