Gry komputerowe

Dziś premiera Homeworld: Deserts of Kharak - pierwsze recenzje

przeczytasz w 2 min.

Dziś wielki dzień dla fanów strategii. Recenzenci przyznają - ta gra zasługuje na to, by mieć w nazwie "Homeworld".

Homeworld: DoK premiera

Miłośnicy klasycznych RTS-ów długo musieli czekać na ten tytuł, ale wreszcie tu jest – dziś premiera gry Homeworld: Deserts of Kharak. Zmiana scenerii budziła pewien niepokój, ale pierwsze recenzje pokazują, że ekipie Blackbird Interactive udało się jednak spłodzić kawał naprawdę dobrej strategii.

Homeworld: Deserts of Kharak to szansa na poznanie wstępu do historii, z którą po raz pierwszy mierzyliśmy się 16 lat temu. Twórcy starali się zachować klimat i zasady rozgrywki z oryginalnej strategii czasu rzeczywistego, nawet pomimo zastąpienia kosmosu pustynną planetą jako miejsca akcji. 

Twórcy nowego Homeworlda zapowiadają również obecność większości klasycznych trybów znanych z tego gatunku, taktyczną mechanikę walki pozostawiającą sporo swobody, przyjemną dla oka oprawę wizualną oraz ciekawą i dobrze opowiedzianą historię. A to już najnowszy zwiastun:

Ekipa Blackbird Interactive nie ukrywa, że jednym z priorytetów podczas tworzenia gry Homeworld: Deserts of Kharak był tryb zabawy wieloosobowej. Poniżej możecie obejrzeć wideo, będące prezentacją tej właśnie formy rozgrywki:

Dobre recenzje nowego Homeworlda

Gra Homeworld: Deserts of Kharak jest już dostępna na rynku, a to oznacza pierwsze recenzje. Obecnie średnia ocen wynosi około 80 proc., co jest naprawdę niezłym wynikiem, szczególnie w przypadku budzącej tyle niepewności produkcji. Co recenzenci piszą o tej grze?

Homeworld: DoK baza

„To Homeworld, ale też coś zupełnie nowego” – pisze redakcja GamingTrend w swojej recenzji (9,5/10). Gaming Nexus (8,8/10) dodaje: „Deserts of Kharak to jedna z najlepszych opowieści science fiction, jakie spotkałem w RTS-ie. Choć kampania jest krótka, dobrze się podczas niej bawiłem”.

Redakcja Metro GameCentral (7/10) zauważa, że „to ma więcej wspólnego z oryginalnym Homeworldem niż mogłoby się wydawać”. GameWatcher (8,5/10) opisuje zaś Deserts of Kharak jako „jedną z najlepszych premier w tym gatunku od dłuższego czasu”, mimo że „nie wnosi zbyt wiele nowości”.

Homeworld: DoK walka

Opinie są raczej pozytywne, dlaczego więc ocena nie jest jeszcze wyższa? Wśród najczęściej powtarzających się minusów znajdujemy: niewiele nowych rozwiązań, krótką kampanię (na kilkanaście godzin) oraz niewiele map do trybu multiplayer. Twórcy zapowiadają jednak, że kolejne mapy pojawią się już wkrótce, za darmo.

Dajcie znać w komentarzach czy planujecie zakup gry, a po kilku partyjkach napiszcie też, co o niej sądzicie.

Źródło: Metacritic, Gearbox Software

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Planuję, i czekam na Dune mody :)
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Przydałby się RTS z innowacjami. Coś naprawdę nowego.
   Szkoda, że nie mamy czegoś z mega opcjami własnego tworzenia jednostek jak w serii EARTH ale mocno rozwiniętego.
   Przydało by się coś z deformowaniem otoczenia w nowatorski sposób. Coś ze świetnym liczeniem balistyki i otrzymywania uszkodzeń, a bez HP. Ogólnie coś nowego !
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Gra niewarta swej obecnej ceny. Do 10 EUR jak spadnie, to można brać. Mówię to z zachowaniem całego szacunku do marki. Tak jak wylicza @Niveal, ten tytuł wymaga innowacji, albo przynajmniej takich rozwiązań, które gdzieś czasami się pojawiały, lecz rzadko. Gra jest zrobiona zbyt prostacko.
    • avatar
     Trekker666
     1
     Cały urok tkwi w tej właśnie prostocie, co zresztą można zrobić w przypadku gry RTS? Masz bazę/jednostkę główną, zbierasz zasoby, budujesz inne budynki/jednostki, rozwalasz przeciwnika. Ten przepis dla gier strategicznych sprawdza się od samego początku, dlatego je tak lubimy, po co zmieniać coś co się sprawdza? Tak naprawdę innowacje sprowadzają się jedynie do nowych modeli, tekstur w wyższej rozdzielczości i dobrego gameplaya. Jak tylko cena zejdzie do rozsądnej kwoty (70-80 PLN) to biorę, na razie 200 PLN to za drogo jak na moją kieszeń.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      w artykule zabrakło info po ile to. znalazłem na steamie (dalej nie szukam):
      € 45.99
      $ 49.99 (€ 45.83, -0.35%)
      £ 29.99 (€ 38.95, -15.31%)
      daje to jakieś 180 - 205 zł plus vat 23% to wyjdzie jakieś 250zł. trochę słaba ta cena i to w dystrybucji elektronicznej jak na tego typu grę
      dla porównania wiesiek jest po 100zł, a na starcie nie przekraczał 150zł.

      zdaje się że twórcy nie mają zielonego pojęcia na czym polega walka z piractwem.
      • avatar
       prime27pl
       0
       Trochę drogo jak na taka grę .