Oprogramowanie

Wiemy jak rozwiązać problem z RTC w Windows 8

przeczytasz w 1 min.

Serwis OCaholic postanowił przyjrzeć się bliżej sprawie RTC w Windows 8. Jak się okazało, znaleźli rozwiązanie problemu.

hwbot logo wyniki testów windows 8 unieważnione rozwiązanie problemu ocaholic

Niedawno informowaliśmy o wykryciu przez serwis HWBot nieprawidłowości w systemie Windows 8, za które odpowiada mechanizm RTC. Jego nieprawidłowa praca na platformach z procesorami firmy Intel, doprowadziła do unieważnienia wyników testów z tego systemu. Jak się jednak okazuje, cały problem został już dokładnie rozgryziony i poznaliśmy także metodę jego wyeliminowania.

Wspomniany problem dotyczący mechanizmu RTC wywołał niemałą sensację w internecie. Wielu użytkowników zaskoczyła informacja o blokadzie wyników dodawanych z systemu Windows 8. Sprawa pierwotnie miała dotyczyć jedynie procesorów firmy Intel oraz systemu Windows 8.

Jak się okazało, cały problem na tapetę postanowił wziąć serwis OCaholic, który przyjrzał się zjawisku z bliska. Sprawę badał Christian Ney, a z pomocą przyszedł mu Franck Delattre - autor popularnego programu diagnostycznego CPU-Z, dostarczył on oprogramowanie, które umożliwiło podgląd na bieżąco zegarów ACPI, RTC, HPET i QPC.

Z ich obserwacji wynika, że podczas zmiany wartość podstawy zegara procesora Intel, zmianie ulegają także zegary RTC i QPC, natomiast dwa pozostałe ACPI i HPET już nie. Na platformie AMD w przypadku zmiany częstotliwości, wszystkie cztery zegary pozostały w takim samym stanie, co prawda błąd można wywołać, wprowadzając ręcznie pewne modyfikacje. Co ciekawe, w przypadku kiedy instalacja systemu Windows 8 została dokonana na platformie z procesorem AMD, a następnie przełożono dysk do komputera z procesorem Intel, wspomniany błąd również nie występował.

hwbot ocaholic błąd rtc widnows 8 zegary

Jak się okazało, wszystko rozbija się o opcję „useplatformclock”, którą przy rozruchu systemu uruchamia proces bcdedit.exe. Dlatego, aby usunąć ów problem, wystarczy na platformie z systemem Windows 8 i procesorem Intel z prawami administratora w terminalu wpisać polecenie „bcdedit /set {current} useplatformclock Yes”.

Niestety to zapewne nie koniec całej sprawy, bo wyniki w serwisie HWBot wciąż są blokowane, a teraz do blokady dołączyły również platformy z Windows 8 i procesorami AMD.

Źródło: Ocaholic, TechSpot, HWBot

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  16
  Do czego to doszło, że korporacja tworzy gówno, a jego użytkownik sam ma sobie naprawiać jego nieprawidłowości, a producent?

  To tak jakby firma robiła samochody, w których nie da sie trąbić ale jak chcesz to możesz sobie rozebrać i naprawisz i masz :)

  W imie ojca i syna, znów microsoftu wina..
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   "Jak się okazało, wszystko rozbija się o opcję „useplatformclock”, którą przy rozruchu systemu uruchamia proces bcdedit.exe."

   O ile wiem to bcdedit nie jest uruchamiany przy boot'owaniu tylko inny plik..