Robot HyTAQ toczy się i lata ponad przeszkodami

przeczytasz w 1 min.

Ciekawe konstrukcje studentów

hytaq robot lata toczy się

W laboratorium robotyki uczelni Illinois Institute of Technology studenci pracują nad kilkoma ciekawymi projektami. Jednym z nich jest HyTAQ.

HyTAQ to odmiana wehikułu latającego zwanego quadcopterem, czyli urządzenia z czterema rotorami. Często można znaleźć je w sklepach z modelami jeżdżącymi, pływającymi i latającymi.

Studenci postanowili wykorzystać quadcopter jako podstawę swojego wszędołaza. Dołożyli oś, a do niej przytwierdzili lekką i wytrzymałą klatkę, która chroni quadcopter przed uszkodzeniem w przypadku spadnięcia na ziemię lub uderzenia w jakiś obiekt. To jedne z najczęstszych uszkodzeń pojazdów latających. Dodatkowo oś może być napędzana, dzięki czemu urządzenie może toczyć się po różnym podłożu.

Niektórzy zapytają zapewne, po co się toczyć skoro można latać? Odpowiedź jest niezwykle prosta – toczenie się zabiera znacznie mniej energii (do 6 razy mniej) niż latanie, dlatego ciekawą opcją jest możliwość łączenia tych dwóch funkcjonalności dla osiągnięcia jak największego zasięgu - do 4 razy więcej niż tylko przy lataniu.

Robot standardowo toczy się do momentu, gdy trafi na przeszkodę, której nie jest w stanie pokonać konwencjonalnie, wtedy uruchamiają się rotory i całość przelatuje ponad blokadą. Zastanawiające jest tylko to, że nie ma dołączonych ultralekkich pływaków, dzięki czemu mógłby też kroczyć po wodzie.

 

Źródło: iit, robots, endgadge

 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Fa_sol
  7
  Fajny gadżet, ale bym miał radochę gania... eee, bawiąc się tym z kotem ;)
  • avatar
   veteran97
   5
   szpan gwarantowany :D
   • avatar
    verona
    3
    świetny pomysł! stabilny postój w każdym terenie
    • avatar
     maroo
     2
     "Robot standardowo toczy się do momentu, gdy trafi na przeszkodę, której nie jest w stanie pokonać konwencjonalnie, wtedy uruchamiają się rotory i całość przelatuje " - tutaj raczej autor tekstu troszkę się pomylił. Do poruszania się po powierzchni - toczenia się tak samo używane są rotory. Różnica jest taka że mniej energii trzeba a technicznie - 2 rotory mają większą proędkość, następuje przechylenie quadcoptera w środku co sprawia że powstaje ciąg pod kątem - robot toczy się.
     • avatar
      Adrianos_69
      2
      Dobre dla dzieciaków i fotografów amatorów. Bardzo kreatywna konstrukcja
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       haha tez takie chce mieć ! :D
       • avatar
        Pan Piksel
        1
        latal bym
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Nie zdąży dobrze wystartować, a już pies mi to dorwie i rozdupcy xD
         • avatar
          Kris1
          -1
          droga zabawka i tyle :)
          • avatar
           Pener
           -22
           na co to komu potrzebne zajeli by się czymś przytecznym