Pamięć RAM

I'M Intelligent Memory prezentuje pamięci DDR3 o pojemności 16 GB

przeczytasz w 1 min.

Nowa technologia pozwoli firmie I'M Intelligent Memory wytwarzać kości o pojemności 8 Gb i moduły DDR3 DIMM/SO-DIMM o pojemności 16 GB.

I'M Intelligent Memory pamięć DDR3 16 GB

Dotychczas pamięci DDR3 miały pojemność maksymalnie 8 GB na jeden moduł, natomiast powiew nowości w tej kwestii mają przynieść pamięci DDR4 – oferujące moduły o pojemności nawet 16 GB. Firma I'M Intelligent Memory nie czekała na nowy standard i opracowała własną technologię wytwarzania pojemniejszych pamięci DDR3.

Specyfikacja JEDEC JESD79-3 przewiduje produkcję kości o pojemności 8 Gb, ale większość producentów wstrzymuje się z ich produkcją do dopracowania 2X-nanometrowego procesu produkcyjnego. Firma I'M opracowała własną technologię wytwarzania takich pamięci w 30-nanometrowej litografii. Oczywiście są one zgodne ze specyfikacją JEDEC – zarówno pod względem fizycznym, jak i programowym.

Pojemniejsze kości znajdą zastosowanie w modułach DDR3 DIMM i SO-DIMM – zarówno w wersji dla komputerów stacjonarnych i laptopów, jak i serwerów (z korekcją błędów ECC). Te drugie powinny współpracować z procesorami Intel Atom C2000 „Avoton” oraz Atom E5800 „Bay Trail-I”.

I'M Intelligent Memory pamięć DDR3 16 GB - płyta MSI FM2-A75MA-P33

Jeżeli chodzi o komputery stacjonarne, to tutaj powinniśmy się spodziewać kompatybilności z platformami AMD FXFM2 - powyżej zrzut ekranowy, potwierdzający zgodność takich pamięci z płytą MSI FM2-A75MA-P33 (zakładka SPD). Ponadto  kompatybilność takich modułów potwierdził również ASUS, ale tylko w przypadku płyt głównych pod LGA 2011 z chipsetami Intel X79. Nie obejdzie się jednak bez stosownej aktualizacji BIOS-u.

Niewykluczone, że inni producenci pójdą w ślad za I'M Intelligent Memory i również opracują pojemniejsze kości DDR3. W takim przypadku technologia mogłaby się upowszechnić, na czym skorzystaliby klienci. Pozostaje więc czekać...

Źródło: PR News Wire, AnandTech

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mikezet12
  6
  Może już lepiej gdyby zaczeli się brać za pamięci ddr4 to tylko kwestia czasu kiedy zastąpią ddr3
  • avatar
   Konto usunięte
   -1
   Gdyby cena była by średnio 10% większa, i poduły 1866/2133MHz miały by max 11Cl to chętnie bym przytulił 4 szt. do rendera... Ale tak nie będzie :)
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Problem w tym, że chyba żadna płyta nie obsłuży więcej jak 8GB w jednej kości. Nie wiem jak z AMD ale u Intela taki numer nie przejdzie. W sumie sztuka dla sztuki.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Takie moduły to raczej sztuka dla sztuki. Obecnie w przypadku standardowych rozwiązań 8GB na moduł całkowicie wystarczy. Jak ktoś chce się pobawić na wypasionym sprzęcie to ma 32GB RDIMM albo 64GB LRDIMM.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Zaraz po premierze DDR3 kosci byly tansze od DDR2, dopiero po jakims czasie jak ludzie zaczeli masowo migrowac na nowe mobo to ceny podskoczyly. Ciekawe jak rynek zachowa sie przy tej przesiadce.
      • avatar
       Lord_Nikkon
       0
       W mojej opinii to taki łabędzi śpiew. Zanim wdrożą produkcję, roześlą po sklepach itd. DDR4 zaczną wchodzić na masową skalę.