Ciekawostki

Hyperloop coraz bliżej - zobacz, jak może wyglądać w Dubaju

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
15 komentarzy Dyskutuj z nami

Hyperloop może być przyszłością transportu. Ta przyszłość może rozpocząć się w Dubaju, z którego władzami umowę podpisała firma Hyperloop One.

Hyperloop to bardzo interesująca koncepcja, ale… niestety nadal wyłącznie koncepcja. Jest jednak firma, która krok po kroku próbuje ją urzeczywistnić. 

To Hyperloop One – firma, która tworzy prototypy, prowadzi testy i podpisuje kontrakty, dzięki którym za ileś lat tuba transportowa może stać się faktem. Właśnie poczyniony został kolejny krok – nawiązana została współpraca z władzami Dubaju. Czyżby to zatem Zjednoczone Emiraty Arabskie miały być miejscem, gdzie powstanie pierwszy Hyperloop? Być może – na razie jest plan i… grafiki koncepcyjne.

Firma Hyperloop One opublikowała pierwsze grafiki i filmy, które pokazują jak Hyperloop mógłby wyglądać i działać w Dubaju. Trzeba przyznać, że wygląda to bardzo nowocześnie, ale czego się spodziewać po rozwiązaniu, który ma skrócić czas podróży z Dubaju do Abu Zabi z 2 godzin do 12 minut?

Dlaczego akurat Dubaj? Po pierwsze dlatego, że wybór takiego terenu niesie ze sobą praktyczne korzyści. Tuba Hyperloopa przebiegać będzie bowiem przez pustynię, a nie obszary zurbanizowane, co ułatwia jej postawienie. Warto też pamiętać, że ZEA od wielu już lat są ikoną nowoczesności, a stacja Hyperloop powinna się doskonale wkomponować w ten krajobraz:

Stacja jednak stacją, najciekawsze jest to, że firma Hyperloop One ma już koncepcję na cały system transportowy związany z tą technologią przyszłości. Brzmi naprawdę nieźle, pytanie tylko ile jeszcze czasu musi minąć, by urzeczywistnić tego typu projekt (jeśli w ogóle okaże się to możliwe).

Źródło: TechSpot, Hyperloop One

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  mnie zastanawia jak będzie wyglądać hamowanie
 • avatar
  TomPo75
  Gorzej jak sprawni inaczej umysłowo zaczną podkradać części na złom. Ale Dubaj to nie Polwieś.
  Inna sprawa to konserwacja, tu filar się obluzuje, tam się dziura w tubie zrobi przy okazji burzy piaskowej itd itp.
  -7
 • avatar
  kamaleon
  Kto by pomyslal, jeszcze 10 lat temu takie rzeczy ogladalismy w filmach Sci-Fi, a teraz coraz wiecej takich technilogii wymyslonych jako fikcja, zaczyna sie pojawiac w realnym zyciu. ;)

  Przyszlosc jest tak blisko, ale zarazem tak daleko.

  Az ciary przechodza jak sie pomysli jak beda wygladaly miasta i ogolnie ludzkosc za 1000 czy 10000 lat. To trudno opisac bo mozg nie ogarnia patrzac na postepy technologiczne ostatnich 100 lat.

  Elektronika polprzewodnikowa to juz bedzie tylko w muzeum pewnie. :E