Procesory

Intel Core i7 4960X EE: topowy procesor Ivy Bridge-E ekstremalnie podkręcony do 6203 MHz

przeczytasz w 1 min.

Nowe procesory Ivy Bridge-E charakteryzują się wyższym potencjałem ekstremalnego podkręcania niż poprzednicy Sandy Bridge-E.

Intel Core i7 4960X EE ekstremalne podkręcanie procesora Pt1t platforma zdjęcie

Nie da się ukryć, że procesory Intel Ivy Bridge-E nie zachwycają możliwościami tradycyjnego podkręcania – nam topowy model Core i7 4960X EE udało się przyspieszyć do stabilnych 4,6 GHz, podczas gdy jego poprzednik z rodziny Sandy Bridge-E - Core i7 3960X EE – mógł pracować z zegarem 4,8 GHz. Zdecydowanie lepiej wygląda sytuacja w przypadku zastosowania ekstremalnych metod chłodzenia.

Belgijski overclocker o pseudonimie Pt1t postanowił sprawdzić potencjał próbki inżynieryjnej układu Core i7 4960X EE przy zastosowaniu ekstremalnego chłodzenia ciekłym azotem. Standardowo model ten pracuje z taktowaniem 3,6 GHz, lecz po zwiększeniu napięcia zasilającego do 1,824 V, udało mu się z niego „wycisnąć” aż 6203 MHz (47x 131,99 MHz).

Warto jednak zauważyć, iż wynik ten został ustanowiony tylko na jednym rdzeniu (pozostałe pięć oraz technologia Hyper Threading zostały wyłączone). W przypadku aktywnych wszystkich sześciu rdzeni i dwunastu wątków, overclocker uzyskał częstotliwość 6063 MHz (45x 134,74 MHz).

Intel Core i7 4960X EE procesor podkręcony 6203 MHz rekord Pt1t walidacja
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Za platformę testową posłużyła m.in. płyta główna ASUS Rampage IV Extreme, po 2x 4 GB pamięci ADATA i Corsair oraz karta graficzna ASUS Radeon HD 7970 MATRIX.

Intel Core i7 4960X EE procesor podkręcony 6063 MHz rekord Pt1t walidacja
Kliknij, aby przejść do walidacji wyniku

Trzeba zatem przyznać, że prawdziwe możliwości procesorów Ivy Bridge-E ujawniają się dopiero przy ekstremalnym podkręcaniu – dla porównania, rekord modelu Core i7 3960X EE wynosi „zaledwie” 5730 MHz, a 3970X EE 5700 MHz. Należy również pamiętać, iż nowa generacja procesorów jest dostępna na rynku dopiero od kilku dni (przynajmniej oficjalnie), a topowi „podkręcacze” jeszcze się nie pochwalili swoimi możliwościami w ich przyspieszaniu. W najbliższym czasie powinniśmy się zatem spodziewać jeszcze wyższych taktowań ;)

Źródło: HWBot

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  5
  Wyłączyć ten ostatni rdzeń i kręcić ile wlezie ;)
  • avatar
   eryk1310
   2
   a jaki jest oficialnie reokord ? i na jakim procku ?
   • avatar
    Lord_Nikkon
    0
    To ma być podkręcanie? JEDNEGO RDZENIA? Niech sobie w du** wsadzi takie podkręcanie. Kurna kupuje się procka za prawie 1000$, żeby stworzyć z niego silnie podkręconego Pentium 4. Super osiągnięcie. Mamy 6rdzeni (12 wątków) i mówi się nam tu o ekstremalnym podkręcaniu na 1 wątku. Żadne osiągnięcie. Do tego próbka inżynieryjna. Jak widzę benchmarku kocha się w puszczaniu takich całkowicie bezużytecznych newsów. Jasne można traktować je jako ciekawostkę, ale są one bezużyteczne, tak samo jak kręcenie procka przez tego belgijskiego pacana. Ważne jest ile ludzie mogą wykręcić procki na swoich wodnych czy powietrznych chłodzeniach z HT i wszystkim rdzeniami. W SWOICH DOMACH. To jest miara jakości procesora - żeby zachować wszystkie atuty jakie niesie ze sobą i7 i mieć jednocześnie większą prędkość. Ciekaw jestem jakby wyglądał przebieg prime95 czy lynx na takim "OC" albo jakich benchmark pewnie wydajnościowo byłoby znacznie gorzej niż na stokowym CPU z HT i wszystkimi rdzeniami.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Fajnie że NAPISZĄ że "stabilnie działał" ale co wszedł w system i się nie zawiesił czy poleciał godzinkę w prime95/LinX'ie i wszystko było ok(gdzie są screeny!!!)dowodów trzeba a nie zapewnień(jak u nas w kraju)...
     • avatar
      Konto usunięte
      -1
      Kiepsko jak na reklamowany że bez gluta tylko z lutem to i7 4770k ponad 7GHz wyciąga a tu co marne 6 za taka kasę :P Widać wyraźnie że więcej rdzeni ( co za tym idzie cache ) = kiepskie podkręcanie szkoda ;/