Tablety

HP pokaże tablety z systemem WebOS

przeczytasz w 2 min.

Jeśli zastanawialiście się dlaczego HP nie wszedł jeszcze na rynek tabletów z odpowiedzią na iPada, już nie musicie. Wszystko wskazuje na to, że 9 lutego zobaczymy dwa nowe tablety, które na pierwszy rzut oka wyglądają jak iPad.

Jak donosi serwis Engadget, HP już niedługo ogłosi dwa nowe tablety. Pierwszym z nich ma być Topaz z 9-calowym ekranem, a drugim Opal, który wyposażono w 7-calowy wyświetlacz. Są to na razie nazwy kodowe urządzeń. Jako ciekawostkę można podać w tym miejscu informację, że HP złożyło wniosek o rejestrację znaku HP Touchpad. Oficjalna prezentacja tabletów ma odbyć się 9 lutego.

Warto przeczytać:
CES 2011: najciekawsze nowości

Zapewne uważniejsi czytelnicy pamiętają zapowiedź innego tabletu Hewlett-Packard, który miał walczyć o klientów z iPadem. Chodzi o Slate 500, urządzenie wyposażone w platformę Intela i system Windows 7. Prace były w dość zaawansownym stadium bowiem powstał nawet prototyp. Jednak wszystko zmieniło się po wykupieniu przez HP firmy Palm, która ma prawa do systemu WebOS.

I to właśnie nabycie praw do tego systemu okazało się punktem zwrotnym. Jak donosi Endgadget, przedstawiciele HP zdecydowali, że do równej walki z iPadem czy tabletami z zainstalowanym Androidem bądź Windowsem 7 konieczny będzie własny system operacyjny. Będzie nim WebOS 2.0, który zostanie zainstalowany na obu wspominanych tabletach. Różne źródła donoszą, że tablety nie mają żadnych przycisków, jedną kamerę z przodu urządzenia, trzy głośniki oraz port micro-USB.

Dane na temat "wnętrzności" Topaza i Opalu pozostają wielką niewiadomą. Mówi się o procesorze 1,2 GHz, tyle tylko, że nie jest znana firma, która wykona układ. Skoro poprzedni tablet posiadał procesor Intela, być może w tym przypadku będzie to Atom SoC. Jeśli nie Intel to platforma ARM, czyli NVIDIA Tegra 2, Qualcomm Snapdragon albo jeszcze inny układ. By rozwiać te wątpliwości pozostaje wyczekiwanie do 9 lutego.

Urządzenia mają trafić do siedziby Palm w czerwcu, by we wrześniu trafić oficjalnie do sprzedaży. Początkowo dostępna będzie tylko wersja z Wi-Fi, na wersję obsługującą 3G przyjdzie nam poczekać nieco dłużej.
 

Źródło: DailyTech

Polecamy artykuły:  
Optymalne karty graficzne do NFS: Hot Pursuit
Wyścig trwa - 2x GF GTX 460 vs 2x Radeon 6850
TOP-10: Dyski twarde i SSD

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  Wszystko fajnie, lecz co to za zdjęcie? Bo wg tego, co na zdjęciu, premiera będzie we wrześniu... eh, newsy robione na odj*b. -.-'
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Bez kitu popieram kolegę taczi
   • avatar
    Dawid Mączka
    0
    Przecież w treści newsa wyraźnie pisze że premiera to wrzesień.
    • avatar
     d i l
     0
     Tyle systemów operacyjnych do gadżetów, a na konkretny sprzęt PC nikt nie chce rozwalać monopolu M$ :/
     • avatar
      StartX_pl
      0
      Cały pic polega na tym, że HP próbuje wojny, którą przegra czyli wydanie własnego systemu.

      Zróbmy to samo, ale używając innych słów. Tablet z własnym menu nawigacyjnym...

      Kto po kilku latach działania na SE przeskoczył na nokię lub na odwrót wie do czego zmierzam ;) Nie ważny system operacyjny, ważne przyzwyczajenia :D