Procesory

Intel Comet Lake i Rocket Lake - nowe procesory stawią czoła układom AMD Ryzen

przeczytasz w 1 min.

Intel nad nowymi procesorami pracuje w tajemnicy, ale już teraz dotarliśmy do wiarygodnych przecieków na temat nadchodzących modeli. W planach są również nowe płyty główne.

Procesory AMD Ryzen 3000 spotkały się z pozytywnym odbiorem klientów i mocno namieszały na rynku komputerów PC. Intel nie zamierza jednak odpuszczać i już pracuje nad układami Commet Lake i Rocket Lake.

Procesory Intel Comet Lake

Niedawno publikowaliśmy wiarygodne przecieki o modelach Commet Lake, które mają zadebiutować zaraz na początku przyszłego roku. Wiemy, że w planach producenta są 2-, 4-, 6-, 8-, a nawet 10-rdzeniowe modele. Nadal jednak będziemy mieli do czynienia z mikroarchitekturą Skylake i 14-nanometrowym procesem technologicznym (w usprawnionej wersji).

W układach zostanie zintegrowany dwukanałowy kontroler pamięci DDR4 RAM, kontroler PCI-Express 3.0 oraz stary układ graficzny 9. generacji (wsparcie dla HDMI 2.0 będzie tutaj realizowane za pomocą dodatkowego układu LSPCON). Nie uświadczymy więc zbyt poważnych zmian.

Intel Comet Lake

Wraz z procesorami Comet Lake zadebiutują nowe płyty główne z podstawką LGA 1200 i chipsetami z serii 400. W podstawowych modelach zostanie zastosowany mostek CMP-V PCH (będący w zasadzie zmodyfikowanym układem z serii 300), natomiast w lepszych zostanie wprowadzony całkowicie nowy układ CMP-H PCH (ze zintegrowanym kontrolerem USB 3.1 10 Gb/s, Thunderbolt 3 i Wi-Fi 6).

Intel - plany wydawnicze

Procesory Intel Rocket Lake

Większe zmiany wprowadzą procesory z generacji Rocket Lake, ale na ich premierę będziemy musieli poczekać aż do 2021 roku. Nowe modele zaoferują 2, 4, 6, 8 lub 10 rdzeni, a ponadto zostaną wyposażone w nową grafikę Gen12 (z natywnym wsparciem dla HDMI 2.0). Dodatkowym atutem ma być wsparcie dla PCI-Express 4.0 i poszerzenie magistrali dla chipsetu DMI do x8.

Jednostki Rocket Lake również będą korzystać z podstawki LGA 1200, ale zostaną tutaj wprowadzone nowe płyty główne z serii 500 (mostek TGP-H PCH). Co ważne, procesory będzie można zainstalować też na starszych płytach głównych z serii 400 (tych z mostkiem CMP-H PCH), zachowując łączność DMI x8.

Intel plany wydawnicze procesorów

Jeżeli wierzyć przeciekom, zapowiedzi wyglądają całkiem obiecująco. Intel nie zamierza tak łatwo odpuszczać i przygotowuje konkretną odpowiedź na układy AMD Ryzen (pewnie już z generacji 4000 lub 5000).

Źródło: Tweakers, XFastest, PTT

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ygdersil
  17
  miało być 12 rdzenii a tu tylko 10 i do tego dalej 14nm .Do premiery 10nm/7nm nic ciekawego od Intela w desktopie już nie wyjdzie ,można się rozejść
  • avatar
   piwo1
   9
   Obiecująco? Jaja sobie robicie? Przyszły cały rok dla desktopow stara architektura z 2014 roku w 14nm i tylko 20 wątków vs AMD szykuje nowego ryzena 3 na przyszły rok serii 4000 32 wątki i uev 7nm? Dalej 2021 rok dalej tylko 20 wątków i dopiero nowy rdzeń ten co w tym roku wyszedł dla Mobilu? To jest obiecująco? Obiecująco byłoby jakby Intel w końcu odswieżył swój desktop i w tym roku wydał 5ghz 20 wątków w 10nm na rdzeniach Rocket łąkę a nie przez dwa lata oddawać AMD rynek i sprzedawać nic nie warte trupy i na dodatek co rok na nową platformę. Ludzie. Gdzie te obiecująco. To jest żenada. Conajmniej dwa lata posuchy od Intela.
   • avatar
    Alcedo1
    9
    Intel żyje w swoim świecie, nawet nie obniżyli cen swoich obecnych proców.
    • avatar
     MrRadeonXT
     7
     Doczekałem się tytułu artykułu gdzie to intel musi się postarać by dorównać czoła AMD
     • avatar
      zeniu
      7
      Z Ryzenami ma walczyć kolejny kotlet ze Skylake @ 14 nm? (Nie) życzę powodzenia.
      • avatar
       someone1989
       1
       Technologia tak szybko się rozwija, że intel jest 100 lat za murzynami a w 2021 będzie 1000 lat za nimi. Gdzie obiecane PCI-e 5? Gdzie obiecane DDR5 które zacznie pojawiać się już za rok chyba tylko dla amd skoro intel dalej leci DDR4. Gdzie obiecany od 2016r 10nm? Dalej odgrzewany kotlet 14mn z 2014r z coraz większym zużyciem prądu i wyższa temperatura. Już w gen 8 sobie boxy ledwo radziły w 9 nawet nie dawali to z 10 co będzie? Kupony do chłodzenia wodnego by dało się grać w 80 stopniach? Intel błagam zrób w końcu produkt na miare nowego dziesieciolecia a nie ogrzewany kotlet sprzed 7 laty.
       • avatar
        Chiny_X
        1
        I nowy socket :D
        • avatar
         marianb
         -1
         AMD wygra cenowo ale na wydajności jak zwykle da dupy.
         • avatar
          bodziokrak
          0
          2021 rok i natywne wsparcie hdmi 2.0, no bez jaj.
          • avatar
           Lord_Krecitsqa
           0
           Tak liczyłem na coś nowego...
           A tu lipa...
           2021... Sorry, ale czas się przesiąść na Ryzena.
           Do tej pory byłem fanem Intela.
           • avatar
            Virtus
            0
            Rocket Lake w 14 nm - to jakaś katastrofa. Czy oni w tym Intelu jeszcze pracują, czy tylko bimbają?
            • avatar
             Virtus
             0
             Dlaczego nie można usunąć własnego komentarza?
             • avatar
              Virtus
              0