Dyski

Hitachi zapowiada dyski 4TB

przeczytasz w 0 min.

Póki co 1TB dysk twardy jeszcze robi na nas wrażenie, ale już za chwile może się okazać, że to nadal za mało aby pomieścić wszystkie dane. Przestrzeni dyskowej oczywiście nigdy za dużo a obserwując rozwój mediów High Definition należy spodziewać się wzmożonego zapotrzebowania na jeszcze pojemniejsze nośniki. Tak też uważa Hitachi zapowiadając, że już w latach 2009-2011 roku na rynku mogą pojawić się dyski twarde o pojemności sięgających nawet 4TB.

Producent chwali się, że opracował nową technologię, która umożliwia jeszcze gęstszy zapis danych na powierzchni jednego talerza. Przekłada się to na realną możliwość zwiększenia ogólnej pojemności napędu. Dla przykładu, nie tak dawno wprowadzony na rynek dysk twardy Seagate 1TB, wyposażony jest w cztery talerze po 250GB każdy. Zakładając, że Hitachi chce osiągnąć pułap 4TB należy domyślać się, że planuje konstrukcje bazujące na 1-terabajtowych talerzach.


Największym problemem przy opracowaniu kolejnych, jeszcze pojemniejszych nośników, jest kwestia zwiększania czułości głowic zapisująco-odczytujących. W chwili gdy talerze dysków stają się coraz bardziej pojemne oczywistym jest, że na cal kwadratowy nośnika „upchane” jest coraz więcej danych. Aby podołać temu problemowi, Hitachi opracował technologię CPP-GMR (Current-perpendicular-to-the-plane Giant Magnetoresistive). Bazuje ona w dużej mierze na odkryciu tzw. Gigantycznego magnetooporu, za który w tym roku dwaj naukowcy Albert Fert i Peter Gruenberg otrzymali nagrodę Nobla. Dzięki zastosowaniu CPP-GMR możliwe stanie się zapisanie nawet 500Gb na cal kwadratowy - aktualnie jest to 200Gb.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login