Pojazdy

Przełomowe narzędzie Hondy. Można na nim jeździć, ale po co

przeczytasz w 2 min.

Prototypowa kosiarka, którą Honda określa mianem Autonomous Work Mower (AWM) to produkt, który udowadnia, że najnowsza technologia jest dziś poszukiwana w absolutnie każdej dziedzinie życia.

Jak sama nazwa wskazuje, prototyp Hondy to elektryczny traktorek do koszenia trawy, który wyróżnia się na tle konkurencji jedną cechą charakterystyczną. Chodzi o możliwość autonomicznego poruszania się po koszonym obszarze.

Producent gwarantuje, że urządzenie jest nie tylko ekologiczne, bo napędzane silnikiem elektrycznym, który nie generuje zanieczyszczeń do atmosfery, ale też bezpieczne. Maszyna może poruszać się bez wsparcia operatora i jest w stanie izdentyfikować wszelkie potencjalne zagrożenia.

Honda pokazała innowacyjne urządzenie do koszenia trawy

W przydomowych ogródkach zadbanie o trawę zwykle nie wiąże się z koniecznością użycia dużych sprzętów, jakimi są traktorki koszące. Zwykle wystarczające są standardowe kosiarki lub nowocześniejsze roboty koszące. Te pierwsze wymagają do obsługi operatora, drugie natomiast gwarantują, że trawa będzie regularnie docinana na wskazaną wysokość zupełnie autonomicznie i zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem.

Obok tych dwóch kategorii produktowych stoi trzecia – wspomniane wcześniej większe traktorki, na których operator może wygodnie usiąść i oddać się (nie)przyjemności koszenia dużych połaci terenu. Problem natomiast w tym, że tego typu sprzęt spisuje się najlepiej na dużych powierzchniach, a to pochłania sporo czasu. Honda znalazła rozwiązanie tego problemu.

Zaprezentowana na filmie opublikowanym na YouTube Honda Autonomous Work Mower skosi działkę bez pomocy operatora. Początkowo należy jednak “nauczyć” traktorek, jak wygląda obszar do obsługi.

Oznacza to, że operator może stworzyć trasę dla urządzenia, a następnie przekazać wszelkie obowiązki z “ręce” komputera. Ten jest wspierany nawigacją GNSS, która pozwala precyzyjnie określać położenie traktorka. Dzięki temu maszyna potrafi samodzielnie (bez wsparcia człowieka) pokonywać wskazany obszar i kosić na nim trawę.

Warto podkreślić jednocześnie, że Honda zadbała o to, aby ta duża kosiarka była bezpieczna podczas autonomicznej pracy. Za ten aspekt odpowiadają czujniki LIDAR, które bezustannie weryfikują drogę przed urządzeniem pod kątem obecności niechcianych obiektów (lub ludzi i zwierząt) na trasie. Ponadto traktorek ma system kontroli trakcji, dzięki czemu poradzi sobie nawet w bardziej wymagającym terenie.

Honda planuje rozpocząć produkcję maszyny w 2024 r. Oficjalna premiera odbędzie się natomiast w dniach 17-20 października w amerykańskim stanie Kentucky. Na ten moment nie jest znana cena autonomicznej kosiarki.

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  no nie wytrzymałem... kosiarki, pralki i lokówki, czasem coś zbliżonego do tematyki komputerowej, a prawdziwa recenzja procka czy karty graficznej, to już rarytas i nie często się zdarza... natomiast reklam napchane, że mi ekranu nie starcza.... DOŚĆ, właśnie po wielu latach żegnam benchmark.pl bo to już nie jest portal na wysokim poziomie, żal patrzeć jak się sprzedali. Przycisk USUŃ KONTO naciśnięty.
  • avatar
   Wenezo
   1
   i jaka cena? 300k?:)

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login