Procesory

Starsze procesory Intel Atom mają problemy pod Windows 10 Creators Update

przeczytasz w 1 min.

Użytkownicy starszych tabletów i laptopów mogą mieć niemiłą niespodziankę po zaktualizowaniu najnowszej poprawki do Windowsa 10.

Już za kilka dni rozpocznie się proces aktualizacji systemu Windows 10 do wersji Creators Update (niecierpliwi mogą pobrać aktualizację już teraz – pisaliśmy o tym w tym newsie). Warto jednak zauważyć, że w przypadku starszych układów Intel Atom z rodziny Clover Trail aktualizacja na tę chwilę nie jest zalecana, bo może powodować problemy z działaniem komputera.

Dokładnie chodzi o modele Atom Z2760, Atom Z2520, Atom Z2560 i Atom Z2580, które głównie znalazły zastosowanie w tabletach i konwertowalnych laptopach. Aktualizacja systemu może powodować problemy z wyświetlaniem ikon i tekstu – objawami może być brak takich elementów lub wyświetlanie zamiast nich kolorowych ramek.

Microsoft podobno już pracuje nad specjalnym sterownikiem, który rozwiąże problemy starszych układów. Do pojawienia się rozwiązania producent nie zaleca instalowania aktualizacji (jeżeli jednak już została zainstalowania można tutaj skorzystać z funkcji przywracania systemu).

Źródło: Microsoft

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  misiek12_sdz
  9
  Nie zalecają instalowania "poprawki" ale Windows 10 ma automatycznie aktualizacje, których przeciętny użytkownik nie zablokuje...
  • avatar
   tony1
   5
   Miałem podobny problem - po zainstalowaniu Creators Update. Mój PC to HP Z220 Workstation z Intel Xeon E3-1225V2, 12GB RAM.

   Na razie czekam ....
   • avatar
    speedy9
    5
    Jakoś wszyscy zapomnieli, że Windows 10 od pierwszej wersji nie obsługuje poprawnie procesorów Atom N2xxx itp. Intel po prostu nie napisał sterownika grafiki, więc pod Win 10 nie działa cała akceleracja sprzętowa DirectX. Co ciekawe, Microsoft umożliwił darmowy upgrade z Win 7 Starter, w który wyposażona była większość netbooków, do Win 10 Home, który już obsługuje ponad 2GB pamięci. I nagle się okazało, że Atomy z serii Cedarview wbrew temu co Twierdzi Intel ładnie obsługują 3GB RAM, a nie tylko 2. Obecnie na stronie Intela podana jest wartość 2,44GB, ale rzeczywistość jest jak widać inna. Wiem, bo mam takiego netbooka.
    Słabe było to, że gdy wyszedł Windwos 10 mój netbook miał jeszcze 1 rok gwarancji, wiec nie był starym sprzętem. Ale Intel zdecydował się na odcięcie użytkowników takich sprzętów od Win 10, a przynajmniej na skazanie ich na używanie podstawowego sterownika wyświetlania z Win 10.
    • avatar
     cochinek
     3
     Polecam sie wstrzymac z instalacja creators update. Wczoraj po zainstalowaniu mialem spore problemy z systemem. Odnotowalem bardzo duzy spadek wydajnosci, co momentami uniemozliwialo prace. Sprzet to laptop z intel i5 uzywany do pracy administracyjnej i biurowej. Glowne problemy to zawieszanie przegladarek (ie, firefox) przy probie wyswietlania stron, zawieszanie sie pulpitow zdalnych.
     • avatar
      rbialo
      0
      A teraz popuszczamy wodze fantazji i wyobrażamy sobie jak Google wydają komunikat:
      "Przepraszamy, że najnowszy Android nie działa poprawnie na Twoim sprzęcie z przed prawie 5 lat. Wkrótce wydamy odpowiednią poprawkę." :)

      • avatar
       mutissj
       0
       - Nie mam Windows 10
       - Nie mam żadnych problemów
       • avatar
        studionti
        0
        Ciekawostka, po aktualizacji Creators Update GTAV wieszała się kilka sekund po uruchomieniu, mam GTX 1060 - kupiłem miesiąc temu. Może to już za stary sprzęt dla Microsoftu?:)